WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Характеристика ядерної зброї - Лекція

Характеристика ядерної зброї - Лекція

Реактивні стани.Хворобливі психогенні реакції (реактивні стани, психози) можуть розвиватись як в умовах загрози ядерного нападу, так і при нанесенні удару.

Частоту таких порушень важко прогнозувати. Але на підставі аналізу надзвичайних ситуацій природнього та антропогенного походження можна передбачити, що в умовах застосування ядерної зброї патологічні реакції психіки будуть спостерігатись у 10-20 % військовослужбовців та цивільних людей. Не виключена також можливість розвитку "масових істерій".

Окремої уваги заслуговує той факт, що психічні та невротичні порушення реєструються в 10% уражених проникаючою радіацією.

В клініці реактивних станів, що виникають в умовах застосування ядерної зброї, не слід очікувати появи яких-небудь істотних відмінностей від відомих клінічних форм.

Найчастіше виникатимуть психогенні психічні порушення. До них в першу чергу відносяться афективно-шокові психогенні реакції, які викликаються сильним афектом, страхом, пов'язаним із загрозою для життя. Вони можуть перебігати у вигляді гіпокінетичної (реактивний психогенний ступор) чи гіперкінетичної (реактивне психогенне збудження) форм. Дещо рідше відмічаються депресивні психогенні реакції, різні форми реактивних психогенних маячливих психозів.

Гострі ефектогенні реакції("емоційний шок") розвиваються в ситуаціях безпосередньої загрози для життя, яка виникла раптово. В умовах застосування ядерної зброї передбачається підвищення частоти цих реакцій до 50 % від загальної кількості психогеній.

Гострі ефектогенні реакції проявляються в двох основних варіантах. Фугіформні (гіперкінетичний варіант) характеризуються раптовим розвитком рухового збудження з порушеннями свідомості. Поведінка ураженого не корегується навколишньою обстановкою. Бурхливе рухове збудження триває від 5 до 30 хвилин і змінюється станом астенізації, емоційною слабістю, плачем. Психогенний ступор (гіпокінетичний варіант) також розвивається раптово. Спостерігається повна нерухомість, заціпеніння. Хворий не реагує на зміни навколишньої обстановки. Ступор може тривати кілька годин і навіть днів. Вихід з цього стану характеризується поступовим ослабленням порушень.

затяжних реактивних психозів найбільше значення мають психогенні сутінкові стани свідомості і реактивна депресія.

Психогенні сутінкові стани свідомості розвиваються на висоті емоційної напруги, пов'язаної з переживанням загрозливої ситуації. Велике значення при цьому мають індивідуально-особистісний фактор, а також попереднє фізичне та психологічне ослаблення — перевтома, безсоння, напружене очікування бою та ін.

Клінічно психогенні сутінкові стани і реактивна депресія проявляються в одних випадках грубими порушеннями поведінки (розгубленість, рухове збудження, відчуття страху, демонстративність), в інших — псевдодеменції, зниження розумових здібностей, пуерилізм.

Дещо рідше відмічаються депресивні психогенні реакції, різні форми реактивних психогенних маячливих психозів.

Психотична дія ядерної зброї проявляється також у вигляді різноманітних неврозів. На відміну від психопатій вони чітко пов'язуються з фактом застосування противником ядерної зброї. Реєструються всі класичні форми неврозів — неврастенії, істерії, неврози нав'язливих станів та змішані. Розвиток невротичних станів, їх характер та форма тісно пов'язані з індивідуальними схильністю та особливостями особи ураженого.

Таким чином, при безпосередній загрозі застосування ядерної зброї, в момент нанесення удару чи після нього треба очікувати виникнення масових психічних порушень у людей, які знаходитимуться в небезпечній зоні. Найістотнішу роль при цьому відіграватимуть реактивні стани.

2.8. Комбінований вплив кількох уражаючих факторів ядерної зброї.

Ураження, які викликаються одночасною або послідовною дією на організм людини кількох уражаючих факторів ядерного вибуху називаються комбінованими. Найчастіше зустрічаються комбінації уражень радіацією з іншими факторами — комбіновані радіаційні ураження (КРУ). Так, в містах Хіросіма та Нагасакі на 20 день після бомбардувань один вид уражень мали 57,9 тис. людей, і біля 39,1 тис. — комбіновані. Тобто співвідношення ізольованих та комбінованих уражень складає приблизно 3:2.

