WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГроші і кредит → Економічний зміст та форми банківського кредитування - Реферат

Економічний зміст та форми банківського кредитування - Реферат

договірних зобов'язань. Претензії банку, який отримав гарантію, можуть бути реалізовані лише тоді, коли станеться гарантійний випадок. Відносини щодо забезпечення кредитного договору гарантією можуть бути оформлені у вигляді гарантійного листа, наданого організацією - гарантом. У такому разі банк-кредитор зобов'язаний письмово повідомити гаранта про прийняття гарантійного листа як забезпечення кредиту. У цьому повідомленні банк-кредитор зазначаєнайменування позичальника, дату і номер кредитного договору, розмір забезпеченої вимоги (суму позички, проценти за користування нею).
Гарантія може бути забезпеченою або незабезпеченою. Комерційним банкам, як правило, необхідно домагатися забезпеченої гарантії, тобто звичайної застави. У разі забезпеченої гарантії гарантійна застава періодично контролюється банком так само, як і за інших заставних операцій.
Гарантії можуть бути обмежені та необмежені, тобто видаватись на певну частку кредиту або на всю його суму. За необмеженої гарантії гарант зобов'язується перед банком-кредитором погасити всю заборгованість позичальника. Необмежені гарантії, як правило, додатково не забезпечуються.
Гарантами можуть бути суб'єкти господарської діяльності, які мають стійке (фінансове становище; установи банківської та пара-банківської систем, а також держава. Банківські гарантії широко використовуються в міжнародних кредитно-розрахункових відносинах (акцепт, аваль і гарантійні листи).
Іноді гарантами можуть бути й самі фірми-позичальники. Наприклад, раніше в США фірми-позичальники перед отриманням позики повинні були сформувати в банку депозит за принципом: "10 + 10". Це означає, що позичальник іще до отримання позики повинен мати в банку депозит у розмірі 10% дозволеної суми кредиту, а інші 10% він вносив на депозитний рахунок після видачі кредиту. Таким чином, гарантією своєчасного погашення кредиту був власний депозит клієнта-позичальника в розмірі 20% отриманого кредиту. Хоч така гарантія дає можливість лише частково захис-тити інтереси банку-кредитора, її доцільно використати і в нашій країні, зобов'язавши клієнта-позичальника тримати вільні кошти на розрахунковому рахунку або резервувати їх на депозитному рахунку в цьому банку.
Поручництво - це договір, на підставі якого поручник беї зобов'язання перед банком-кредитором оплатити за необхідне є заборгованість позичальника.
Договір поручництва складається обов'язково в письмові формі і засвідчує відповідальність поручника за виконання поз: чальником зобов'язань щодо повернення позички та сплат позичкового процента за користування нею.
Ще до укладення договору поручництва банкові необхідно ретельно проаналізувати за даними бухгалтерського обліку поручника (гаранта) його фінансовий стан, платоспроможність і спроможності повернути за позичальника несплачений кредит і належні позичкові проценти. При цьому слід одержати дані щодо раніше наданих поручником зобов'язань і гарантій, перевірити його статут, свідоцтв про державну реєстрацію та інші необхідні документи.
У разі стягнення з поручника (гаранта) несплаченої позичальником ком позички і процентів банкові-кредитору необхідно вже наступного дня після настання строку платежу направити в банк, де відкрито розрахунковий рахунок поручника (гаранта), платіжні документи на безспірне стягнення боргу з розрахункового рахунка поручника (гаранта), якщо такий порядок був передбачений договоре" поручництва або гарантійним листом, та одночасно направити поручнику (гаранту) поштою (з повідомленням про вручення) претензій з викладенням суті вимог банку.
Якщо по закінченні місячного строку з дня отриманні поручником (гарантом) претензії банк-кредитор не одержить від нього коштів для повного погашення заборгованості, питання про стягнення з поручника (гаранта) коштів необхідно вирішувати через суд (арбітражний суд) у встановленому законом порядку.
Питання продовження строку погашення кредиту, забезпеченою поручництвом (гарантією), може бути вирішене тільки після погодження з поручником (гарантом) нового строку дії поручництва (гарантії), що оформляється додатковою угодою до договору
Продовження гарантійних зобов'язань треба оформити до настання строку погашення кредиту.
Разом з очевидною надійністю названих форм забезпечення кредитів їх використання пов'язане з певною незручністю для контрагентів: потреба укладати нотаріальні акти, заставні листи, особливо у разі співвласності, висока вартість оформлення цих юридичних актів. Юридична чи фізична особа, яка бажає отримати кредит, часто не має достатнього матеріального чи правового забезпечення кредиту. Крім цього, можливе багаторазове перезаставляння майна, що практично знімає матеріальну відповідальність з особи, яка здійснила перезаставу. Багато клопоту завдають кредиторам зберігання, оцінка та реалізація заставленого майна. У кінцевому рахунку ці форми забезпечення кредиту також не є цілком надійними. Відтак найдоступнішою і найнадійнішою формою фінансового забезпечення інтересів кредиторів може бути страхування кредитів.
ЛІТЕРАТУРА
1. Гальчинський А. С. Теорія грошей. - К.: Основи, 1996.
2. Савлук М. І. Гроші та кредит: Підручник. - К.: КНЕУ,2001.-602с.
3. Гроші та кредит. / За ред.Б. С. Івасіва.- Тернопіль: Карт-бланш, 2000.-510.
4. Єпіфанов А. О., Міщенко В. І., Гребник Н. І. Грошово-кредитна політика в Україні; тенденції та перспективи. // Фінанси України, -2000.- №9.
5. Синбченко М. І. Кон'юнктурна теорія грошей. М. І. Туган - Барановського.// Фінанси України. - 2000.- №9.
6. Мельничук О. М. Законодавчі основи та найважливіші параметри грошово-кредитної політики.// Фінанси України, 2000, -№7.
7. Жан - Поль Бландіьєр. Валютний курс: його місце і роль у перехідній економіці.// Фінанси України, 2000, - №8.
8. Остапець А. І. Остапець Л. В. Банківська система України: стан і проблеми розвитку.// Фінанси України, 2000 - №8.
9. Гриценко О. Гроші та грошово-кредитна політика. - К.: Основи, 1996. - Розд. 1.
10. Деньги / Сост. А. А. Чухно. - К., 1997.
11. ВСТУП до банківської справи / Відп. ред. М. І. Савлук. - К.: Лібра,
12. 1998.-Розд. 2.
13. Жуков Е. Ф. Обшая теория денег и кредита. - М.: Банки и биржи.
14. Деньги, кредит, банки / Авт. колл. под рук. Г. И. Кравцовой. - Минск: Меркаванне,1994.
15. Кейнс Дж. Общая теория занятости, процента и денег. - М.: Прогресе, 1978.
16. Косолапов А. Г. Грошово-кредитна політика - гарант стабілізації економіки України // Фінанси України. - 1997. - № 7.

 
 

Цікаве

Загрузка...