WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Природні отрути - Реферат

Природні отрути - Реферат

Атропін. Цей алколоїд міститься у листях беладони, блекоти та дурману. Механізм токсичної дії заснований на спроможності атропіну виявляти виражену М-холінолітичну активність.

Клінічні прояви отруєння характеризуються різкою тахікардією, мідріазом, гіпертермією, сухістю в роті. Розвивається картина гострого психозу, яка супроводжується маренням, галюцинаціями та підвищеною руховою активністю.

Перша медична допомога та лікування. Енергічне промивання шлунку; прийом блювотних, сольових послаблюючих, активованого вугілля або інших сорбентів; прозерін 0,05% розчин по 1,0 1-2 рази в день; літична суміш при психомоторному збудженні.

Аконітин - це алкалоїд багаторічної трав'янистої рослини аконіти. Для людини смертельна доза 2-5 мг. Легко всмоктується при любих шляхах введення. Аконітин є універсальною нервовою отрутою. Спочатку викликає збуджуючу, а потім паралізуючу дію на рухові та чутливі нерви. При попаданні на шкіру викликає сверблячку, а потім анестезію. При попаданні в шлунково-кишковий тракт відчувається жар у роті, з'являється салівація, парестезія. Потім настає посмикування окремих м'язів, сильний біль у животі, запаморочення, розширення зіниць, поблідніння шкіри, затруднене дихання. Смерть настає через 1-2 год. від зупинки дихання.

Перша медична допомога та лікування. При надходженні у шлунок (найбільш вірогідний шлях надходження в організм) - промивання шлунку та застосування активованого вугілля або інших ентеросорбентів; пиття великої кількості рідини. Специфічні засоби лікування - відсутні.

Коніїн - алкалоїд, який міститься у дворічній трав'янистій рослині - болиголов п'ятнистий. Для людини смертельна доза 0,15 г. Дія цієї отрути нагадує дію нікотину, кураре або наркотичних препаратів у великих дозах. На початку інтоксикації спостерігаються диспептичні розлади. Потім відчуваються слабкість і зниження шкіряної чутливості. Поступово розвивається висхідний параліч, починаючи з м'язів ніг. Зіниці розширені, температура тіла знижена, кінцівки холодні на дотик. Смерть настає через 20-30 хв. від зупинки дихання внаслідок паралічу дихальних м'язів.

Заходи першої медичної допомоги носять симптоматичний характер. Специфічних засобів лікування нема.

Колхіцин - алкалоїд, який міститься у різних видах пізньоцвіту. Смертельна доза для людини 0,02-0,4 г (2 г насіння). Ознаки інтоксикації розвиваються повільно (від 3 до 6 год). До них відносяться: нудота, блювота, сильний пронос, інколи з кров'ю, гематурія, анурія, судоми або послаблення тонусу м'язів. Центральне місце в розвитку механізму токсичної дії належить порушенню кровообігу. У малих дозах він блокує мітотичні процеси в клітинах. Смерть настає від паралічу дихального та судинорухового центрів через 8-48 год. після отруєння.

Перша медична допомога та лікування. Призначається активоване вугілля або інші ентеросорбенти з подальшим промиванням шлунку. Прийом великої кількості води, молока. Потім прводиться введення ізотонічного розчину, глюкози. При порушенні дихання - кисень. Специфічних засобів лікування нема.

Кураре - екстракт з отруйних південно-африканських рослин. Отрута периферичної дії. Вибірково діє на нервово-м'язову передачу поперечно-смугастих м'язів, блокуючи її. Отруєння виникає тільки при парентеральному введенні. Через інтоксикацію послідовно розвивається параліч м'язів починаючи з м'язів обличчя, шиї, спини, верхніх та нижніх кінцівок, м'язів живота, і, накінець паралізуються міжреберні м'язи і діафрагма. Свідомість та больова чутливість зберігаються до смерті, яка настає від асфіксії.

Перша медична допомога та лікування.Застосування оборотних інгібіторів холінестерази (прозерін, галантамін,аміностигмін), які вводяться внутрішньовенно. Їх дія може бути підсилена одночасним введенням ефедріну. Штучна вентиляція легень до повного відновлення самостійного дихання.

Мускарин - алкалоїд, який міститься у червоних мухоморах. Володіє вибірковою дією на мускариночутливі рецептори. Токсичність в експерименті на тваринах починає виявлятись від дози 0,0001 мг/кг при внутрішньовенному введенні.

Симптоми отруєння відмічаються через 30-40 хв (інколи через 2 год.). Виникає нудота, блювота, біль у животі, підвищене пото- і слиновиділення, диспное. Характерний симптом - звуження зіниць. Подальший розвиток отруєння призводить до проносу, загальної слабкості, зниження артеріального тиску, порушення серцевого ритму. При тяжкій формі отруєння спостерігається збудження, судомні приступи, колапс і кома.

Перша медична допомга та лікування. Промивання шлунку 0,5% розчином таніну, прийом активованого вугілля (інших ентеросорбентів), сольових послаблюючих; апоморфін 1% - 0,5 підшкірно (0,1% розчин атропіну сульфату використовувається при отруєнні чистим мускарином, а при отруєнні грибами - не рекомендується, тому що отрута грибів містить і інші отрути, які мають атропіноподібну дію); внутрішньовенно 5% глюкоза з аскорбіновою кислотою; при обезводненні внутрішньовенно 5% розчин глюкози 1,0-2,0 л, фізіологічний розчин до 3,0 л. Симптоматична терапія.

Фалкаїдин - алкалоїд, який міститься у блідій поганці. Для смертельного отруєння людини достатньо 1-2 грибів.