Поєднання двох видів уражень спостерігалось в Хіросімі в 34,5%, а в Нагасакі — у 37,7% потерпілих. Ураження одночасно трьома факторами вибуху відбувались рідше — в 5% в Хіросімі і 5,2 % потерпілих в Нагасакі.

Аналіз уражень від застосування ядерної зброї в японських містах показав наступне. В епіцентрі вибухів всі люди загинули. На відстані до 1 км, коли смертність складала 90 %, частка КРУ була 68 %, а на відстані до 2 км — біля 48 %. В зоні з радіусом 4-5 км на перший план виступали ураження ударною хвилею та світловим випромінюванням.

Таким чином, уражаючі фактори ядерної зброї здатні впливати на організм людини як ізольовано, так і поєднано, викликаючи масові санітарні втрати. При цьому найпоширенішими будуть комбіновані радіаційні ураження.

3. Соціально-гігієнічні наслідки застосування ядерної зброї.

Оцінюючи можливі наслідки ядерної війни для здоров'я населення нашої планети, слід константувати, що вони є досить різноманітними і надзвичайно серйозними. Це зумовлено величезною руйнівною силою ядерної зброї, а також такими її уражаючими властивостями, які проявляються не тільки в момент застосування ядерних засобів, але і впливають на здоров'я майбутніх поколінь.

Аналіз наслідків застосування ядерної зброї базується на:

— вивченні даних, отриманих в результаті атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі в роки Другої світової війни ;

— оцінці результатів експериментальних вибухів ядерних зарядів;

— аналізі наслідків радіаційно-ядерних аварій;

— вивченні радіаційних уражень, отриманих людьми внаслідок нещасних випадків;

— аналізі даних, отриманих шляхом експериментів на тваринах;

— гіпотетичних розрахунках, які грунтуються на узагальненні даних, виявлених під час випробовування ядерної зброї і отриманих методом побудови математичної моделі ядерного вибуху.

Аналіз та узагальнення вищезазначених даних дозволяє достатньо чітко судити про соціально-гігієнічні наслідки ядерної війни. Їх можна розглядати наступним чином:

1) безпосередній результат дії уражаючих факторів ядерного вибуху на людей;

2) найближчі наслідки для здоров'я людей бойового застосування ядерної зброї чи її випробувань;

3) віддалені наслідки застосування ядерної зброї;

4) опосередкований вплив ядерного вибуху на здоров'я людей.

Розглянемо ці групи наслідків.

3.1. Безпосередній результат дії уражаючих факторів

ядерного вибуху.

Вибух ядерного заряду веде до масових втрат серед людей, які опинились в зоні ураження. В результаті впливу уражаючих факторів ядерної зброї у них виникають різноманітні травматичні, термічні та радіаційні ушкодження. Кількість людських втрат і важкість уражень залежать від потужності ядерного заряду, характеру вибуху, щільності заселення території та інших факторів.

Так, незважаючи на те, що потужність атомних бомб, скинутих на японські міста, була порівняно невеликою, їх вибухи привели до таких величезних втрат, які важко порівняти з втратами від звичайної зброї. У зв'язку з неможливістю провести точний підрахунок через катастрофічність події, опубліковані в різних літературних джерелах дані про кількість потерпілих досить суперечливі. Офіційні дані, опубліковані Kusano (1953), приведені в табл 5.1.

Таблиця 5.1.

Втрати населення внаслідок атомних бомбардувань хіросіми та Нагасакі

Види уражень

Абсолютні цифри втрат

Хіросіма

Нагасакі

Вбито

Пропало бехвісти

Поранено

Потерпіло від опіків та інших причин

78 150

13 983

37 424

235 656

23 753

1 924

23 345

89 025

Всього

365 213

138 047

У звіті медичної комісії США загальна кількість жертв визначена для Хіросіми в 136 000 і для Нагасакі в 64 000 чоловік.


 
 

Цікаве