WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Скорочення стратегічних наступальних озброєнь - Курсова робота

Скорочення стратегічних наступальних озброєнь - Курсова робота

Можна виділити наступну групу подібних чинників:

  • контрсиловий потенціал ядерної зброї потенційного супротивника.

Цей чинник традиційно враховувався при оцінці стратегічного паритету з США і виробленні договорів по обмеженню і скороченню СНВ. Ймовірно, що він розглядатиметься і надалі при переговорах по СНВ-3 і більш глибоким скороченням ядерних озброєнь США, Росії і інших ядерних країн.

  • Розвиток систем протиракетної оборони.

У минулому чинник ПРО розглядався швидше не як позбавляючий можливості у відповідь удар, а як стимулюючий гонку озброєнь. Проте, останніми роками, в умовах, коли США роблять кроки по створенню системи протиракетної оборони національної території в обхід існуючого Договору по ПРО, в Росії вони сприймаються саме як дії, направлені на підрив її здатності завдати у відповідь неприйнятного збитку.

Багато російських експертів більш стримано відносяться до потенційних можливостей майбутньої системи національною ПРО США, вважаючи, що в осяжному майбутньому вона не буде здатна запобігти у відповідь ядерному удару Росії, і стратегічний паритет не зміниться, так що побоювання із цього приводу поки не мають реальних підстав. Проте, офіційна російська реакція на дії Вашингтона залишається чіткою і недвозначною: Росія проти модифікації Договору по ПРО і розглядає збереження останнього як неодмінну умову для продовження процесу по взаємному скороченню ядерних озброєнь. В своєму виступі в Державній Думі 14 квітня 2000 р. перед голосуванням за Договором СНВ-2, президент Володимир Путін навіть заявив, що у разі руйнування Договору по ПРО Росія вийде ". не тільки з Договору по СНВ-2, але і всієї системи договірних відносин по обмеженню і контролю стратегічних і звичайних озброєнь." Мабуть, Росія продовжуватиме наполягати на обліку чинника, пов'язаного з ПРО на переговорах по СНВ і надалі.

  • Розвиток контрсилових можливостей звичайної високоточної зброї (ВТО)

На контрсилові можливості ВТО фахівці звернули увагу відносно недавно. Багато в чому, цьому сприяв прогрес в розвитку високоточних озброєнь, широкомасштабні плани США по розробці і ухваленню на озброєння ВТО нових типів, а також агресивні військові операції США і НАТО в Іраку і Югославії, в якому вживанню високоточної зброї була відведена ключова роль. Оскільки в засобах масової інформації (ЗМІ) всіляко підкреслювалися і афішувалися нові можливості ефективного вживання "розумної" зброї проти добре укріплених підземних споруд (бункерів) і мобільних цілей, то виникло цілком природне побоювання, що воно може представляти небезпеку і для стратегічних шахтних пускових установок наземного базування.

Чинник ВТО практично не знайшов віддзеркалення в рішеннях, досягнутих в ході двосторонніх переговорів по СНВ у минулому. Пояснити це можна тим, що, з одного боку, ядерні арсенали налічували десятки тисяч розгорнених ядерних боєзарядів, а з іншою, – і СРСР, і США не володіли неядерними засобами, здатними з високою вірогідністю долати оборонні системи супротивника і вражати стратегічні об'єкти. Тому у той час високоточна зброя не вносила радикального впливу на баланс сил. В перспективі це положення справ може змінитися. Показово, що розвиток і розгортання ВТО в США супроводжується і появою доктринальних установок, направлених на поступове перенесення ролі заборони з ядерного на високоточну зброю. Примітно і те, що в США здійснюється оснащення стратегічних систем доставки звичайною зброєю. Як відомо, з початку 1990-х років були початі програми по переоснащенню стратегічних бомбардувальників під "неядерні" задачі. Розглядається можливість переобладнання в найближчій перспективі ПЛАРБ як носії звичайної зброї, а також використовування міжконтинентальних балістичних ракет в звичайному спорядженні. Насторожує також наполегливість США в прагненні "вивести із застою" свої стратегічні системи доставки, не знищуючи їх. Певною мірою симптоматичні і пропозиції кандидата в президенти США Джорджа Буша про значні скорочення стратегічних арсеналів, і в той же час, про зниження оперативної їх боєготовності і розгортання повномасштабної НПРО. Певною мірою заяви Буша можна потрактувати як курс на поступове перенесення стримуючої ролі на високоточну зброю, яка, на відміну від ядерного, може застосовуватися у військових конфліктах.

