WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Ядерна зброя - Реферат

Ядерна зброя - Реферат

Якщо ядерні вибухи відбуваються поблизу ліній електромереж, зв'язку, які мають велику протяжність, то наведена в них напруга може розповсюджуватись по мережам на багато кілометрів і викликати ураження апаратури і особового складу, розташованого на безпечній відстані по відношенню до інших уражаючих факторів ядерної зброї.

Медико-тактична характеристика вогнища ядерного ураження

При плануванні і організації надання медичної допомоги ураженим необхідно враховувати медико-тактичну характеристику вогнищ ядерного ураження.

Вогнищем ядерного ураження прийнято називати ділянку, території навколо центру наземного чи епіцентру повітряного ядерного вибуху, на якій відбувається руйнування чи пошкодження будівель, споруд, бойової техніки та інших об'єктів, виникнення пожеж, а також ураження людей за рахунок дії одного або декількох уражаючих факторів ядерного вибуху, що потребує проведення рятувальних і невідкладних аварійно-відновлювальних робіт.

Вогнище ядерного ураження характеризується масовим ураженням людей та тварин, руйнуванням та пошкодженням наземних будівель та споруд, виникненням місцевих, суцільних та масових пожеж, утворенням суцільних та часткових завалів вулиць, проїздів, міжквартальних дільниць, виникненням масових аварій на мережах комунального господарства, утворенням районів і зон радіоактивного забруднення місцевості.

Кількість і характер санітарних втрат залежать від багатьох факторів: потужності і виду ядерного вибуху, характеру бойових дій, місцевості, метеорологічних умов, використання захисних властивостей бойової техніки і інженерних споруд, бойового досвіду військ та інше.

Санітарні втрати в ядерних вогнищах будуть характеризуватись такими особливостями:

вони будуть масові і виникати одночасно;

буде багато комбінованих уражень з більш важким протіканням і які потребують більш складної медичної допомоги;

до 50 - 60% уражених будуть потребувати швидкої і невідкладної медичної допомоги;

шкіряні покриви і одяг можуть бути забруднені радіоактивними речовинами, такі уражені будуть потребувати проведення спеціальної санітарної обробки.

Крім того, уражені будуть знаходитись на території, де багато руйнувань, пожеж, і вона може бути заражена радіоактивними опадами. Всі ці фактори будуть ускладнювати роботу медичної служби.

За величиною, характером та структурою санітарних втрат виділяють три типи ядерних вогнищ (таблиця 4).

Організація і зміст медичної допомоги ураженим

Надання медичної допомоги ураженим іонізуючим випромінюванням проводиться на основі системного етапного лікування з евакуацією за призначенням.

Етапи медичної евакуації являють собою військові польові лікувальні заклади медичної служби Міністерства оборонита, Міністерства з надзвичайних ситуацій, що розгортаються на шляхах медичної евакуації уражених для надання їм певного (визначеного) виду медичної допомоги та лікування.

Сучасна система лікувально-евакуаційного забезпечення у військах включає до себе 5 видів медичної допомоги, які надаються на 3-х етапах медичної евакуації (таблиця15.6).

Таблиця 15.6

Організація надання медичної допомоги ураженим у військах

Види допомоги

Ким надається допомога

Де надається допомога

Перша медична допомога

Самим ураженим (само- і взаємодопомога), та осо-бовим складом санітарних дружин

У місцях виявлення уражених (вогнище ядерного ураження та слід радіоактивної хмари)

Долікарська (фельдшерська допомога)

Особовим складом медичних пунктів батальонів (МПБ)

МПБ

Перша лікарська допомога

Лікарями медичних пунктів (МПП)

МПП

Кваліфікована медична допомога

Лікарями окремих медичних батальонів (омедб) та окремих медичних загонів (ОМЗ), окремо медрот

омедб, ОМЗ, окремі медичні роти

Спеціалізована медична допомога

Лікарями-спеціалістами військових польових госпіталів госпітальної бази

ВПГ госпітальної бази

Перша медична допомога

Перша медична допомога (само- і взаємодопомога) при радіаційних ураженнях передбачає усунення або послаблення початкових ознак променевої хвороби. З цією метою особовий склад безпосередньо після вибуху для профілактики первинної реакції в порядку самодопомоги і взаємодопомоги, приймає з аптечки індивідуальної протиблювотний засіб (одну таблетку диметкарбу або етаперазину).

