WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГроші і кредит → Природа і функції грошей, грошова система, типи грошових систем - Реферат

Природа і функції грошей, грошова система, типи грошових систем - Реферат

матеріалу. Функцію міри вартості гроші виконують через масштаб цін. Масштаб цін - це певна вагова одиниця
Рис. 2. Функції грошей (підхід 1).
грошового матеріалу, прийнята за грошову одиницю, з рівним поділом її на певну кількість менших одиниць.
Гроші як міра вартості і як масштаб цін виконують дві зовсім різні функції. Так, гроші як міра вартості є суспільним втіленням людської праці, вони перетворюють вартість товарів у ціну. Як масштаб цін, вони є фіксованою вагою металу, вимірюють кількість золота.
Гроші як засіб обігу. Гроші як засіб обігу обслуговують процес реа-лізації товарів. Вони виступають в єдності функцій міри вартості і засобу обігу. Тобто за допомогою їх вимірюються вартості всіх товарів і на них купуються всі товари. Для виконання функції засобу обігу гроші повинні бути в наявності. Особливістю цієї функції є рух грошей, вони можуть робити кілька оборотів на добу, обслуговуючи кілька актів купівлі-продажу, переходячи з рук в руки, не затримуючись надовго в одних руках.
В процесі обігу повноцінні гроші можуть бути замінені неповноцінни-ми. Так, в обігу функціонують паперові гроші.
Паперові гроші - це символ вартості, вони є замінниками повноцінних грошей, грошові знаки.
Ці гроші випускаються державою з примусовим курсом, обов'язкові для прийняття. Вони замінюють повноцінні гроші у функції засобу обігу як представники тієї частини їх, яка необхідна для нормального товарообігу. Оскільки паперові гроші не мають власної вартості, вони не можуть виконувати функцію міри вартості.
Існує закон грошового обігу. Він пов'язаний з необхідністю визначення кількості грошей, потрібних для нормального товарообігу.
Суть його полягає в тому, що маса грошей, потрібних для процесу обігу, визначається сумою цін товарів та послуг, які перебувають в обігу і реалізуються за готівку, поділеною на число оборотів однойменних грошових одиниць.
Це можна зобразити такою формулою:
Кг = СЦ/О
Кг - кількість грошей, потрібних для процесу обігу;
СЦ - сума цін товарів та послуг, що реалізуються за готівку;
О - число оборотів однойменної грошової одиниці.
З врахуванням функції "гроші як засіб платежу", ця формула стає повнішою:
Кг = (СЦ-К+П-В)/О
К - сума цін товарів, проданих в кредит;
П - сума платежів за товари, куплених в кредит раніше;
В - сума платежів, що взаємно погашаються.
Гроші як засіб нагромадження, або засіб утворення скарбів. Гроші можуть випадати з обігу і перетворюватися на скарб. В якості скарбу можуть бути повноцінні золоті або срібні гроші, котрі випали із сфери обігу і перебувають у нерухомому стані. Грошові скарби - це своєрідні резервуари, які то поглинають гроші, що вивільняються з обігу, то вики-дають їх в обіг, якщо стан обігу цього вимагає. Скарби виступають привідними і відвідними каналами грошей.
Гроші як засіб платежу. Гроші виконують функцію засобу платежу тоді, коли рух їх не супроводжується зустрічним потоком послуг, якщо ці послуги надаються в кредит, а оплата їх здійснюється через певний час після продажу. Ця функція грошей виходить за межі товарообігу, оскільки гроші її виконують в операціях, не пов'язаних з товарообігом. Це відбувається при сплаті податків, ренти, виплаті заробітної плати.
На основі розвитку кредиту виникає новий вид паперових грошей, який зумовлюється функцією грошей, як засобу платежу - кредитні гроші, що стають знаряддям здійснення кредиту.
Світові гроші. На певному історичному етапі розвиток товарного виробництва і товарно-грошових відносин виходить за межі сфери внутрішнього обороту окремої країни, виникає світова торгівля, створюється міжнародний ринок. Гроші функціонують не тільки в сфері внутрішнього обігу країни, а й на міжнародних ринках, де вони виступають як світові гроші. Отже, гроші мають подвійну сферу обігу - внутрішній і світовий ринок.
Прихильники інших визначень грошей виділяють три функції грошей:
ў гроші як засіб обігу,
ў гроші як міра вартості,
ў гроші як засіб збереження (див. рис. 3.).
Гроші як засіб обігу можна використати при купівлі і продажу товарів та послуг. "Це зручний соціальний винахід, який дає можливість платити власникам ресурсів і виробникам "товаром" (грішми), котрий може бути використаний для купівлі будь-чого зі всього набору товарів і послуг, що є на ринку ".
Рис. 3. Функції грошей (підхід 2).
Гроші виступають мірою вартості. Суспільство вважає, що зручно використовувати грошову одиницю в якості масштабу для співрозмірності відносних вартостей різноманітних благ і ресурсів. Завдяки грошовій системі не потрібно виражати ціну кожного продукту через всі інші продукти, на які він, можливо, міг би бути обміняний.
Використання грошей в якості спільного знаменника означає, що ціну будь-якого продукту достатньо виразити тільки через грошову одиницю.
Гроші виконують функцію засобу збереження. Оскільки гроші мають високу ступінь ліквідності, тобто їх дуже легко витратити, то вони є дуже зручною формою збереження багатства. Володіння грішми за рідкісним винятком не приносить грошового доходу, який можна отримати при зберіганні багатства. Наприклад, у формі нерухомого майна (власність) чи цінних паперів (акцій, облігацій і т.д.). Але гроші мають ту перевагу, що вони можуть бути безпосередньо використані фірмою, чи домашнім господарством для задоволення будь-якого фінансового зобов'язання.
Грошова система, типи грошових систем
В кожній державі існує національна грошова система.
Грошова система - це форма організації грошового обігу, яка склалась історично в країні і закріплена законом.
найменування грошової одиниці
види державних кредитних і паперових грошових знаків, розмінної монети, що мають законну платіжну силу
регламентація безготівкового обігу
курс національної валюти
установи, які здійснюють регулювання грошового обігу
Розрізняють два типи грошових систем:
системи металевого обігу, коли грошовий товар виконує всі функції грошей, або знаходиться в основі системи;
системи паперово-кредитного грошового обігу, в основі яких знаходяться кредитні гроші.
Виходячи з історичного розвитку, розрізняють два види металевих систем: біметалізм, монометалізм.
Біметалізм - це грошова система, у якій за золотом і сріблом законодавче закріплена роль загального еквіваленту. Валютні метали відіграють рівноправну роль у грошовій системі. В обігу перебувають монети з обох металів. Біметалізм існував тривалий час у країнах Західної Європи. Однак ця система виявилася нестабільною, внутрішньо суперечливою, тому що при використанні двох еквівалентів виникали труднощі при визначенні вартісного відношення між золотом і сріблом. У зв'язку з цим у другій половині 19 ст. у більшості країн утвердилась система золотогомонометалізму. Вперше золотий монометалізм встановлено у Англії наприкінці 18 ст. Законодавче закріплено у 181 б році.
Монометалізм - це грошова система, за якої лише один метал служить загальним еквівалентом (золото або срібло). Згідно з рішенням конференції Тимчасового комітету Міжнародного валютного фонду у 1976 р. в Кінгстоні (Ямайка), золото було

 
 

Цікаве

Загрузка...