Ознаки отруєння з'являються через 6-48 годин після споживання грибів і характеризуються нестримною блювотою, судомним болем у шлунку та кишках, в ікроножних м'язах, невистимною спрагою, холероподібним проносом. Через 2-3 доби внаслідок дегенеративних змін та жирової інфільтрації печінки відмічається її збільшення і розвиток жовтяниці. Вражаються також надниркові залози. Розвивається гостра серцево-судинна недостатність. Зниження артерільного тиску в поєднанні з ураженням печінки і нирок, пригнічення ЦНС у термінальному періоді призводять до коматозного стану. Смертність від 35 до 90%.

Перша медична допомога та лікування. Специфічних засобів лікування нема. Симптоматичне лікування спрямоване на виведення отрути з організму промиванням шлунку, замінним переливанням крові, проведенням гемодіалізу, введенням великої кількості рідини. Симптоматична терапія.

Ріцин - алкалоїд, який міститься у насінні кліщевини, це один з самих отруйних токсоальбумінів. У фармацевтичній промисловості використовується для одержання касторового масла. Вживання 10 насінин кліщевини призводить до смерті. Хімічна структура повністю не встановлена.

Симптоми отруєння розвиваються через 12-24 год.: нездужання, нудота, блювота, біль і жар у стравоході та шлунку, гіперемія зіву, пронос внаслідок ентериту; головний біль, сонливість, втрата орієнтації і свідомості, ціаноз, порушення серцевої діяльності, судоми. Смерть при явищах колапсу.

Перша медична допомога та лікування носять симптоматичний характер - промивання шлунку, прийом блювотних засобів, слизових відварів, переливання крові та кровозамінників; повний спокій поєднується з обігріванням тіла, засоби симптоматичної терапії.

Стрихнін - алкалоїд, який міститься у насінні блювотного горіху. Це типова нервова отрута з переважною дією на спинний мозок, впливає на вставочні нейрони.

Симптоми отруєння: при виражених формах відмічається підвищення тонусу в'язових м'язів, зведення щелеп, опістотонус, блювота, пронос.

Слабке зовнішнє подразнення призводить до генералізації рухових реакцій, загострюється слух та нюх. Порушення дихання внаслідок спазму дихальних м'язів, зокрема діафрагмальних, призводить до летального кінця від асфіксії.

Перша медична допомога та лікування. Максимальний спокій з виключенням подразнюючих компонентів, застосування наркотичних засобів, промивання шлунку 0,1-0,2% розчином перманганату калію з наступним прийомом активованого вугілля (інших ентеросорбентів) та сольових послаблюючих, введення розчину глюкози та інших препаратів, які сприяють швидкій детоксикації і виведенню отрути.

Цикутотоксин - алкалоїд, який знаходиться у віхіові отруйному (цикуті). Особливо отруйні корневище і корінь, які мають приємний смак. Цитутотоксин дуже швидко всмоктується і вражає головним чином центральну нервову систему (судомна отрута).

Симптоми отруєння розвиваються через 15-20 хвилин після надходження отрути у шлунок. Відмічаються: біль у животі, блювота, солодкуватий смак у роті змінюється гірким. Характерними симптомами є почуття холоду в усьому тілі, хитка хода, відчування тягаря і гіперестезія кінцівок, скрежетання зубами. Спостерігається запаморочення. Подальший розвиток отруєння призводить до сенсорних порушень, сильних тетанічних або клоніко-тонічних судом, серцево-судинної недостатності та паралічу дихання.

Перша медична допомога та лікування.Інтенсивне промивання шлунку; призначення сольових послаблюючих, сольових клізм. Для дезінтоксикації вводять глюкозу, кортикостероїди. Другі симптоматичні заходи.

Таблиця 11.1

Порівняльна токсичність деяких природних отрут та отруйнихречовин для мишей

Назва речовини

ЛД50 при в/ч

введені мг/кг

Джерело отрути

Цианістий калій

10,0

Синтетична отрута

Зоман

0,1

" - "

Фосфорилтіохолін

0,05

" - "

Мускарин

1,1

Мухомор

Кураре

0,5

Кора ліанових рослин

Стрихнін

0,5

Чилібуха

Рицин

0,001

Кліщевина

Палитоксин

0,001

Корали

Батрахотоксин

0,002

Деякі види американських жаб

Сакситоксин

0,008

Дінофагеляти

Тетрадотоксин

0,008

Риба фугу

Нейротоксин кобри

0,076

Кобра

Ботуліничний токсин

0,00000003

Бактерії

Література

  1. Военная токсикология, радиология и медицинская защита: Учебник / Под ред. Н.В.Саватеева – Л.: ВМА им. С.М. Кирова, 1987. - С.114-127.

  2. Отравляющие вещества / Под ред. В.Н. Александрова, В.И.Емельянова - М.: Воениздат, 1990. – С. 178-186.

  3. Инструкция по этапному лечению пораженных с боевой терапевтической патологией. - М.: Воениздат, 1989. – 108 с.

  4. Руководство по токсикологии отравляющих веществ / Под ред. А.И.Черкеса.- К.: Здоров'я, 1964. - С.325-350.

  5. Медичні аспекти хімічної зброї: Навчальний посібник для слухачів УВМА та студентів вищих медичних навчальних закладів - К.: УВМА, 2003. – 102 с.

  6. Військова токсикологія, радіологія та медичний захист: Підручник / За ред. Ю.М.Скалецького, І.Р. Мисули - Тернопіль: Укрмедкнига. - 2003 р. – 362 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...