WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Заходи медичної служби по захисту особового складу військ від зброї масо-вого ураження - Лекція

Заходи медичної служби по захисту особового складу військ від зброї масо-вого ураження - Лекція

2. Заходи медичної служби щодо захисту особового складу від ЗМУ

Заходи медичної служби щодо захисту військ від ЗМУ є, з одного боку, складовою частиною загального комплексу захисту військ, а з іншого – частиною медичного забезпечення військ, яке проводиться з метою попередження або максимального послаблення дії ЗМУ на особовий склад, збереження і відновлення його боєздатності.

Таким чином, основними завданнями медичної служби щодо захисту військ від ЗМУ є:

 • попередження або послаблення ураження особового складу військ іонізуючим випромінюванням, отруйними речовинами;

 • надання медичної допомоги ураженим, евакуація їх з вогнища ураження і лікування з метою скорішого відновлення боєздатності.

Щодо змісту, часу і мети проведення, усі ці заходи прийнято розподіляти на дві групи:

 1. Попереджувальні заходи, котрі виконуються до можливого застосування ЗМУ.

 2. Заходи, які проводяться після впливу ЗМУ і спрямовані на ліквідацію наслідків дії на особовий склад.

До заходів, які виконує медична служба до можливого застосування ЗМУ, відносяться:

 • забезпечення особового складу спеціальними медичними препаратами, індивідуальними засобами профілактики, а також навчання його правил і прийомів їх застосування для надання першої медичної допомоги;

 • участь у психологічній підготовці особового складу до дій в умовах застосування ЗМУ;

 • проведення санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, які спрямовані на попередження або зниження уражаючої дії ЗМУ;

 • виділення сил і засобів медичної служби для участі в ліквідації наслідків застосування противником ЗМУ, їх підготовка.

Засоби медичної служби, які використовуються в інтересах захисту військ, поділяються на індивідуальні, тобто видаються всьому особовому складу військ, і засоби, які знаходяться у спеціальних комплектах і сумках медичної служби.

Весь особовий склад повинен бути забезпечений препаратами, які підвищують стійкість організму до дії іонізуючого випромінювання і фосфорорганічних отруйних речовин, послаблюють больові відчуття і можуть усунути первинні симптоми променевої хвороби, а також засобами екстреної профілактики уражень бактеріальною зброєю, тобто засобами само- і взаємодопомоги. Також кожен військовослужбовець повинен бути забезпечений засобами часткової санітарної обробки, препаратами для знезараження води у флязі і перев'язувальними матеріалами.

Відповідно до цього, кожен військовослужбовець забезпечується:

 • пакетом перев'язувальним індивідуальним (ППІ);

 • індивідуальним протихімічним пакетом (ІПП);

 • аптечкою індивідуальною (АІ);

 • засобами знезараження води (пантоцид або аквасепт), а в особливих умовах – й іншими медичними засобами.

Так, в особливих клімато-географічних умовах додатково можуть бути застосовані:

 • репеленти;

 • сітки захисні для захисту від комах, які смокчуть кров;

 • окуляри захисні для захисту від ультрафіолетового випромінювання тощо.

Особовий склад, який діє у відриві від основних сил, забезпечується аптечками індивідуальними (АІ). Особовий склад, котрий виконує бойові завдання на військовій техніці, окрім АІ, забезпечується спеціальними аптечками: десантною (АД), аварійною (АА), бортовою літальних апаратів (АБ-1), а також груповими засобами оснащення: військовою (АВ), бортовою літальних апаратів (АБ-3), евакуаційною (АЕ).

Медичні підрозділи, частини й установи в інтересах захисту військ від впливу ЗМУ забезпечуються різними медико-технічними засобами (МПХР, ПХР-МВ, МПХЛ, ВПД-1, ВПД-12, ІД-11 тощо), спеціальними комплектами (В-3, ВБ, ЛУЧ, ОР тощо), сумками (СС, СМВ, СЛВ, СМД), в яких є лікарські препарати та інші медичні засоби.

Навчання особового складу військ способів профілактики та надання першої медичної допомоги при ураженнях, пораненнях проводиться з метою вивчення правил використання спеціальних медичних засобів профілактики й надання першої медичної допомоги, а також поведінки на зараженій місцевості і виконання правил особистої гігієни. За своїм значенням це навчання грає провідну роль в загальній системі бойової підготовки військ.

