WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA -

... , , ,

̳ . → Перспективи розвитку місцевого самоврядування в ході адміністративної реформи в Україні -

Перспективи розвитку місцевого самоврядування в ході адміністративної реформи в Україні -

Серед актів локальної нормотворчості особливе місце займають статути територіальних громад — своєрідні акти їх конституювання. За допомогою статутів територіальна громада в межах, визначених законом, самостійно визначає систему, структуру і порядок формування виконавчих органів місцевого самоврядування, схему організації місцевого самоврядування в населеному пункті, взаємовідносини територіальної громади з окремими територіальними колективами. На необхідність широкого запровадження статутів звертав увагу Президент України Л.Д. Кучма, виступаючи на звітно-виборчих зборах Асоціації міст України 25 січня 1997 року: "Сьогодні значна частина питань може вирішуватися на локальному рівні, через статутне право в рамках Конституції та законів"1. Питання розробки статутів територіальних громад набувають особливої ваги у переддень проведення адміністративної та муніципальної реформ в Україні. В умовах недостатнього законодавчого забезпечення реформ статути можуть відіграти роль своєрідних індикаторів готовності територіальних громад, органів місцевого самоврядування самостійно та під свою відповідальність вирішувати складні проблеми реформування управління. Крім того, саме статути могли б відіграти консолідуючу роль в процесі трансформації сукупності жителів населеного пункту до територіальної громади (комуни).

ВЛАДА ТЕРИТОРІЙ, ЯКА ПРИНЕСЛА

ДОБРОБУТ ДЕРЖАВІ

Незадовго до виборів, коли знайоме, найчастіше лише з екрана телевізора, обличчя відомого політика чи державного чиновника високого рангу можна було вочевидь побачити в сільському клубі віддаленого на кілька сотень кілометрів від столиці району, місцевій школі чи обігрітій з такої події міській лікарні, багато в кого ще жевріла слабенька надія на те, що, прийшовши до Верховної Ради, той чи той депутат не забуде, що обирала його не якась усереднена маса громадян, а жителі конкретної території — міста, селища, села, району чи області.

Адже оббивали вони конкретні пороги конкретних органів місцевої влади чи самоврядування, обіцяли золоті гори конкретній аудиторії — селянам-поліщукам, шахтарям чи, приміром, корабелам. Тож, зрозуміло, вдень і вночі, сидячи на не дуже зручних депутатських стільцях, мають пам'ятати, якого вони роду-племені.

Схоже, нині, коли виборчий марафон добіг свого кінця, надія ця згасла, як тоненька церковна свічечка. Кажу так тому, що нині у всіх на слуху лише партійні інтереси, а відповідаючи на запитання про те, який законопроект слід розглядати в парламенті найпершим, жодна із політичних сил, що подолала чотиривідсотковий бар'єр, і словом не обмовилась про інтереси своїх безпосередніх виборців. Отже, знову, прощавайте на чотири роки ріднесенькі міста, села і селища, де через місяць-другий весняно-літні дощі геть-чисто змиють листівки з портретами відомих земляків, що стали депутатами, і побачити переважну більшість з них знову можна буде лише на екранах телевізорів.

Проблеми ж територій так і залишаться проблемами територій, життєво необхідні проекти законів, які повинні регулювати відносини центру і регіонів, якісно змінити систему місцевого самоврядування, юридичне обгрунтувати і узаконити такі поняття, як влада громади, місцеві фінанси, комунальна власність тощо, так і залишаться добрими намірами тих, хто відстоює муніципальні ідеї в Україні і не дає їм загинути, справедливо вважаючи, що без розвинутого місцевого самоврядування жодна держава не може вважати себе справді демократичною.

- Ні, у нас таке просто неможливе, — гаряче каже мій співрозмовник, керівник шведської програми сприяння становленню місцевого самоврядування в Україні, офіційний представник шведської асоціації місцевих влад Стейнар Лангбакк. І продовжує: — Адже наші парламентарії приходять до столиці з міст і сіл, демуніципалітети такі сильні, що, забувши своїх виборців хоча б на день, вони ризикують ніколи більше не одержати депутатського мандата.

Посилання на досвід цієї скандинавської країни та її сусідів нерідко можна зустріти у нашій популярній літературі. Та, на жаль, завуальовується головне: економічно розвинутою, сильною Швеція стала не за один день, а розквіт держави розпочався не із "закручування гайок" у стокгольмських палацах, а від бажання та намагання міських і сільських громад, їхніх муніципалітетів власними силами змінити післявоєнне життя на краще, внаслідок чого значно підвищився загальний добробут держави.

Пан Лангбакк представляє шведську асоціацію місцевих влад (SALA) — поважну громадську організацію своєї держави. Вона захищає інтереси всіх муніципалітетів, є добровільною, але завдяки авторитету всі бажають відстоювати права місцевих громад саме під її прапорами.

Наша організація, розповідає Стейнар, проводить муніципальну політику на національному рівні, в основному вона веде переговори з парламентом.

Існує угода між асоціацією і шведським парламентом, якою передбачено, що жоден законопроект, який стосується місцевого самоврядування, не може бути прийнятий без погодження з SALA. Укладено її понад двадцять років тому, тоді з цього приводу велись тривалі переговори. І хоча (хоч як це дивно) угода ця не зафіксована навіть у письмовій формі, протягом двох десятиліть її беззастережно дотримуються. Парламенти змінюються, а домовленість залишається дієвою.

