WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Заходи медичної служби по захисту особового складу військ від зброї масо-вого ураження - Лекція

Заходи медичної служби по захисту особового складу військ від зброї масо-вого ураження - Лекція

Лекція

Заходи медичної служби по захисту особового складу військ від зброї масового ураження

Найважливішим ланцюгом в цій системі є індивідуальний захист від ЗМУ кожного військовослужбовця. Надійність цієї системи залежить від вмілого використання засобів індивідуального захисту, а також чітких і вмілих дій при різних екстремальних ситуаціях.

Одночасно з цим, захист особового складу забезпечується тактичними рішеннями командирів, спеціально спрямованими на попередження або максимальне зниження втрат, які обумовлюються уражаючою дією ЗМУ в ході ведення бойових дій.

Заходи щодо захисту, які проводяться в підрозділах самостійно, надалі суттєво доповнюються силами і засобами спеціальних військ і служб – інженерною, хімічною, медичною тощо. Метою їх дій є попередження ураження особового складу військ від ЗМУ і надання необхідної медичної допомоги постраждалим підрозділам.

Всі ці заходи, доповнюючи і підсилюючи один одного, забезпечують високий ступінь захищеності особового складу підрозділів, що призводить до збереження їх боєздатності в умовах застосування ЗМУ.

Як було вказано, невід'ємною частиною комплексної системи захисту є медичні заходи.

Виходячи із загальних завдань захисту, на медичну службу покладено всебічне медичне забезпечення військ з метою збереження боєздатності особового складу і повернення його до строю.

Медичний склад повинен мати чіткі уявлення про місце і значення медичних заходів в загальній системі захисту військ, грамотно взаємодіяти з різними службами і спеціалістами при вирішенні завдань бойового забезпечення підрозділів.

1. Захист військ і об'єктів тилу від ЗМУ

Захист від ЗМУ – це комплекс тактичних і спеціальних заходів, які здійснюються з метою максимального послаблення впливу ЗМУ, збереження боєздатності і забезпечення успішного виконання особовим складом бойових завдань.

Заходи щодо захисту військ від ЗМУ передбачають:

 • завчасне виявлення приготувань противника до застосування ЗМУ;

 • розосередження військ і періодичну зміну районів їх розташування;

 • інженерне облаштування зайнятих військами районів, позицій та підготовку шляхів до маневру;

 • використання захисних та маскувальних можливостей місцевості;

 • проведення протиепідемічних, санітарно-гігієнічних і спеціальних профілактичних заходів;

 • попередження і сповіщення про безпосередню загрозу і початок застосування противником ЗМУ, а також сповіщення про радіоактивне і хімічне забруднення;

 • виявлення наслідків впливу ЗМУ;

 • забезпечення захисту і безпеки особового складу при діях в зонах зараження, руйнувань, пожеж та затоплень;

 • ліквідацію наслідків впливу ЗМУ.

Вміст і порядок здійснення заходів захисту військ залежить від конкретної обстановки, можливостей противника до застосування ЗМУ, наявності часу, сил та засобів для організації захисту. Залежно від характеру діяльності військ і обстановки, вказані заходи можуть проводитися в повному обсязі або частково.

Заходи щодо захисту військ від ЗМУ здійснюються при взаємодії сил та засобів Збройних Сил, родів військ і спеціальних військ. Ця взаємодія заснована на узгодженій системі попередження і сповіщення, обміні інформацією про застосування вплив ЗМУ, зони ураження, руйнувань. Пожеж і затоплень, в наданні допомоги при ліквідації наслідків впливу ЗМУ.

Розосередження військ і періодична зміна районів їх розташування здійснюється з метою максимального зниження втрати військ, а також ускладнення для противника знаходження найдоступніших для нападу об'єктів.

Порядок і ступінь розосередження встановлюється командиром (начальником) і залежить від завдання, яке виконується, маскувальних можливостей місцевості, захисних можливостей інженерного устаткування, захисних властивостей озброєння і військової техніки.

При розосередженні військ необхідно виконувати наступні вимоги: розосередження не повинно знижувати боєздатності підрозділів при виконанні завдань, не повинно ускладнювати керування підрозділами.

Зміна районів розташування військ виконується згідно вказівок старшого командира (начальника) на підставі попередньо розробленого плану. Для забезпечення зміни районів розташування військ повинні завчасно готуватися запасні райони і маршрути виходу до них.

Інженерне облаштування зайнятих військами районів, позицій та підготовку шляхів до маневру полягає в облаштуванні фортифікаційних споруд. Для особового складу облаштовуються відкриті і перекриті щілини, окопи, траншеї і сховища, для озброєння і військової техніки – окопи, укриття, капоніри.

