WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Характеристика ядерної зброї - Лекція

Характеристика ядерної зброї - Лекція

Розростання рубцевої тканини після опіків.

За даними японських лікарів майже у всіх випадках термічних уражень, як первинних, викликаних світловим випромінюванням, так і вторинних опіків, спричинених полум'ям, через кілька місяців після атомного бомбардування у Хіросімі та Нагасакі спостерігалася тенденція до потовщення рубців. Через рік гіпертрофія рубців і утворення келоїдів досягали найвищого ступеня розвитку, що було характерним для 70-80 % опікових рубців. У обпечених, що знаходилися на момент вибуху на відстані 1,6-2,1 км від епіцентру, виникнення келоїдів відмічалося у 90 % випадків. Починаючи з другого року після виникнення в 60 % випадків починався зворотній розвиток гіперпластичних рубців і келоїдів, які через 4 роки іноді самостійно зникали. Проте у 10 % обпечених схильність до утворення келоїдів, в тому числі після пластичних операцій та операцій по висіканнюгіперплазованих рубців, зберігалася навіть після ядерного вибуху.

3.1.3.2. Генетичні наслідки радіоактивного опромінення.

Чисельними дослідженнями генетиків встановлено, що іонізуюче випромінювання може викликати мутаційні процеси в генах і аномалії в хромосомах зародкових клітин рослин, тварин і людей. При цьому експерименти показують, що кількість виникаючих генних мутацій прямо пропорційна дозі радіоактивного опромінення. Ці зміни призводять до більших або менших порушень циклу ембріонального розвитку зародка, що в кінцевому результаті веде до його загибелі або до виникнення різних вад і дефектів розвитку нового організму.

На даний момент існують різні думки відносно несприятливого впливу радіоактивного опромінювання мешканців Хіросіми і Нагасаки на перебіг в них ембріогенезу та їх потомство.

Як непрямий доказ впливу іонізуючого випромінювання на перебіг ембріогенезу людини можна навести наступний. В 1951 р. в Японії кількість дітей з важкими вродженими вадами склало 0,01234 % до загальної кількості народжених. У Хіросімі вроджені вади спостерігались у 0,042% народжених. Таким чином, у Хіросімі, де зараз мешкають ті, що пережили атомний вибух і поселились в місті після нього, частота вроджених вад майже у 4 рази більша, ніж серед населення всієї Японії.

Різнобічні дослідження патологічного впливу вибуху атомної бомби на розвиток плоду провів в Нагасакі Hayashi. Вони грунтуються на матеріалі патологоанатомічних розтинів 884 плодів і новонароджених, які зібрав автор за період з вересня 1949 р. по грудень 1953 р. Дослідник встановив, що частота аномалій виявляється вищою серед потомства тих мешканців Нагасакі, які під час вибуху атомної бомби були уражені радіоактивним випромінюванням. Аномалії розвитку плоду частіше зустрічались у батьків, які знаходились на відстані менше 5 км від епіцентру. Дослідження дозволило виявити обернену залежність між частотою вроджених вад і відстанню до епіцентру вибуху.

У 25 % мешканок Хіросіми та Нагасакі, які перенесли важку форму променевої хвороби, вагітність закінчувалася викиднем. В інших 25 % діти померли протягом першого року життя; ще в 25 % уражених жінок діти, які досягли 4-5 років мали розумову відсталість і мікроцефалію.

Японські лікарі виявили дію іонізуючого випромінювання на дітей, які народилися від жінок, опромінених під час вагітності. Із 98 обстежених жінок 30 перенесли типову форму ПХ, інші хворіли нею в меншій мірі чи незначно. Остання група була контрольною. Виявилось, що 43 % дітей, які народилися від опромінених матерів померли. З тих, хто народився від матерів, які не мали явних ознак променевого ураження, померли 9 %, а у контрольної групи жінок – 6 %.

Ще більш тривожні дані про генетичні наслідки приводить генетик Н.П. Дубінін. За його даними, підвищення фону радіоактивності на планеті Земля на 1 Р приведе до появи в кожному поколінні населення земної кулі біля 10 млн людей з ускладненою спадковістю.

