WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГроші і кредит → Вексельні кредити - Реферат

Вексельні кредити - Реферат

Вексельні кредитиВексельними кредитами є банківські операції по врахуванню (дисконту) векселів і видачі позичок до запитання під забезпечення векселів.
Вексельні кредити надаються за заявкою власника векселя, яка подається, як правило, до банку, в якому йому відкрито розрахунковий абопоточний рахунок. При розгляді можливості надання вексельного кредиту, банк зобов язаний переконатись, що клієнт буде спроможний своєчасно повернути кредит. Для аналізу і оцінки кредитоспроможності використовуються дані бухгалтерського обліку ізвітності осіб, зобов язних векселями; дані інших банків; послуги незалежних аудиторських служб та інші доступні методи і засоби, що не суперечать заону. На майбутнє, при створенні системи інформації про господарські організації, що допустили опротестуваня векселів, ці дані можуть бути підставою для вирішення питання про креитування, оскільки господарським організаціям, які допустили векселі до протесту, вексельні кредити, як правило, не надаються.
Векселі подаються в банк з рєстром, форма якого встановлюється банком. Векселі у реєстрах мають бути розташовані у порядку строків їх оплати, починаючи з найближчого. Рекомендується групувати векселі у різні реєстри: в один вносяться місцеві векселі, а в інший іногородні векселі. Записи в реєстрі звіряються з реквізитами доданих векселів. Реєстри повинні бути підписані клієнтом. При бажанні клієнта банк видає йому квитанцію, якщо їх облік не може бути здійснений у день прийому.
При внесенні векселя до реєстру власник векселя зобов язаний зробити іменний індосамент на користь банку. Якщо на векселі останній індосамент був бланкований, то він переводиться на ім я банку також бланкованим індосаментом, перед яким банк повинен поставити штамп (напис) "Сплачуйте за наказом... банку". Напис на ім я банку доречно робити ще і для того, щоб ускладнити використання векселя при його втраті або викраденні.
Подані векселі перевіряються з позицції їх юридичної та економічної надійності. З юридичної точки зору перевіряються правильність заповнення усіх обов язкових реквізитів, повнота сплати до бюджету вексельного мита, повноваження осіб, які підписали вексель, а також достовірність цих підписів.
Векселі, які враховуються, повинні мати не менше двох підписів, тобто векселедавця і першого векселепридбача. Кількість передаточних підписів свідчить про надійність векселя. В обов язковому порядку треба перевірити безперервність передаточних індосаментів, визначити законність володіння векселем. Законним власником векселя є та особа, на ім я якої вексель виписано (перший придбач), або та, на ім я якої вчинено останній іменний індосамент, або пред явник, якщо останній індосамент є бланковим.
Метою перевірки економічної надійності векселя є встановлення повної впевненості в його оплаті. Банк аналізує виписки із лицьових рахунків відносно заборгованості, платоспроможності клієнта і чи мали місце випадки неоплати векселів.
Векселі, що не відповідають вимогам банку, викреслюються з реєстру і повертаються клієнту. Не приймаються до обліку векселі, які були опротестовані. Після цього реєстри розглядаються керівником банку і, за наявністю кредитних ресурсів, на реєстрі ставиться дозволяючий напис про кількість і суму векселів, які приймаються до врахування.
Власник векселя має право його продати комерційному банку до наступлення строку платежу, тобто врахувати вексель. Врахування або дисконт векселів полягає в тому, що банк придбавши вексель за іменним індосаментом, терміново його сплачує пред явнику, а платіж отримує тільки з настанням зазначеного у векселі строку.
Врахування векселів наглядно можна показати за схемою 17.1.
Дисконт векселів
1
2
3 4-а 5
4-б
Пояснення: 1. Постачальник "А" відвантажує товар покупцю "Б";
2. Покупець "Б", замість негайного платежу, виставляє вексель, який отримає "А" замість грошей;
3. Фірма "А" продає вексель комерційному банку, який утримує з номінальної суми векселя комісію (врахування);
4. У комерційному банку є дві можливості:
4а. Коли він зберігає вексель у своєму портфелі і пред являє його окупцю "Б" до оплати в строк платежу;
4б. Коли він продає вексель центральному банку.
Відповідно центральний банк заплатить комерційному банку неповну суму за векселем, а утримає обліковий відсоток (переврахування).
5. Центральний банк пред являє вексель "Б" до опалати у визначений строк і одержує від "Б" суму, зазначену у векселі.
Економічною суттю операції врахування є дострокова грошова реалізаця його власником банку і трансформація комрційного кредиту у банківський.
Враховуючи вексель, клієнт достроково придбає ліквідні кошти. Але за достроковий платіж банк утримує з номінальної суми векселя певну винагороду на свою користь, тобто вексель оплачується із знижкою. Різниця між сумою, яку банк заплатив, придбавши вексель, і сумою, яку він отримає за цим векселем у строк платежу, називається врахуванням або дисконтом. Дисконт слово італійського походження і перкладається як "знижка".
Сума дисконту, яка підлягає утриманню на користь банку, розраховується на підставі облікової ставки врахування векселів. Ця сума зараховується банком в доход при покупці векселя.
Нарахування суми дисконту здійснюється за формулою:
К * Т * П 10000000 * 45 * 12
С = = = 150000 грн.
360 * 100 360 * 100
С сума дисконту;
К Номінальна сума (валюта) векселя 10000000 грн.;
Т строк векселя у днях від дня обліку до дні платежу (включно) 45 днів;
П ставка врахування (дисконт) 12% річних.
Ціна векселя (ЦВ) = К С = 10000000 150000 = 9850000 грн.
У даній ситуації комерційний банк поступить таким чином:
виплатить з каси (або перерахує на розрахунковий рахунок) пред явнику векселя суму 9850000 грн..;
зарахує у свій дохід суму

 
 

Цікаве

Загрузка...