WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Загальні питання медичної військової радіології - Реферат

Загальні питання медичної військової радіології - Реферат

Період відновлення починається з появлення ознак відновлення кровотворення і зниження температури тіла. Відновлення порушених функцій проходить повільно. Орієнтовно можна рахувати, що у 50%, які перенесли ГПХ II ступеню може відновлюватися боє- і працездатність.

Гостра променева хвороба III ступеню (важка 4-6 Гр). Первинна реакція виражена, виникає після опромінення через 30 хв-3 год. і виявляється вторинною блювотою, сильною загальною слабкістю, періодично виникаючим сильним головним болем, сухістю в роті, гіперемією шкіри обличчя, ін`єкцією склер, субфібрилітетом, лабільністю пульсу, тахикардією, порушенням серцевого ритму і зниженням артеріального тиску. Блювота виникає через 30 хв -3 годин і повторюється на протязі 4-6 годин.

Симптоми первинної реакції з`являються тим раніше, чим більше дози опромінення. При опроміненні в дозі 5 Гр може з`явитися менінгіальний синдром, обумовлений набряком оболонок головного мозку. Він характеризується сильним головним болем, світлобоязливістю, виникненням болю при русі очних яблук. Виникає збудження симпатичної нервової системи і наднирків. Вже через 5-6 год після опромінення, в період первинної реакції, в періферічній крові виявляється нейтрофільний лейкоцитоз і відносна лімфоцитопенія. На 2-3-у добу лімфоцитопенія досягає 2-5%.

Прихований період при ГПХ IIIступеню продовжується 8-20 діб і характеризується відносним клінічним благополуччям: покращенням загального самопочуття, зникненням нудоти і блювоти, зменшенням головного болю і головокружіння, зникненням гіперемії шкіри і склер. Але у прихованому періоді триває помірна загальна слабкість, підвищена втома, розлад сну і апетиту, спостерігається лабільність пульсу, зниження артеріального тиску. В періферічній крові прогресує зниження вмісту лейкоцитів і тромбоцитів. Виникає аплазія кісткового мозку, рідко зменшується кількість мієлокаріоцитів.

Період розпалу починається на 2-3 тижні і подовжується 1-3 тижні. Стан хворих швидко погіршується: зростає загальна слабкість, погіршується апетит, порушується сон, з`являється лихоманка і геморагічний синдром. На 2-3 тижні починається випадіння волосся на голові, лобку і в пахвах. В періферічній крові - лейкоцитопенія, лімфоцитопенія і тромбоцитопенія, що призводить до значного зниження імунітету і виникнення інфекційних ускладнень (пневмонії, некротичної ангіни і сепсису). Виникає оральний синдром - ерозії і виразки на слизовій оболонці роту і глотки, які важко переносяться хворими. Може розвитися променевий ентеріт, обумовлений ураженням епітелію ворсинок, що веде до порушення травлення у кишечнику. Аплазія кісткового мозку і глибока тромбоципенія призводять до крововиливів у слизові оболонки ротової порожнини, в шкіру внутрішніх поверхонь стегон і згинальної сторони передпліччя. Виникають масивні кровотечії з носоглотки, слизових кишечника, нирок, сечовивідних шляхів. Можливий крововилив у мозок, субарахноідальний і субдуральний простір. Кількість лейкоцитів перефірічної крові може зменшитись до 1000-2000 клітин в 1 мм3, зростає анемія, тромбоцитопенія (до 10000 в 1 мм3), різко прискорюється швидкість осідання еритроцитів (ШЗЕ) до 50-7о- мм за годину. Настає різке спустошення кісткового мозку - кістковомозкова тканина зменшується до 3-5% при нормі 50% по площині. У період розпалу захворювання можливо (при дозі опромінення 5Гр і більше) розвиток набряку головного мозку, котрий супроводжується блювотою, збудженням і порушенням свідомості. Летальний кінець може виникнути внаслідок зростання загальної інтоксикації, набряку головного мозку, профузної кровотечі або крововиливу в життєвоважливі органи, і розвитку інфекційних ускладнень.

Період відновлення при благоприємній течії захворювання починається з 4-6 тижня після опромінення з виникненням у періферічній крові ретикулоцитів, паличкоядерних нейтрофілів, метамієлоцитів, в меншому ступені мієлоцитів і промієлоцитів. Нормалізується температура тіла. Збільшується кількість тромбоцитів, зникають геморагії.

Покращується самопочуття, зникае головний біль, зменшується загальна слабкість, відновлюється апетит і сон. Але у деяких хворих на довгий час зберігаються астеновегетативні порушення (синдром), котрі виявляються загальною слабкістю, зниженням фізичної і розумової працездатності, зниженням пам`яті, нестійкістю пульсу і артеріального тиску. У більш рідких випадках спостерігались вегетативно-судинні кризи і діенцифальний синдром.

