WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Конструктивна складність крил реактивних літаків - Курсова робота

Конструктивна складність крил реактивних літаків - Курсова робота

Про перспективи вертикально злітає авіації ще в 1966 році журнал "Спейс енд еронотікс" (США) писав так: "... Двигун зі змінюваним напрямком вектора тяги забезпечує гарні характеристики при зльоті й операціях по перехопленню, однак дальність польоту такого літака мала. Невеликий дозвуковой літак з турбовентиляторами, розташованими в крилі, має гарні характеристики в польоті в землі, однак дальність цієї машини обмежена. Як двигуни для вертикально злітає чи з малою довжиною розбігу літака... повинні бути обрані чи ТВРД (турбовентиляторні реактивні двигуни) , що мають кращі характеристики при польоті в землі, чи ТРД, очевидно, більш придатні для польотів з великими числами М на великій висоті. Одним з компромісних рішень є застосування ТВРД зі змінюваним напрямком вектора тяги, з легкими піднімальними двигунами; двигунами, що визначають розміри літака, будуть маршові, а не піднімальні двигуни".

Новітній представник сімейства вертикально злітають - досвідчений багатоцільовий літак ХРУ-12А фірми " Рокуелл" (США) . За схемою ця машина, призначена для базування на авіаносцях, -" утоку" з горизонтальним оперенням у носовій частині фюзеляжу.

Вертикальне оперення на кінцях дуже короткого трикутного крила. Частина реактивного струменя приділяється від двигуна і викидається вертикально вниз через щілини в крилі. У залежності від потужності відведеного потоку літак стартує чи вертикально пробігає перед відривом близько 90 м.

ПОВІТРЯНІ АВІАНОСЦІ.

Друге народження переживає зараз ще одна, бути може, сама давня ідея повітряного авіаносця, бойова комбінація двох чи декількох літальних апаратів. Ще в першу світову війну англійці випробували так називану " антицеппелинную" систему: дирижабль патрулював у чеканні німецьких цепелінів-бомбовозів з підвішеним до нього винищувачем. Якщо наближався ворог, літак віддалявся від оболонки і, відбивши атаку, повертався на авіаматку. У нашій країні успішно пройшли іспиту ланки В. Вахмістрова: великі літаки, на собі винищувачі И-4, И-5, И-16. На початку Великої Вітчизняної війни кілька ланок взяли участь у бойових діях.

Після війни американці експериментували з комбінацією бомбардувальника В-29 і двох прямокрилих винищувачів Р-84. Як би ескортуючи " Сверхкрепость ", Р-84 летіли з нею крилом до крила: права і ліва консолі В-29 минулому зчеплені з площинами винищувачів. Двигуни Р-84 працювали на помірному, економічному режимі. Через велике подовження "складеного" крила підвищувалася аеродинамічна якість. При необхідності винищувачі відчіплювалися і захищали свого лідера.

Як з'ясувалося через багато років, кращі шанси на майбутнє виявилися в іншої комбінації: У-29 зі спеціально побудованим "бортовим" винищувачем ХР-85 "Гоблін". При навантаженні крило ХР-85 складалося. Оперення компактне, з чотирьох площин. По вираженню авторів довідника "Реактивні літаки світу", винищувач ХР-85 фактично перетворився в крилатий реактивний двигун, на якому буквально верхи сидів льотчик".

Улітку 1948 року відбулося перше відділення "бортового" винищувача від авіаматки. Досвідчений льотчик-випробувач не зміг причалити до носія і, ледь уникнувши загибелі, приземлив машину за допомогою аварійної посадкової лижі. Труднощі з поверненням ХР-85 на борт носія розчарували військових, експерименти припинили. Але, як виявилося, до пори...

З кінця 60-х - початку 70-х років фірма "Локхід" займається за завданням ВВС США розробкою військової комбінації літака-авіаносця і телекерованих літальних апаратів. Поставлена задача - збільшити радіус дії легень, бойових машин збігалася з надією "Локхід" знайти нову сферу застосування для свого транспортного літака місткості З-5А. У 1971 році над комбінацією стала працювати фірма "Боїнг" і одержала в 1972 році від ВВС тактико-технічне завдання на проектування повітряного авіаносця для телекерованих апаратів: модифікованого Боїн м-747 і шести апаратів літакового типу Райан ВОМ-34.

Є і варіант У-747 і 24 спеціально спроектованих телекерованих апаратів. Усередині просторої середньої частини носія, перетвореної в ангар, літаки будуть знаходитися під час їхнього транспортування. З чрева "Боинга" літаки зможуть стартувати через кожні чверть години. З тією же частотою посадка апаратів, що повернулися. Стартом, посадкою і виконанням бойового завдання будуть керувати оператори на борті авіаносця. Допомагати їм повинна система, що складається з телевізійної установки поблизу посадкової трапеції і комп'ютера.

Як передбачається, авіаносець доставить телекеровані літаки до району бойових дій, але сам залишиться в недосяжності для ПВО супротивника. Виконавши завдання, снаряди повертаються на "Боинг".

Якщо ціль дуже далеко від бази й у "матки" не вистачає палива на всю операцію, то стартують два літаки. Один несе телекеровані літаки, інший " під зав'язку " залитий паливом. Перший випускає підопічних і відразу ж повертається. Другий же керує літаками, приймає їх на борт і повертає "додому"...

