WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA -

... , , ,

̳ . → Розвиток місцевої демократії – до громадянського суспільстваа -

Розвиток місцевої демократії – до громадянського суспільстваа -

Розвиток місцевої демократії – до громадянського суспільства

Громадська рада з розвитку міста Славутича на своєму засіданні від 26.01.04, протокол №3, ініціювала проведення громадських слухань з розгляду концептуального проекту нового безпечного конфайнменту над об'єктом "Укриття". Міська громада розуміє, що збереження і розвиток м. Славутича необхідно розглядати як невід'ємну частину заходів щодо закриття Чорнобильської АЕС. Важливою складовою в подоланні величезного кола проблем, пов'язаних з мінімізацією наслідків Чорнобильської катастрофи? є міжнародні проекти щодо приведення об'єкта "Укриття" до екологічно безпечного стану.

Сесія Славутицької міської ради, розглянувши ініціативу Громадської ради з розвитку міста та керуючись Законами України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про поводження з радіоактивними відходами", положеннями постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки", вирішила провести громадські слухання з приводу будівництва нового безпечного конфайнменту над об'єктом "Укриття" Чорнобильської АЕС. Ці слухання пройшли 20 березня 2004р. в м.Славутичі.

У слуханнях взяли участь керівники і представники Верховної Ради України, Державних комітетів України з питань ядерного регулювання, будівництва та архітектури, з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, з питань паливо-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства палива та енергетики, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства закордонних справ, проектних організацій, професори, представники галузевих інститутів, Національної Академії наук, засобів масової інформації всіх рівнів, Громадської ради міста Славутича, міськвиконкому, депутатів Славутицької міської ради, відповідальні працівники Чернігівської облдержадміністрації, представницькі делегації Іванківського і Поліського районів Київської області. Таким чином, на слуханнях була присутня досить підготовлена аудиторія – близько 200 чол.

Існуючий об'єкт "Укриття" - у свідомості людей символ трагічних подій 26 квітня 1986 року і дотепер не дає підстав для заспокоєння, оскільки був споруджений у безпрецедентно стислий термін і в надскладних радіаційних умовах.

Стратегічні рішення з перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему визначені Законом України "Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого 4 енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему" та низкою інших документів.

На замовлення ДСП ЧАЕС, за рахунок коштів Міжнародного Чорнобильського фонду "Укриття", у 2003 році Консорціум (Bechtel International Systems, Electricite` de France, и Battelle Memorial Institute), який виконував роботи із залученням Українського консорціуму (Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій, Київський інститут "Енергопроект", міжгалузевий науково-технічний центр "Укриття"), був розроблений Концептуальний проект (техніко-економічне обґрунтування) нового безпечного конфайнменту.

Розгляд запропонованих варіантів безпечного конфайнмента та їхній порівняльний аналіз проводився міжвідомчою координаційною групою разом з незалежними українськими експертами і був схвалений Вченою радою Академії будівництва України. За результатами цього аналізу варіант "АРКА" було визначено як найбільш прийнятний і рекомендовано до розробки.

Що ж планується збудувати над нинішнім "Укриттям"? Природно, що цей унікальний, світового значення проект викликає увагу громадськості, оскільки може стати прикладом об'єднання спільних зусиль у вирішенні глобальної проблеми людства – подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Згідно з Планом здійснення заходів визначені такі функції нового безпечного конфайнменту:

 • Технологічна функція забезпечується створенням та функціонуванням систем, обладнання та їх елементів, що створюють умови для:

 • поточної експлуатації нового безпечного конфайнменту, включаючи модернізацію технологічних систем і систем контролю, їх ремонту та обслуговування;

 • демонтажу/посилення нестабільних конструкцій;

 • виведення накопиченої води в об'єкті "Укриття";

 • обмеження наслідків наявності конденсаційної вологи;

 • випробування прототипу технології вилучення паливновмісних матеріалів;

 • наступне вилучення паливовмісних матеріалів та радіоактивних відходів.

 • Функція контролю забезпечується:

 • контролем параметрів ядерної безпеки;

 • радіаційним контролем;

 • пожежною сигналізацією;

 • контролем стану будівельних конструкцій та основ, включаючи конструкції об'єкту "Укриття";

 • контролем систем обслуговування нового безпечного конфайнменту і робіт по демонтажу/посиленню нестабільних конструкцій;

 • контролем стану паливовмісних матеріалів;

 • сейсмічним контролем;

 • експлуатаційним контролем нового безпечного конфайнменту;

 • контролем та управлінням технологічними процесами.

 • Функція фізичного захисту і контролю доступу, яка полягає у фізичному захисті ядерних та радіоактивних матеріалів, що знаходяться в об'єкті "Укриття", і забезпечується комплексом організаційних та технічних заходів, спрямованих на:

 • недопустимість несанкціонованого доступу до паливовмісних матеріалів, радіоактивних відходів, та інших джерел іонізуючого випромінювання, а також їх пересування;

 • своєчасне виявлення і припинення дій, пов'язаних з несанкціонованою діяльністю з паливовмісними матеріалами та радіоактивними відходами;

 • реалізацію заходів для функціонування системи гарантій Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ).

Згідно з визначеними функціями, новий безпечний конфайнмент повинен включати такі основні об'єкти:

 • основну споруду з арочною конструкцією, фундаментами, західною та східною торцевими стінами, необхідними системами, у тому числі забезпечуючими демонтаж/посилення нестабільних конструкцій;

 • технологічний корпус;

 • допоміжні будівлі та споруди (каналізаційно-насосна станція, будівля для системи пожежогасіння та ін).

Була окреслена мета Громадських слухань: повідомити широкій громадськості України і всьому світові про величезну складність проекту, недостатньо визначені роль і вплив нової споруди на життя людей, довкілля, дати можливість почути альтернативні думки щодо економічних, технічних, і що дуже важливо, соціальних проблем.

Саме соціальний аспект проекту, питання створення робочих місць при його реалізації, радіаційної безпеки персоналу і довкілля, соціальних гарантій учасникам будівництва і жителям міста Славутича та прилеглих територій Іванівського та Поліського районів, стали однією з головних тем обговорення.

 • <<
 • 1 2
 • >>

 
 

ֳ

...