Засторога серйозна: депутата, який порушив її, та чи та громада просто не обере, вони, за висловом Стейнара, "будуть непопулярними".

Так просто і разом з тим мало зрозуміло для нашого менталітету у скандинавських країнах розв'язана чи не найскладніша для нас проблема — відносин центру і регіонів.

Звісно, повага не виникає з нічого. Приміром, шведське місцеве самоврядування — не бідний родич з простягнутою рукою. Муніципалітетам надане право збирати більшість податків. Та разом з тим саме місцева влада і надає більшість послуг населенню. На ній лежать турботи про життєзабезпечення міст і сіл, турбота про дітей, перестарілих.

Основний податок — прибутковий — майже повністю надходить до місцевого бюджету. Лише 20 відсотків громадян, тих, чий доход за рік перевищує 260 тисяч шведських крон, є платниками державного бюджету. Це найбагатші люди, і вони справедливо діляться заробленим з усією країною.

Пан Лангбакк зауважує, що, крім безпосереднього захисту муніципальних інтересів, Асоціація місцевих влад активно займається освітньою діяльністю, пропагує кращі надбання окремих муніципалітетів через спеціальні курси, семінари. При цьому додає: жодної копійки державних коштів на ці цілі не витрачається, все на партнерських засадах і самоокупності.

Третій напрямок роботи SALA — це налагодження і розвиток міжнародних відносин. В асоціації для цього працюють спеціальні підрозділи. Один підтримує контакти з Європейським Союзом, інший налагоджує побратимські відносини між шведськими муніципалітетами і комунами та органами місцевого самоврядування країн Східної Європи. Показово, що на ці цілі шведський уряд виділяє близько 10 мільйонів марок. З 1997 року Україна також включена до держав, яким Швеція може надавати таку допомогу.

Й тут ми переходимо до ще однієї теми нашої розмови — участі SALAв українсько-шведському проекті розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені Київської області, про який свого часу вже писав "Урядовий кур'єр".

Це перший такий проект в Україні, — каже пан Лангбакк.

Подібні ми здійснювали в Польщі, прибалтійських державах, зокрема в Латвії. Нещодавно налагодили роботу в Росії.

Розпочали працювати разом з українськими колегами Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України при Президентові України ще наприкінці 1995 року. Визначили коло проблем, які збираємося розв'язати, і нині реалізовуємо намічене.

Ідея проста і зрозуміла: створити у місті нову систему місцевого самоврядування, яка б забезпечила ефективне управління містом і створила умови для збільшення обсягу та покращання якості послуг, що надаються міською владою територіальній громаді, виходу поселень Ірпінської зони із соціальної кризи.

І сам Стейнар Лангбакк, і його колеги з SALA неодноразово приїздили в Ірпінь, запрошували українських учасників проекту до себе на навчання. Вже підготовлено значну кількість нормативних документів, зокрема виданий Указ Президента України про початок ірпінського експерименту. Щоб прискорити його втілення, треба внести ряд відчутних змін до чинного законодавства, передусім земельного, податкового, адміністративного.

Та тут у нашій державі відбулися чергові вибори, і законодавчий процес на тривалий час було зупинено.

Допоки незатребуваними залишилися глибокі аналітичні і практичні матеріали, напрацьовані такими провідними фахівцями в галузі місцевого самоврядування, як Микола Пухтинський, Василь Кравченко, практиками із команди тепер вже колишнього голови Ірпінської міськради Гаррі Мартіна та їхніми однодумцями. Шкода, що міська громада міста, де було розпочато експеримент, та жителі навколишніх селищ певною мірою піддали сумніву справу, від якої були б у виграші всі, і передусім самі громадяни.

На моє запитання, чи вірить він у щасливу долю ірпінського проекту, Стейнар відповів, що він дуже хоче, аби проект реалізувався. Й додав, що водночас ніякої великої справи не розв'язати, треба рухатися крок за кроком.

Для наочності навів приклад латвійського проекту, який теж втілювався дуже важко, і лише тоді, коли справу було доведено до кінця, місцеві жителі переконалися, що справа заслуговує добрих слів. Умісті, де він реалізовувався, повністю змінилася адміністративна система, внесено ряд істотних змін до чинних в Латвії законів — про охорону навколишнього середовища, соціальний захист, про освіту. Колишній великий і незручний будинок для перестарілих реорганізовано у кілька менших, затишних і зручніших для літніх, немічних людей. І навіть ті, хто раніше критикував той проект, стали його прибічниками.

З такою вірою — у неминучість змін на краще — Стейнар Лангбакк цими днями знову приїздить в Україну, на черговий семінар з реалізації українсько-шведського пілотного проекту. З ним його товариш і колега Олександр Пирогов, надзвичайно відкрита привітна людина, яка і допомагає нам спілкуватися під час зустрічей. Саме так вони розуміють рух "крок за кроком" на шляху до поставленої мети.

Від Ірпеня Київської області, як і від багатьох інших міст, містечок і сіл, до парламенту приїдуть обрані депутати. Хай би і їм став у пригоді досвід шведських колег, котрі завжди пам'ятають: той народний обранець, який забуває про проблеми територій, де живуть його виборці, щонайменше буде непопулярним і назавжди втратить надію ще раз отримати високий мандат довіри.

1 "Урядовий кур'єр". - 1997. - 28 січня.

 "Урядовий кур'єр". - №81.- 28 квітня 1998 року.

  • <<
  • 1 2
  • >>

 
 

ֳ

...