Доти поки ВТО не грає істотної ролі в стратегічному балансі, його розвиток, мабуть, сприяє подальшому скороченню ядерних озброєнь. Проте, в перспективі розвиток високоточних озброєнь здатний зупинити цей процес і навіть повернути назад. Питання про обмеження або облік ВТО поки що не винесено на переговори по СНВ, і США практично не обмежені в можливостях його удосконалювати, проводити і використовувати.

Існуючі оцінки захищеності шахтних пускових установок, як правило, відносяться до дії вражаючих чинників ядерного удару, основним з яких є надмірний тиск ударної хвилі. Робилися спроби застосувати аналогічні критерії і до вражаючих чинників ВТО. Проте, навряд чи такий підхід обґрунтований, оскільки високоточна зброя надає лише локальну дію, на відміну від ядерної зброї. Як відомо, захищеність шахтних ПУ від ударної хвилі оцінюється фахівцями в 100-200 атмосфер. При ядерному ударі такий надмірний тиск реалізується на відстанях до 50-100 м від епіцентра вибуху, так що ударну хвилю в розрахунках стійкості ПУ можна приблизно вважати плоскою хвилею. Абсолютно інша ситуація виникає при дії високоточної зброї. Оцінки показують, що при калібрі вживаного ВТО до 1 т, зіставний надмірний тиск у фронті ударної хвилі виникає всього лише на відстані до декількох метрів, якщо не робиться ніяких заходів для фокусування енергії вибуху.

Ударна хвиля вибуху (фугасна дія) не є основним вражаючим чинником при дії ВТО по укріпленим ШПУ, а до таких відносяться кінетична (за рахунок кінетичної енергії боєзаряду) і кумулятивна дія. При достатній кінетичній енергії боєзаряду, потужності його кумулятивного струменя, або сукупного ефекту від цих чинників можливе крізне пробиття захисного даху ШПУ, що приведе до пошкодження контейнера МБР і самої ракети, так що пуск останньої буде неможливим. Шахта ПУ може бути виведена з ладу також і в результаті попадання боєзаряду в критично важливі вузли. Наприклад, дія ВТО може бути не такою сильною для того, щоб пробити захисний дах, але достатнім для того, щоб викликати її заклинювання або інше пошкодження, що також приведе до неможливості пуску ракети.

Як показують оцінки, для надійної поразки ШПУ однієї - двома боєголовками необхідна точність не гірше 1-2м. В існуючих типах ВТО така висока точність не забезпечується. Найбільшою точністю володіють УАБ з лазерним наведенням, а також УАБ і УР з корекцією на кінцевій ділянці траєкторії (КВО = 3 м). Проте, у міру вдосконалення головок самонаведення і вживання більш продуктивної обчислювальної техніки в системах ціленаправлення ВТО, в перспективі можливе досягнення необхідної точності. Очевидно, для цього буде потрібно корекція боєголовки на кінцевій ділянці траєкторії. Існують два способи отримання даних для такої корекції, і обидва мають істотні недоліки.

Використовування головки самонаведення (ГСН) на самому бойовому елементі.

Бойові елементи багатьох типів ВТО оснащуються телекамерами видимого або інфрачервоного діапазону. Селекція мети проводиться або в автоматичному режимі, або по команді оператора на борту носія, з якого застосовується зброя.

Основний недолік автоматичного режиму полягає в тому, що він припускає апріорне знання фоно-цільової обстановки (тобто повинні бути відомі основні параметри мети і фону). Як правило, автоматичний режим ефективний лише тоді, коли алгоритм виділення мети можна задати наперед, і цей алгоритм забезпечує високу вірогідність правильного виявлення при низькій вірогідності помилкової тривоги. В реальних умовах фоно-цільова обстановка є статистичною характеристикою і залежить від природних умов, геометрія зближення боєголовки з метою, а також від заходів, зроблених для маскування мети (що, як правило, важко передбачити наперед).


 
 

Цікаве

Загрузка...