WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Отруйні речовини загальноотруйної дiї - Лекція

Отруйні речовини загальноотруйної дiї - Лекція

Після відповідного лікування загальний стан покращується, але декілька діб зберігаються головний біль, слабкість, запаморочення, повторна блювота, поганий сон та інші симптоми вегето-судинної дистонії.

Ейфорична форма розвивається при тривалому перебуванні в атмосфері, що містить окис вуглецю в невеликих концентраціях, і характеризується своєрідним станом відносного благополуччя (ейфорії), який потім змінюється непритомністю, розладами дихальної і серцево-судинної діяльності.

Порохова хвороба розвивається найчастіше в бойових умовах внаслідок впливу на організм окису вуглецю, окислів азоту, вуглекислоти при вибухах потужних авіабомб, снарядів і мін, стрільбі з артилерійських башт, дотів, танків. Клініка цієї хвороби залежить від того, який газ переважає в суміші. Коли переважають нітрогази, то спостерігаються такі симптоми: подразнення слизових, пекучі болі в носоглотці та очах, сльозотеча, сухий надсадний кашель. У випадку переваги окису вуглецю розвиваються вище описані симптоми отруєння чадним газом.

2.6. Діагностика уражень

Діагностика уражень окисом вуглецю ба-зується на обліку обставин і умов отруєння (при можливості необхідно зробити аналіз повітря на вміст окису вуглецю), клінічній картині та аналізах крові уражених на карбоксигемоглобін.

З метою якісного виявлення карбоксигемоглобіну в крові використовуються хімічні експрес-методи. Це проба з розведенням (чутливість проби - 30% CoHb), формалінова проба ( чутливість — 15-30% CoHb), лужна проба (чутливість— 10-30% CoHb) та інші.

Проба з розведенням. В одну пробірку вносять 1 краплину крові з пальця ураженого, а у другу — 1 краплину крові здорової людини. Далі в ці пробірки додають по 5-6 мл чистої води. Після струшування та гемолізу через 1 хв. на світло розглядають забарвлення розчинів. Розчин нормальної крові має жовтий чи жовто-червонястий колір, а крові, який містить карбоксигемоглобін, — вишневий чи малиновий.

Формалінова проба. На кусок білого паперу наносять по одній краплині крові ураженої та здорової людини. до кожної додають таку ж кількість 15-30 % розчину формаліну і з допомогою палички змішують проби. Нормальна кров набуває брудно-сірого забарвлення, а з карбоксигемоглобіном зберігає червоний колір.

Лужна проба (Хоппе-Зейлера). Кров, що містить карбоксигемоглобін, при змішуванні з 10-30 % розчином їдкого натра забарвлюється в світло-жовтий колір, а нормальна — в брудно-коричневий.

Диференційну діагностику уражень окисом вуглецю слід проводити з отруєннями синільною кислотою, ФОР та нітрогазами. Характерні прояви уражень цими отрутами наведені в табл. 4.

Таблиця 4.

Характерні прояви отруєнь ціанідами,

окисом вуглецю, нітробензолом і ФОР.

Ознака отруєння

Синільна кислота

Окис вуглецю

Нітробензол

ФОР

Розвиток отруєння

Стрімкий. При високих концен траціях миттєва смерть

Поступове наростання симптоматики

Поступове наростання симптоматики.

Стрімкий розвиток клінічної картини

Забарвлення шкіри і слизових

Рожеве

Рожеве, іноді малинове

Бліде, іноді сірувато синє

Бліде, при судомах – ціаноз

Зіниці

Розширені

Без змін

Розширені

Міоз

Симптоми ураження ЦНС

Короткочасне збудження, потім стан апатії. Не притомність час то ще в досудомній стадії

Ейфорія, не мотивовані дії. В подальшому непритомність

Виражені порушення координації і судоми

Короткочасне збудження. З- початком судом – непритомність

Зміни крові

Кров яскраво-червона, містить гемоглобін-ціан

Кров малинова, містить карбоксигемоглобін

Кров коричнева, містить метгемоглобін

Кров темна, є гіпоксемія

Порушення функції дихання.

