WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Характеристика ядерної зброї - Лекція

Характеристика ядерної зброї - Лекція

Структура санітарних втрат серед військовослужбовцівпри окремих ядерних вибухах може значно коливатись, в залежності від потужності, висоти вибуху і характеру об'єкту, який уражається. При вибухах нейтронних боєприпасів і ядерних боєприпасів надмалої потужності переважна більшість уражень (в зоні санітарних втрат) буде зумовлена впливом проникаючої радіації. При повітряному вибусі малої потужності приєднаються опіки (21% — в обороні і 27 % — в наступі) і травми (0,5%, а при наземних вибухах — до 1 %); при повітряному вибуху ядерних боєприпасів середньої потужності частка опіків зростає до 77 %, а травм — до 4,5%. Вплив висоти вибуху добре простежується шляхом співставлення структури уражень при повітряному і наземному вибухах ядерних боєприпасів середньої потужності: при першому домінують опіки (до 77 %), а при другому — радіаційні ураження.

Структура санітарних втрат не від окремих вибухів, а від ядерної зброї за наступальну операцію фронту в цілому може бути приблизно наступною:

— комбіновані ураження (подвійні і потрійні поєднання травм, опіків і радіаційних уражень) – 44-47 %,

— ізольовані опіки – 26-30 %,

— ізольовані травми – 5-6 %,

— ураження проникаючою радіацією (ГПХ) – 17-23 %.

Iз загальної кількості уражених ядерною зброєю понад 50 % можуть мати тяжкі і вкрай тяжкі ураження.

Величина та структура санітарних втрат серед цивільного населення в осередках ядерного ураження.За даними іноземних авторів, при раптовому ядерному нападі санітарні втрати серед населення можуть складати приблизно одну третину чисельності мешканців міста. При відсутності раптовості втрати будуть в кілька разів нижчими. Основні санітарні втрати виникнуть в районах крупних житлових масивів. Серед них важкоуражені становитимуть приблизно 44%, середньої важкості — 34%, легкоуражені — 22%.

Основна маса уражених безпосередньо у вогнищі будуть хірургічного профілю (75 %) у вигляді комбінованих та ізольованих форм травм і опіків, в тому числі 5 % — з опіками очей і до 20 % — з травматичним токсикозом, як це мало місце, за даними J. Perves серед жертв атомного бомбардування Хіросіми. Iнші втрати будуть представлені патологією терапевтичного профілю (реактивні стани, контузії, отруєння токсичними продуктами горіння, променева хвороба та ін.). Гострі психогенні стани за даними W. Storm складуть 10-25 %.

Приблизна структура санітарних втрат серед населення від ядерної зброї, за даними С. Ошерова та I. Заостровцева наведена в табл. 5.3.

Таблиця 5.3.

Можлива структура санітарних втрат серед населення від ядерної зброї

Характер ураження

%

Механічні ураження

Термічні ураження

Радіаційні ураження

Комбіновані ураження

15-20

15-25

15

45-55

При розташуванні основної маси населення в укриттях характер санітарних втрат має свої особливості. Наприклад, в їх структурі різко знижується частка уражених з опіками за рахунок екранування світлового випромінювання, а зростає кількість закритої механічної травми, травматичної асфіксії і синдрому тривалого стискування. Тому попереднє визначення величини і структури санітарних втрат у вогнищі досить орієнтовне.

При вибухах ядерних боєприпасів у районах підприємств, які використовують у виробничому циклі хімічні продукти, можуть створюватись вторинні вогнища зараження СДОР.

Виходячи із співвідношення імовірних розмірів території зон сліду радіоактивної хмари, є підстави вважати коливання розмірів санітарних втрат в діапазоні від 15 до 50 % чисельності населення, в залежності від ступеня його захищеності.

Розрахунки показують, що при використанні захисту за перші три доби ймовірна наступна структура санітарних втрат серед населення від впливу зовнішнього гама-опромінення: ГПХ I ступеня — 20%, II ступеня— 20%, III ступеня — 30% і IV ступеня — 30%. Контингент потребуючих обов'язкової госпіталізації досягне 50 % всіх захворілих ГПХ. Серед радіаційних уражень на сліді хмари будуть переважати чисті форми променевої хвороби.

Прогнозування втрат можливе при всесторонньому вивченні ймовірних умов ядерного вибуху чи аварій на радіаційно-небезпечному об'єкті та знань основ дії їх уражаючих факторів.