Черговість інженерного облаштування встановлюється командирами (начальниками) підрозділів (частин).

При діях на зараженій місцевості на інженерну службу покладено облаштування водозабірних пунктів, які повинні бути надійно захищені від впливу ядерної й хімічної зброї. На вказаних пунктах встановлюється постійний дозиметричний і хімічний контроль якості води.

Для спеціальної обробки споруд, озброєння, військової техніки і матеріальних засобів та на технічні потреби використовується вода із поверхневих джерел без її очистки.

На господарчо-питні потреби і санітарну обробку особового складу використовується вода, яка не має хвороботворних мікробів, вміст в ній радіоактивних, отруйних речовин і токсинів не повинен перевищувати допустимих норм, встановлених медичною службою.

При використанні захисних і маскувальних можливостей місцевості, озброєння і військової техніки можна знизити уражаючу дію ядерної і хімічної зброї на особовий склад.

Найкращі захисні властивості при застосуванні ядерної зброї мають схили місцевості та яри. Так, схили з крутизною 10% знижують ударну хвилю в 1,2-1,5 разів. Схили місцевості із крутизною 25% на відстані 1км від епіцентру вибуху повністю захищають від світлового випромінювання.

Маскувальні можливості місцевості характеризуються наявністю природних схованок, а також її забарвленістю і плямистістю. Чим різноманітніша гама, тим кращі умови маскування. В якості природних схованок використовуються ліси, парки, жилі і промислові будівлі та інші елементи місцевості, які ховають війська від повітряної, наземної і частково від радіотехнічної розвідки противника.

Озброєння і військова техніка забезпечують захист від ЗМУ. Так, середній танк в 10 разів і відповідно в 33 рази захищає особовий склад від гама-нейтронного випромінювання. Військова техніка, оснащена фільтро-вентиляційними установками, повністю захищає особовий склад від хімічної зброї.

Попередження військ про загрозу застосування ЗМУ, а також сповіщення про зараження значно підвищують комплекс по захисту військ від ЗМУ противника.

Виконання вищезазначених заходів покладено на штаби, які на підставі розвідувальних даних про підвезення ядерних та хімічних боєприпасів на аеродром, в позиційні райони ракетних військ і артилерії, сповіщають встановленими сигналами або окремими розпорядженнями свої війська, які негайно починають виконувати заходи щодо захисту від ЗМУ.

Виявлення наслідків впливу ЗМУ здійснюється з метою встановлення санітарних втрат особового складу, втрат озброєння, техніки, матеріальних засобів для внесення необхідних змін в бойові порядки і дії військ або уточнення їх завдань, а також для встановлення характеру й об'єму робіт по відновленню боєздатності підрозділів, ліквідації наслідків впливу ЗМУ і забезпечення безпеки особового складу.

Забезпечення безпеки і захисту особового складу при діях в зонах руйнування, пожеж і затоплень покладено на командирів (начальників) всіх ступенів. Воно досягається вмілим застосуванням індивідуальних і групових засобів захисту при пересуванні зараженою територією, раціональним вибором маршрутів пересування військ районами руйнувань, пожеж і затоплень.

Ліквідація наслідків впливу ЗМУ досягається на підставі наступних заходів: розвідки вогнищ ураження ЗМУ; відновлення шляхів для маневру військ; тушіння і локалізації пожеж.

Після застосування противником ЗМУ потрібно:

 • по-перше, з'ясувати обстановку в районах ураження. Особливо важливо швидко відновити управління військами і зв'язок з підрозділами та частинами, які постраждали від ядерної чи хімічної зброї;

 • по-друге, на підставі вказівок старшого командира (начальника)приступити до виконання заходів усунення наслідків застосування ЗМУ. Об'єм виконання цих заходів також встановлює старший начальник. За необхідності, коли виникли великі санітарні втрати у вогнищі і особовий склад своїми силами й засобами не може провести ліквідаційні рятувальні роботи, у вогнище виділяються додаткові сили та засоби для цих робіт. Наприклад, у масштабах з'єднання може формуватись загін ліквідації наслідків, до складу якого виділяються інженерно-саперна техніка для робіт з усунення завалів, розвідувальна техніка (БРДМ –РХ й інша) для проведення розвідки, транспорт загального та спеціального призначення (санітарні машини) для евакуації уражених та поранених, ланцюги санітарів-носильників, фельдшер чи лікар. До складу цього загону може виділятись спеціальна техніка для проведення спеціальної обробки (ДДА-66, ДДА-3, ТМС-65 тощо).


 
 

Цікаве