Виникають рано Задишка. В пізніх стадіях сповільнене, поверхневе. Запах гіркого мигдалю.

Задишка, яка посилюється при фізичному навантаженні.

Затруднене. Запах гіркого мигдалю

Порушення розвиваються швидко. Бронхоспазм.

Характер судом

Клоніко-тонічні з переходом в то нічні

Окремі приступи клонічних судом

Виникають тільки в дуже важких випадках.

Клоніко-тонічні з короткими ремісіями.

2.6. Патологоанатомічні зміни

При настанні смерті в гострому періоді інтоксикації характерне рожеве забарвлення слизових оболонок і шкіри. Трупні плями яскраво-рожевого кольору. Відмічається повнокрів'я внутрішніх органів і дрібновогнищеві крововиливи під серозні оболонки. В головному і спинному мозку також спостерігається повнокрів'я і дрібно-вогнищеві крововиливи в мозкову речовину.

Якщо уражений помер через кілька годин чи днів після отруєння, на вскритті визначаються ознаки пневмонії, в гангліозних клітинах мозку — дегенеративні зміни, можливе утворення осередків розм'якшення, часто симетричних.

Однак слід визнати, що в більшості випадків специфічна патолого-анатомічна картина, характерна тільки для отруєних окисом вуглецю, відсутня.

2.7. Профілактика та лікування отруєнь окисом вуглецю

Профілактика уражень. Для попередження отруєння окисом вуглецю необхідно здійснювати контроль за справністю опалювальних приладів, особливо в рухомих об'єктах, за дотриманням правил техніки безпеки при роботі в гаражах, боксах і автомобільних кузовах та інших герметизованих приміщеннях.

Для захисту органів дихання від проникнення окису вуглецю може бути використаний фільтруючий протигаз з гопкалітовим патроном (при відносно низьких концентраціях отрути в атмосфері) або ізолюючий протигаз (при високих концентраціях чадного газу).

При наданні медичної допомоги ураженим окисом вуглецю основні зусилля повинні бути спрямовані на проведення заходів по прискоренню дисоціації карбоксигемоглобіну, а також на підтримку життєво важливих функцій організму.

Надання медичної допомоги треба починати із заходів, спрямованих на припинення поступання отрути в організм, для чого необхідно вивести (винести) ураженого з отруєної атмосфери або надягти на нього протигаз з гопкалітовим патроном (чи ізолюючий протигаз).

При глибоких порушеннях дихання або при його відсутності необхідною є штучна вентиляція легень.

Для підвищення швидкості виведення отрути з організму рекомендується проводити ранню оксигенотерапію. Кисень є ефективним антидотом при отруєнні окисом вуглецю. При вдиханні чистого кисню швидкість дисоціації карбоксигемоглобіну збільшується в чотири рази в порівнянні з швидкістю його дисоціації при вдиханні звичайного повітря.

В теперішній час особливу увагу приділяють лікуванню отруєнь окисом вуглецю методом використання кисню під тиском. При проведенні гіпербаричної оксигенації найшвидше відновлюється киснево-транспортна функція крові і ліквідуються гемічна та тканинна гіпоксії.

Оксигенобаротерапію переважно проводять під тиском 2,5-3 атмосфери на протязі 1-2 год. При важких і вкрай важких формах отруєння гіпербарична оксигенація є методом найбільш ефективним методом вибору. У цих випадках період видужання скорочується в два рази і зменшується кількість летальних наслідків.

Симптоматична терапія спрямована на корекцію патологічних змін з боку різних органів і систем.

Обсяг медичної допомоги у вогнищі ураження та на етапах медичної допомоги наведений в додатку.


 
 

Цікаве

Загрузка...