WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Характеристика ядерної зброї - Лекція

Характеристика ядерної зброї - Лекція

За даними звіту медичної комісії, створеної військовим командуванням США для вивчення наслідків атомних вибухів в японських містах, загальна кількість уражених в перший день після атомних вибухів була в Хіросімі 91000 і в Нагасакі 42000 людей (Е. Отерсон, Ш. Уоррен, 1980). З часом кількість загиблих збільшувалась внаслідок смерті захворілих важкими формами ГПХ. Узагальнені дані про кількість потерпілих жителів Хіросіми та Нагасакі безпосередньо в момент ядерного вибуху і протягом першого дня після нього, а також померлих в наступні 4 місяці наведені в табл. 5.2.

Таблиця 5.2.

Загальна кількість потерпілих внаслідок застосування ядерної зброї

в Хіросімі та Нагасакі (в абсолютних числах)

(А.С.Георгієвський, О.С.Гаврилов, 1975)

Види уражень

Хіросіма

Нагасакі

Отримали ураження

Загинуло в момент вибуху і протягом першого дня після нього

Померли в наступні 4 місяці

Загальна кількість загиблих

Відсоток загиблих від кількості потерпілих

136 000

45 000

19 000

64 000

47

64 000

22 000

17 000

39 000

69,9

За даними, узагальненими експертами-консультантами і включеними в доповідь Генерального Секретаря ООН на 22 сесії Генеральної Асамблеї, в Хіросімі загинуло 78 000 чоловік і отримали ураження 84 000, а в Нагасакі їх число склало відповідно 27 000 і 41 000 людей. Причому в Хіросімі біля 60% (45 000 чоловік) загинули в перший день після вибуху, а решта (біля 20 000) померли в наступні 4 місяці від травматичних, термічних і променевих уражень.

В наш час на озброєнні багатьох армій світу знаходяться термоядерні заряди, потужність яких в тисячі разів перевищує атомні, а руйнування, що виникають внаслідок їх застосування, охоплюють площу в десятки разів більшу. Це означає, що радіус зони сильних руйнувань, який при вибусі атомної бомби дорівнює 3 км, збільшиться до 9 км, а світлового імпульсу — в 30 разів.

За даними американських авторів (Х. Харт, У. Тан та ін.,1968), вибух ядерного заряду потужністю в 20 мегатон повністю зруйнує всі будівлі на площі 200 км2 і частково — на території в 2 580 км2. Стає очевидним, що цього достатньо, щоб повністю зруйнувати найкрупніші центри людської цивілізації, культури і промисловості (площа Парижа трохи більша 105 км2, Лондона — 300 км2, Чікаго— 550 км2).

Експертами-консультантами ООН було проведено математичне моделювання ядерного удару. Вони наводять гіпотетичні розрахунки втрат населення великого сучасного міста в результаті застосування термоядерного заряду. Як об'єкт умовного ядерного удару було взято місто площею біля 150 км2 з населенням 1 160 000 чоловік. Було припущено, що в центрі міста стався вибух термоядерної бомби потужністю 1 мегатона. Розрахунки втрат населення в результаті такого вибуху показали, що 270 000 загинуть від впливу ударної хвилі і світлового випромінювання, 90 000 — від проникаючої радіації, ще 90 000 отримають різної важкості травматичні та термічні ушкодження (з них, крім того, 15 000 отримають КРУ). Непотерпілими залишаться 710 000 тис чоловік, з яких 115 000 опиняться в районі радіоактивного зараження місцевості і будуть уражені більшими чи меншими дозами іонізуючого випромінювання. Отже, більше третини населення цього міста загине від механічних, термічних чи радіаційних ушкоджень. Практично всі жителі центрального району міста на площі біля 50 км2 були б убиті, в основному, в результаті вибуху та пожеж, а інші — померли б внаслідок ураження проникаючою радіацією.

При вибусі більш потужних ядерних пристроїв жертви серед населення будуть набагато більші. В тій же доповіді експертів-консультантів ООН вказується, що внаслідок повітряного вибуху 20-мегатонної бомби світлове випромінювання може викликати пожежі на відстані до 30 км від епіцентру, а загроза для людей виникне в районі з радіусом біля 60 км. Якщо б подібний вибуховий пристрій був застосований над центром Нью-Йорка, то ймовірною була б загибель 6 млн населення міста і, крім того, 1 млн за його межами.

Ще більш катастрофічний характер для людства мали б наслідки серії ядерних ударів, нанесених по адміністративних та промислових центрах країни, яка буде піддана ядерному нападу.