ВИСНОВОК

Змінювана стрілка, вертикальний зліт і посадка, комбінація повітряного авіаносця з телекерованими літаками, багато інших новинок не витиснули з військової авіації звичайні машини. Одна з причин (крім розумінь, що стосується бойового застосування літаків) економічна.

Мало того, що з прогресом авіації літальні апарати стають усе складніше в проектуванні, іспитах, виробництві, вони безупинно дорожчають. От лише кілька цифр. Вартість винищувача СПАД часів першої світової війни - 10 242 долара.

"Лайтнінга" випуску 1932 року - 134 284, а " Сейбра " (1950 р.) - 218 460 доларів. "Фантом" (1962 р.) коштує вже більш 2, а F-111 (1963 р.) - майже 6 мільйонів! Неабияку лепту у вартість нових літаків вносить устаткування, яким насичений будь-який сучасний винищувач, чи штурмовик бомбардувальник.

Надзвичайно підготовка пілотів. Десятиліття назад, за даними авторитетного журналу "Интеравиа" (Швейцарія) , повна вартість підготовки льотчика надзвукового винищувача " Лайтнинг" складала 364 тисячі доларів. Ремствували американські військові на складність обслуговування сучасних винищувачів-бомбардувальників під час в'єтнамської війни. За свідченням журналу "Интеравіа", "70% літако-вильотів тактичної авіації затрачається на удари і по наземним цілям з малих висот у ході безпосередньої підтримки сухопутних військ і ізоляції району бойових дій ". Природно, що бойові дії такого роду вимагають швидкої реакції ВВС на запити військ.

Швидкісні, але складні машини, хоча і швидко добиралися до мети, упускали момент через "неодружений" простою на аеродромі. Саме з цієї причини на завдання по оперативній підтримці військ частіше, ніж сучасні F-105 "Тандерчіф" і F-4 "Фантом", стартував застарілий F-100 " Супер Сейбр". До бойового вильоту його готували набагато швидше.

Далеко не завжди сучасні надзвукові літаки можуть використовувати і свої висотні дані. Дії в стратосфері, де тактична авіація невразлива для зенітних ракет, мало чим допомагають наземним військам. Найбільш придатні середні висоти небезпечні і жадають від літаків гарної маневреності, а від екіпажів відмінної літної виучки: адже на втратах прямо позначається час перебування машин у зоні ПВО. Більше заходів на мету вище імовірність поразки зенітним вогнем. Через недостатню маневреність 20-тонний "Тандерчіф" не міг часом виконати різкий протизенітний маневр і, случалося, ставав жертвою дозвукових північно-в'єтнамських Мить-17...

Досвід агресивної війни у Вєтнаму, військові події на Близьких Схід змусили західних стратегів не тільки тверезо оцінити можливості сучасної бойової авіації, але і порівнювати звабні дані новітніх літаків з їхньою вартістю, простотою обслуговування, потребою в добре оснащених базах.

От чому, замовляючи промисловості авіаційну техніку, армія, ПВО, інші замовники керуються принципом "ціль повинна виправдувати засобу". Інакше кажучи, не треба жадати від сучасного літака для авіапідтримки величезних швидкостей і стелі, від винищувача-перехоплювача - могутнього бронювання, і від вертикально злітає машини - дальності дії бомбардувальника... " Для ілюстрації цього можна привести приклад з американськими літаками Р-14 і Р-15, - писав генеральний авіаконструктор А. Яковлєв. - Ці новітні універсальні винищувачі важать 18 - 20 т, їхня вартість 10 - 12 млн. доларів за кожен, але ж по своєму призначенню вони повинні бути масовими літаками. Очевидно, і самі американці прийшли до висновку про надмірну вартість своїх літаків. Тому на початку 70-х років у США був оголошений конкурс на створення винищувача простої і недорогої конструкції з мінімумом устаткування і злітною вагою не більш 9 т. У результаті в 1974 році з'явилися винищувачі УР-16 і УР-17, польотна вага яких 8 - 9 т... " "Отже, вибір системи, - укладає А. Яковлєв, -повинний бути строго обґрунтований технічно, тактично й економічно".

Особлива увага закордонні авіаконструктори приділяють спеціальним літакам для авіапідтримки наземних військ. Але всупереч, здавалося б, " вічному " прагненню авіаторів літати швидше, нинішні штурмовики лише ненабагато швидше поршневих ветеранів другої світової війни. Новітній Ферчалд А-1ОА, наприклад, розвиває максимальну швидкість 742 км/ч. У крейсерському польоті - 355 км/ч.

Оснащена двома двоконтурними ТРД, машина при злітній вазі 20,5 т несе на зовнішній підвісці до 8392 кг бомб і ракет. Бойова ноша підвішується до 24 крапок на крилі і фюзеляжі.

Простій по конструкції, живучий літак призначений для атаки об'єктів на поле бою, патрулювання й ударів по викликах військ, супроводу бойових і транспортних вертольотів, розвідки в тактичній глибині...

Прогнози - підступна штука. Пройдуть роки, час і прогрес внесуть свої виправлення в довгострокові перспективи, зроблять явою нинішні розробки, знімуть з повістки сьогоднішні і завтрашні проблеми, поставлять нові... Одне очевидно: авіація - динамічна, що швидко реагує на вся нове, галузь техніки - і надалі залишиться ареною творчого змагання і співробітництва дослідників різних напрямків, інженерів, робітників, льотчиків, усіх, кому ми зобов'язані дивною можливістю літати всупереч силі земного притягання.


 
 

Цікаве