Медична служба займається також морально-психологічною підготовкою до дій в екстремальних умовах. Правильна організація цих заходів значно зменшить кількість реактивних станів серед особового складу в ході бойових дій.

Санітарно-гігієнічні і протиепідемічні заходи проводяться з метою зниження загрози ураження особового складу шкідливими чинниками зовнішнього середовища або інфекційних захворювань. Об'єм санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, які проводяться до можливого застосування ЗМУ, визначається конкретними умовами обстановки, санітарно-гігієнічним станом військ і району їх дій. Основна увага звертається при цьому на постійне ведення санітарно-епідеміологічної розвідки, раннє активне виявлення інфекційних хворих, їх ізоляцію, санітарний нагляд за виконанням заходів захисту води й продуктів харчування, за розташуванням військ і виконанням особовим складом правил особистої гігієни.

Виділення сил і засобів медичної служби для участі в роботах з ліквідації наслідків застосування ЗМУ здійснюється завчасно. В загони ліквідації наслідків застосування противником ЗМУ призначається особовий склад медичної служби (фельдшер, санітарні інструктори, санітари-носії), санітарно-транспортні засоби, медичне устаткування (різні комплекти, ноші тощо).

До застосування противником ЗМУ ці сили і засоби, як правило, працюють у складі розгорнутих етапів медичної евакуації або можуть знаходитись в резерві і постійній готовності до висування до вогнищ масового ураження або включення до складу загонів ліквідації наслідків.

Після застосування ЗМУ виконуються заходи, головна мета яких полягає в тому, щоб ліквідувати наслідки впливу уражаючих факторів на особовий склад військ. До них відносяться6

 • участь в оцінці наслідків застосування ЗМУ;

 • участь в проведенні лікувально-евакуаційних, санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів у вогнищах ураження;

 • медичний контроль за військовослужбовцями, які попали під вплив ЗМУ, але зберегли боєздатність.

Виявлення наслідків впливу ЗМУ базується на підрахунку втрат особового складу, техніки, масштабів і характеру забруднення, руйнувань, пожеж та затоплень. Здійснюється на підставі даних радіаційної, хімічної і бактеріологічної розвідки, а також за рахунок узагальнених даних, отриманих від військ.

На підставі даних, отриманих зі штабу та від медичної розвідки, із доповідей підлеглих, начальник медичної служби оцінює обстановку, яка склалась після застосування ЗМУ, в медичному відношенні з метою виявлення кількості та структури санітарних втрат, наслідків забруднення районів розташування військ і об'єктів тилу, прогнозує можливі втрати при вимушених діях на забрудненій території, уточнює стан сил і засобів медичної служби та виявляє вплив обстановки, яка склалась, на діяльність медичної служби. Оцінивши, таким чином, обстановку, начальник медичної служби полку (дивізії) приймає і доповідає відповідно своїм командирам рішення, в якому виявляє склад і порядок використання сил та засобів медичної служби для участі в ліквідації –наслідків застосування ЗМУ.

На медичну службу покладається виконання таких заходів:

 • участь в рятівних роботах у вогнищах масового ураження;

 • проведення лікувально-евакуаційних заходів;

 • проведення специфічної індикації бактеріологічних засобів, екстреної профілактики і участь в ізоляційно-обмежувальних заходах у вогнищах бактеріального забруднення;

 • медичний контроль за якістю санітарної обробки особового складу.

На організацію лікувально-евакуаційних заходів впливатиме характер санітарних втрат, які виникнуть, як правило, одночасно і на відносно невеликій території.

У проведенні рятівних робіт, лікувально-евакуаційних, санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів використовують медичні підрозділи постраждалих частин; за необхідності залучаються медичні підрозділи інших частин, а також засоби й сили, які надані старшим начальником медичної служби.

Головним завданням медичного складу є організація надання ураженим першої медичної допомоги та участь у винесенні (вивезенні) за межі вогнища ураження для подальшої евакуації до розгорнутих медичних пунктів.


 
 

Цікаве

Загрузка...