3.1.2. Найближчі наслідки для здоров'я людей бойового

застосування ядерної зброї

Застосування ядерної зброї веде до втрат серед особового складу військ і цивільного населення, які виникають не тільки безпосередньо в момент вибуху. Найближчими його наслідками є ураження, які викликаються радіоактивним зараженням місцевості. Необхідно вказати, що перебування в зоні радіоактивного зараження місцевості небезпечне ще і тим, що навіть у випадку, коли сумарна доза радіації, отримана людиною, не перевищує гранично допустимої і не викликає ПХ, вона сприяє виникненню різних ускладнень і погіршує перебіг основного ураження та його прогноз.

Найбільша кількість РР утворюється при низьких або наземних вибухах термоядерних бомб. Наприклад, при наземному вибуху американського ядерного пристрою потужністю 5 Мт в листопаді 1952 року (атол Еніветок) утворилась вирва діаметром понад 1,5 км і глибиною 51 м. В результаті цього у вогненну кулю ядерного вибуху діаметром понад 5 км було втягнено біля 50 млн. т землі.

При вибухах ядерних боєприпасів малої та середньої потужності основна маса РР викидується на висоту 8-15 км, тобто залишається в межах тропосфери, де вони разом з водяними парами утворюють радіоактивну хмару. При вибухах ядерних зарядів великої потужності частина РР піднімається ще вище, попадаючи в стратосферу.

Осідання їх на землю відбувається по різному, залежно від кількості, величини частинок, а також висоти, на яку вони були підняті вибухом. Крупні частинки випадають найшвидше і утворюють так звані локальні опади, які формують зону зараження, прилягаючу до місця ядерного вибуху. Частинки меншого діметру (до 10 мкм), які потрапили в тропосферу, повітряними масами відносяться на далеку відстань від епіцентру вибуху і утворюють тропосферні радіоактивні опади. Найповільніше відбувається осідання стратосферних опадів, які можуть випадати на поверхню землі протягом кількох років практично в любому місці планети.

За рівнем небезпеки, яку спричиняє випадіння радіоактивних опадів, найбільш шкідливими є локальні. Вони викликають безпосереднє ураження людей, ступінь якого залежить від потужності дози на тій чи іншій ділянці місцевості. Особливо демонстративним прикладом, який показує всю серйозність загрози локальних радіоактивних опадів, є випадок ураження японських рибалок після вибуху термоядерного заряду на атолі Бікіні.

Вплив тропосферних і, особливо, стратосферних опадів на здоров'я людей не проявляється так безпосередньо. Проте ці опади змінюють природній радіоактивний фон планети і, вступаючи в кругообіг речовин в природі, накопичуються в організмі людей, зумовлюють ті чи інші патологічні зміни, викликаючи ураження "малими дозами" радіації.

Про небезпеку опромiнення "малими дозами" радіації говорилось в попередніх розділах посібника.

Необхідно пам'ятати, що радіактивне забруднення грунту, рослин, джерел водопостачання і наступне вживання заражених продуктів у їжу, примножує безпосередні людські втрати, які виникли внаслідок ядерного удару. За підрахунками Martin i Latham, до 100 млн втрат населення США в зоні ураження ядерних вибухів необхідно додати ще біля 80 млн людей, які загинуть пізніше внаслідок дії радіоактивного зараження місцевості. Тобто, майже все населення країни може стати жертвою тотальної ракетно-ядерної війни.

До найближчих наслідків застосування ядерної зброї слід також віднести різноманітні інфекційні ускладнення, які виникатимуть в уражених внаслідок зниження опірності організму та розвитку інфекційного синдрому. Найбільш частими ускладненнями радіаційних уражень є пневмонії, ангіни, ентерити, абсцеси, бактериемія. Iнфекційний синдром є вкрай небезпечним і, в більшості випадків, стає безпосередньою причиною смерті при різних формах радіаційних уражень.

Особливо небезпечним є виникнення спалахів гострозаразних, особливо небезпечних епідемічних захворювань. Зниження опірності організму опромінених людей сприятиме швидкому розростанню епідемічних вогнищ.

3.1.3. Віддалені наслідки застосування ядерної зброї.

Минуло понад півстоліття з тих пір, як прогриміли вибухи над Хіросімою та Нагасакі і появились перші жертви цього нового виду зброї. Проте різноманітні віддалені наслідки ядерного бомбардування продовжують проявлятись і до нашого часу. Їх можна звести до двох основних груп:


 
 

Цікаве