Таким чином, навіть при різному підході до оцінки генетичних наслідків застосування ядерної зброї вчені признають негативний генетичний вплив радіоактивного випромінювання. Тому є всі підстави вважати, що при масованому застосуванні ядерної зброї або крупних аваріях на атомних електростанціях важкі генетичні наслідки будуть невідворотними для майбутніх поколінь людей.

3.1.4. Опосередкований вплив ядерного вибуху на

здоров'я людей.

Оцінка руйнівної сили та уражаючої дії ядерної зброї дозволяє виявити ряд опосередкованих соціально-гігієнічних наслідків її застосування.

Вони пов'язані, насамперед, з різким погіршенням умов життя населення в районах, підданих ракетно-ядерним ударам. Руйнування житлового фонду, інфраструктури комунально-побутового обслуговування та різке погіршення постачання населення продуктами харчування і предметами першої необхідності приведе до зміни способу проживання людей, які залишились живими після ядерного нападу. Особливо це буде відчутним у великих містах, крупних індустріальних та адміністративних центрах.

Необхідно враховувати також вплив такого уражаючого фактора, як психотична дія зброї масового ураження, про яку вже велась мова.

Застосування противником ядерної зброї приведе до різкого погіршення у ВЯУ санітарно-гігєнічного стану. Це негативно впливатиме на стан здоров'я людей і ускладнюватиме проведення робіт по ліквідації наслідків ядерного вибуху.

Внаслідок впливу уражаючих факторів буде порушена система життєзабезпечення міст. Значні руйнування будівель та споруд виведуть з ладу каналізаційну та водопостачальну мережі. Вода та продукти харчування стануть непридатними до вживання внаслідок забруднення радіоактивними речовинами.

На території ВЯУ буде знаходитись багато трупів людей і тварин, а ті, що залишилися живими в бомбосховищах і укриттях, під завалами, певний період часу будуть змушені знаходитись в антисанітарних умовах великого скупчення, часто без достатніх харчування, водопостачання і медичної допомоги.

Вплив іонізуючого випромінювання буде знижувати захисні імунобіологічні властивості та стійкість організму до інфекційних захворювань та іншіх несприятливих факторів навколишнього середовища. Крім того, великі контингенти цивільних людей буде евакуйовано, відірвано від звичних умов життєдіяльності. Вони будуть тимчасово розташовані в таборах, де вимушено проживатимуть в пристосованих приміщеннях, часто в умовах надмірного скупчення. Все це теж негативно відіб'ється на захисних властивостях організму.

Необхідно мати на увазі, що більшість закладів міністерства охорони здоров'я, медичних працівників будуть виведені з ладу, порушиться організаційна система надання медичної допомоги і підтримання задовільного в санітарно-гігієнічному та протиепідемічному відношенні стану території та об'єктів.

В такій складній обстановці медичні заходи по захисту особового складу військ та цивільного населення набуває особливо важливого значення .

Крім того, необхідно мати на увазі явну диспропорцію між наслідками ядерного нападу і силами та засобами, які необхідні для їх ліквідації. Цей фактор приведе до скорочення обсягу заходів необхідної медичної допомоги і відстрочення часу її надання. З цього приводу дослідники так описують рятувальні роботи, що проводились в Хіросімі:"...Тисячі поранених, які потім померли, без сумніву, могли бути врятовані, якщо б їм був забезпечений відповідний догляд; рятувальні роботи для такої катастрофи не були передбачені, так як все місто було знищено одним ударом, все, що було підготовлено для рятувальних робіт, виявилось знищеним... В госпіталях і на пунктах першої допомоги померло від однієї третини до половини поранених... Бракувало всього: лікарів, санітарів, перев'язочного матеріалу, ліків".

Розглянуті нами соціально-гігієнічні наслідки ядерної війни є катастрофічними для здоров'я населення Землі. На думку експертно-консультативної комісії ООН, в разі застосування ядерних боєприпасів, які є в армійських арсеналах, загинуть сотні мільйонів людей, і в більшості країн світу неминуче наступить кінець цивілізації. Населення країн, які безпосередньо не будуть втягнуті в ракетно-ядерний конфлікт, потерпатиме внаслідок опромінення від поширеного радіоактивного зараження місцевості, що приведе до серйозних патологічних змін в генетичному апараті людей і виродження наступних поколінь.


 
 

Цікаве