На прикладі Швеції показано, що ядерні удари біля 200 боєприпасів потужністю від 20 до 200 кт кожен приведуть до загибелі 2-3 млн людей, тобто приблизно 30 % всього населення країни. Одночасно буде зруйновано від 30 % до 70 % шведської промисловості.

В одному з офіційних документів Конгресу США наведені дані, отримані при математичному моделюванні початку ядерної війни. Зроблено розхрахунки наслідків 263 ядерних ударів із середньою потужністю 5 Мт кожен, які можуть бути нанесені по найважливіших об'єктах країни. Вони показали, що в результаті будуть зруйновані 132 крупних воєнних об'єкти, багато важливих промислових підприємств і 71 місто. Загальна площа радіоактивного забруднення займе майже половину території країни, а кількість уражених досягне 50 % населення США.

А за даними американських дослідників Martin i Latham (1963) можливі втрати населення США в результаті ядерних ударів по 302 містах і воєнних об'єктах будуть складати понад 100 млн чоловік тільки від ударної хвилі та світлового випромінювання..

За даними L. Poling (1985) "... протягом 60 днів з моменту нанесення ударів понад половину населення США загине в результаті ушкоджень, отриманих в перші 24 години війни. Дія додаткового опромінення після першої доби буде такою, що загинуть нові мільйони або десятки мільйонів людей". Якщо врахувати і ті райони планети, по яких у випадку тотальної ракетно-ядерної війни можуть бути нанесені удари воюючих держав, то, за думкою L. Poling, протягом 60 днів може загинути від 500 до 750 млн людей.

Як видно з наведених прикладів, безпосередні результати застосування ядерної зброї є катастрофічними для життя та здоров'я людей нашої планети.

Санітарні втрати від ядерної зброї.

В сучасній війні при використанні воюючими сторонами новітніх видів озброєння, зокрема ядерної зброї, розміри та структура санітарних втрат будуть докорінно іншими, ніж в другу світову війну. Сучасні бойові ураження та захворювання надзвичайно різноманітні за їх причинами, характером, локалізацією, перебігом та результатами.

На величину санітарних втрат впливають численні елементи обстановки, найважливішими з яких є:

— завдання військ і характер бойових дій;

— співвідношення сил і засобів воюючих сторін;

— властивості застосованих видів зброї і масштаби їх використання;

— ефективність і своєчасність використання засобів і способів захисту особового складу від уражаючої дії зброї;

— моральний стан військ;

— характер місцевості, ступінь її інженерно-технічного обладнання та ін.

На величину та структуру санітарних втрат вирішальний вплив має застосування противником зброї масового ураження.

Величина санітарних втрат серед військовослужбовців від ядерної зброї залежить від багатьох факторів, серед яких найбільше значення мають:

— кількість застосованих противником ядерних боєприпасів;

— їх потужність;

— вид проведених вибухів;

— побудова бойових порядків і щільність військ;

— характер і ступінь захисту особового складу та інші.

В залежності від вказаних факторів і місця загальновійськового з'єднання в оперативній побудові армійського об'єднання його санітарні втрати від ядерної зброї за день бою можуть коливатись в значних межах і скласти в наступі від 10 до 36 %, в обороні —від 4 до 25 % чисельності особового складу.

Особливу групу складають можливі санітарні втрати серед особового складу, який вестиме бойові дії на місцевості, РР. Ця група уражених включає не тільки осіб, що отримали достатнє для виходу із строю радіоактивне опромінення протягом доби, але і критичні дози в результаті їх накопичення за попередні дні. Вказані санітарні втрати в наступі, в залежності від бойових завдань і місця з'єднання в оперативній побудові, можуть складати 0,1-2,7 % (в середньому 1,4 %) чисельності особового складу за добу.

Начальники медичної служби частин і підрозділів не завжди зможуть наперед мати готові вихідні дані, необхідні для визначення величини санітарних втрат в наступному бою (кількість і потужність ядерних боєприпасів, які може застосувати противник, види вибухів, щільність бойових порядків своїх військ в момент застосування ЗМУ та ін.). Тому необхідний попередній розрахунок імовірних санітарних втрат із застосуванням методик прискорених обчислень. З цією метою використовуються різноманітні спеціальні планшети, графіки за допомогою яких можна швидко вирахувати середньоочікувані величини санітарних втрат в залежності від потужності ядерних вибухів і характеру бойових дій військ.


 
 

Цікаве