WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГроші і кредит → Від каурі до гривни - Реферат

Від каурі до гривни - Реферат


РЕФЕРАТ
з предмету "Гроші і кредит"
ВІД КАУРІ ДО ГРИВНИ
Єдина валюта, яку ніхто ніколи не підробляв, була раковина каурі: природа не терпить повторень, і людина дотепер не в змозі створити достовірну копію її шедеврів.
Знайда з півдня торговими шляхами прийшла й у Древню Русь, де в залежності від місцевості іменувалася "ужовкою", "жуковиною" чи "зміїною голівкою" і використовувалася, зокрема, як розмінна монета. Тим часом, батьківщина каурі - Індійський і західна частина Тихого океану, а головний район видобутку - Мальдівські острови. В часи імператора Калігули вона була валютою Римської імперії, і хоча витівка не мала успіху, у ранньослов'янську епоху і до самого розквіту Київської Русі - до самої появи гривні - вона була одним з найбільш уживаним засобом платежу! З цього усt починалося...
Золота гривна (Київська Русь)
Історично слово "гривня" означало мідяну монету у 2,5 копійки, згодом - у 3, і, нарешті, назву "гривеник" дістала у народі срібна монета вартістю у 10 копійок - зберігалася ця традиція і за радянських часів.
Проголосивши своїм Третім універсалом 18 липня 1917 р.утворення УНР, Центральна Рада запровадила в Україні нову національну валюту - український карбованець, з вартістю 17,424 долі щирого золота: 1 доля = 0,044 г золота. Ухвалою ЦР від 19 грудня 1917 р. було видрукувано перший грошовий знак УНР - купюру вартістю у 100 карбованців. Автором оформлення грошового знака був визначний український художник-графік Георгій Іванович Нарбут.
Оригінальний знак запам'ятався українським патріотам. Тризуб тут виступав як алегорія українського державотворення ще від часів Володимира Великого. Після введення купюри в обіг одразу ж було зафіксовано випадки її фальшування. За Четвертим універсалом від 22 січня 1918 р. Україна проголошувалася "самостійною, ні від кого не залежною державою", і 1 березня 1918 р. ЦР прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці - гривні, яка поділялася на 100 шагів і дорівнювала 1/2 карбованця.
Протягом 1918 р. в Берліні було видрукувано грошові знаки у 2, 10, 100, 500, 1000 та 2000 гривень - проекти двох останніх було виконано вже після проголошення гетьманату на чолі з П. Скоропадським. Ескіз першої купюри виконав В. Кричевський, трьох наступних - Г. Нарбут. В ескізі 10-гривневої купюри Нарбут використав орнаменти українських книжкових гравюр XVII століття, 100-гривневої - зображення робітника змолотом та селянки з серпом на тлі розкішного вінка з квітів і плодів, 500-гривневої - свою улюблену алегорію "Молода Україна" у вигляді опроміненої дівочої голівки у вінку. Завдяки цій деталі купюра отримала гумористичну народну назву "горпинка".
Гетьман П. Скоропадський у квітні 1918 р. відновив як основну грошову одиницю Української Держави карбованець, що поділявся на 200 шагів. Було виготовлено ескізи купюр у 10, 25, 50, 100, 250 та 1000 карбованців. Г. Нарбутові, належав ескіз 100-карбованцевого знаку, де він використав портрет Б. Хмельницького, та композицію з ремісничих інструментів. Був там і створений ним самим проект герба Української Держави зі сполученням символів "тризуб" та "козак з мушкетом". Ескізи купюр виготовили І. Золотов, І. Мозалевський, А.Богомазов та ін. графіки.
Після переходу влади в Україні у грудні 1918 р.до рук Директорії на чолі з В. Винниченком та С. Петлюрою основною грошовою одиницею відновленої УНР знову було проголошено гривню…
Акт проголошення незалежності України відкрив дорогу для запровадження в державі повноцінної національної валюти. Такою валютою мала стати, згідно з традиціями доби Київської Русі і періоду визвольних змагань 1917 - 1920 рр., гривня. Назв розмінної монети пропонувалися декілька: "сотий", "резана", але врешті було віддано перевагу звичній "копійці". 1992 р. перші зразки української національної валюти було виготовлено в Канаді за ескізами В.І.Лопати. Однак в обіг в Україні з 1992 р. було введено тимчасову валюту, розраховану на перехідний період, - український купоно-карбованець. Ця грошова одиниця ставала протягом 1992 - 1995 рр. жертвою інфляції, зумовленої економічною кризою перехідного періоду.
Посилення до першої половини 1996 р. стабілізаційних процесів в економіці створили належні умови для запровадження гривні, яка згідно з Конституцією України є грошовою одиницею нашої держави. 25 серпня 1996 р. в ЗМІ було оголошено Указ Президента України Л. Кучми "Про грошову реформу в Україні", за яким грошова реформа в нашій державі проводилася від 2 до 16 вересня 1996 р. З того часу було створено один з невід'ємних атрибутів державності - національні гроші. Введення української валюти - гривні - стало свідченням початку стабілізації української економіки.

 
 

Цікаве

Загрузка...