У разі небезпеки опромінення приймається радіозахисний засіб (цистамін) 6 таблеток (1,2 г) внутрішньо одноразово.

Після виходу із зони радіаційного зараження проводиться часткова санітарна обробка.

Долікарська допомога

Долікарська медична допомога при радіаційних ураженнях спрямована на усунення або послаблення початкових ознак променевої хвороби та проявів, погрожуючих життю постраждалих.

Вона передбачає:

- при нудоті і блюванні повторно 1-2 таблетки диметкарбу або етаперазину (по 0,006 г);

- при серцево-судинній недостатності — 1 мл кордіаміну підшкірно, 1мл 20% розчину кофеїну-бензонату натрію підшкірно;

- при психомоторному збуджені і реакції страху — внутрішньо 1-2 таблетки фенозопану (по 0,0005 г);

- при необхідності подальшого перебування на місцевості з високим рівнем радіації (в зоні зараження) — повторно (через 4-6 годин після першого прийому) 4-6 таблеток цисталіну дигідрохлориду (по 0,2 г);

- при зараженні відкритих ділянок шкіри і обмундирування продуктами ядерного вибуху — часткова санітарна обробка після виходу із зони радіаційного зараження.

Перша лікарська допомога

Перша лікарська допомога спрямована на усунення тяжких проявів променевої хвороби і підготовку уражених до подальшої евакуації.

Вона передбачає:

- при зараженні шкіри і обмундирування продуктами ядерного вибуху (вище допустимого рівня) — часткову санітарну обробку;

- при нудоті і блюванні — 1-2 таблетки диметкарбу або етаперазину (по 0,006 г). У випадку неприборканого блювання — 1 мл 0,1% розчину атропіну сульфату підшкірно;

- при різкому обезводенні — внутрішньовенно ізотонічний розчин натрію хлориду, питтеве навантаження;

- при серцево-судинній недостатності — 1 мл корбіаміну підшкірно, 1 мл 20% розчину кофеїну-бензонату натрію підшкірно або 1 мл 1% розчину мезатону внутрішньом'язево;

- при судомах — 1 мл 3% розчину феназепаму або 5 мл 5 % розчину барбамілу внутрішньом'язево;

- при виражених проявах кровотечі — внутрішньо 100 мл 5% розчину амінокапронової кислоти, вітаміни С і Р, 1-2 таблетки дімедролу (по 0,05 г).

Хворих ГПХ І ступеня після купування первинної реакції повертають в підрозділи; при наявності прояву розпалу хвороби їх направляють, як і хворих з більш важкими ураженнями, в омедб (ОМО).

Кваліфікована медична допомога

Кваліфікована медична допомога при радіаційних ураженнях направлена на усунення тяжких, погрожуючих життю, проявів променевої хвороби, боротьбу з різними її ускладненнями і підготовку уражених до подальшої евакуації.

Вона передбачає:

- при зараженні відкритих ділянок шкіри і обмундирування продуктами ядерного вибуху (більше допустимого рівня) — повну санітарну обробку у відділенні спеціальної обробки;

- у випадку неприборканого блювання — 1 мл 2,5% розчину аміназіну, розбавленого в 5 мл 0,5% розчином новокаїну, внутрішньом'язево або 1 мл 0,1% розчину атропіну сульфату підшкірно;

- при гострій судинній недостатності — 1 мл 1% розчину мезатону;

- при збудженні — феназепам по 0,0005-0,001 г 3 рази в день внутрішньо;

-при інфекційних ускладненнях — антибіотики широкого спектру дії у великих дозах (ампіциліну тригідрату до 6 г і більше на добу; ріфампіцину до 1,2 г на добу; тетрацикліну до 2 г на добу);

- при кровотечах — 5-10 мл 1% розчину амбену внутрішньовенно, до 100 мл 5% розчину амінокапронової кислоти внутрішньовенно; місцево — гемостатична губка, тромбін;

- при токсемії — 200-400 мл 5% розчину глюкози внутрішньовенно одноразово, до 3 л ізотонічного розчину натрію хлориду внутрішньовенно капельно;

- при загрозі і розвитку набряку головного мозку — внутрішньовенно 15% розчин манніту ( із розрахунку 0,5-1,5 г сухої речовини на 1 кг маси тіла), 10% розчин натрію хлориду (10-20 мл одноразово) або 25% розчин магнію сульфату (10-20 мл, повільно!).


 
 

Цікаве

Загрузка...