Гостра променева хвороба IV (вкрай важкого) ступеня (більш 6 Гр). Звичайно через 10-30 хв після опромінення з`являється багаторазове і виснажлива блювота, яка подовжується більше 6 год. Одночасно виникають інші симптоми первинної реакції: виражена загальна слабкість, стійкий головний біль, запаморочення. Спостерігається різка гіперемія шкіри і ін`єкція склер, лихоманка, тахикардія і гіпотонія. Латентний період скорочений або зовсім відсутній, первинна реакція відразу переходить у розпал захворювання. Виникає агранулоцитоз і тромбоцитопенія, що призводить до стійкої лихоманки і кровоточивості. На 1-2 тижні після опромінення більшість хворих гине.

Кишкова форма гострої променевої хвороби (10-20 Гр). Первинна реакція виникає у перші хвилини, триває 3-4 доби, має дуже тяжкий перебіг. Характерний біль у животі, озноб, підвищення температури тіла, артеріальна гіпотензія. У перші кілька діб часто спостерігаються рідкі випорожнення, пізніше можуть бути ентерит і динамічна кишкова непроходимість. У перші 4-7 діб різко виражений оро-фарингіальний синдром у вигляді виразкового стоматиту, некрозу слизової оболонки порожнини рота і зіву. На 5-8 добу стан хворого різко погіршується. Спостерігаються підвищення температури тіла до 39-400 С, важкий ентерит, зневоднення, загальна інтоксикація, інфекційні ускладнення, кровоточивість. Летальний кінець настає на 8-16 добу.

Токсемічна форма гострої променевої хвороби (30-50 Гр). Первинна реакція визначається з перших хвилин. Можливі короткочасна втрата пам`яті й порушення рухової активності. Вже в першу й особливо наступну добу відзначаються важкі гемодинамічні порушення - різко виражена артеріальна гіпотонія й колаптоїдний стан.

Загальна інтоксикація розвивається внаслідок глибокого порушення обмінних процесів і розпаду тканин кишечника, слизових оболонок, шкіри. Поряд із розладами загальної динаміки порушується функція нирок, що виявляється олігурією, підвищенням рівня залишкового азоту і сечовини в крові. Летальний кінець настає на 4-7 добу.

Токсемічна форма ГПХ, власне, є результатом подальшого поглиблення патологічних процесів, обумовлених деструкцією більш резистентних тканин. Аутоінтоксикація при цьому досягає крайнього ступеня вираженості. Згодом, закономірно приєднуються ендогенна і екзогенна інфекції. У зв`язку з різким зниженням тонусу судин, яке супроводжується вираженою гіпотонією (у зв`язку з інтоксикацією і інфекцією), деякі дослідники називають цю форму ГПХ судинною.

Церебральна форма гострої променевої хвороби (50-100 Гр). Цю форму ще називають блискавичною променевою хворобою. Для цієї форми характерний колапс із втратою свідомості, зниженням артеріального тиску. Клінічно виявляється шокоподібною реакцією з вираженою гіпотонією, ознаками набряку головного мозку, анурією. Блювання і пронос носять виснажливий характер. Виділяють такі синдроми захворювання: 1) судомно-паралітичний; 2) аліментарно-гіпокинетичний; 3) дискуляторний з порушенням центральної регуляції ряду функцій внаслідок ураження нервових центрів.

Летальний кінець при церебральній формі ГПХ настає у перші 3 доби, інколи у перші години.

Диференційна діагностика ГПХ згідно основних клінічних симптомів початку захворювання і змін периферійної крові приведена в таблицях 14.5, 14.6.

Прогноз ГПХ у залежності від дози опромінення приведений в таблиці 14.7.

Таблиця 14.7

Прогноз ГПХ у залежності від дози опромінення

Доза, Гр

Клінічна форма

Ступінь важкості

Прогноз для життя

1 - 10

Кістково-мозкова

1 - 2

1 (легкий)

Абсолютно сприятливий

2 - 4

2 (середній)

Відносно сприятливий

4 - 6

3 (важкий)

Сумнівний

6- 10

3 (вкрай важкий)

Малоймовірний

10 - 20

Кишкова

3 (вкрай важкий)

Малоймовірний (смерть через 7-10 діб)

20 - 80

Токсемічна

4 (вкрай важкий)

Абсолютно несприятливий (смерть через 4-7 діб)

> 80

Церебральна

4 (вкрай важкий)

Абсолютно несприятливий (смерть через 1-3 доби)

Особливості гострої променевої хвороби при нерівномірному

опроміненні

У бойовій обстановці при застосуванні ядерної чи термоядерної зброї, а також при аваріях на ядерно-небезпечних об`єктах, невиключена можливість нерівномірного (сегментарного) опромінення військовослужбовців (ліквідаторів), які до кінця не виконали заходи безпеки щодо захисту від g - h - випромінювання під час вибуху (аварії). І тому можливе опромінення окремих частин тіла.

Особливості клінічної картини захворювання будуть залежати від опромінення критичних органів.


 
 

Цікаве

Загрузка...