WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Захист населення - Лекція

Захист населення - Лекція

Нині випускаються пилозахисні промислові респіратори Ф-62Ш, РП-91Ш, Рп-92СН, У-2К, "Уралец-П", "Лепесток-200" та "Лепесток-200М".

Найпростіші засоби захисту органів дихання

Використовуються як респіратори. Прості за конструкцією, вони можуть бути виготовлені самим населенням.

Протипилова тканинна маска ПТМ-1 складається з корпусу і кріплення, корпус робиться з 2-3 шарів тканини. У ньому вирізані оглядові отвори, в які вставлені скельця або прозора плівка. Маска кріпиться до голови смужкою тканини, пришитою до бокових країв корпусу. Щільне прилягання маски до голови забезпечується за допомогою резинки у верхньому шві та зав'язок у нижньому шві кріплення, а також поперечної резинки, пришитої до верхніх кутів корпусу маски.

Ватно-марлева пов'язка виготовляється із клаптя марлі розміром 100 х 50 см. У середину марлі кладуть шар вати розміром 30 х 20 см та завтовшки 2 см. Вільні краї марлі загинають на вату, а кінці розрізають посередині для зав'язки. Пов'язка придатна для разового використання.

За відсутності пов'язки можуть використовуватися рушники, шарфи, хустки тощо, для захисту очей від РР (СДОР) – протипилові окуляри.

2.2. Засоби захисту шкіри

Призначені для захисту відкритих ділянок шкіри, одягу, взуття та спорядження від попадання на них крапельно-рідинних ОР (СДОР), РР, збудників інфекційних захворювань. Вони поділяються на табельні та підручні. Табельні засоби захисту шкіри можуть бути фільтрувальними (повітропроникні) та ізолюючими (повітронепроникні).

Захисний одяг з фільтрувальних матеріалів призначений для постійного та періодичного носіння. Його основу складає бавовняне обмундирування, оброблене спеціальною хімічною речовиною.

Комплект фільтрувального одягу ЗФО-58 складається з бавовняного комбінезону, обробленого розчином спеціальної пасти, що затримує пари СДОР (адсорбційного типу) або нейтралізує їх (хемосорбційного типу).

Комплект ЗЗК складається з плаща, захисних панчіх та рукавичок. Як правило, він використовується з імпрегнованим одягом (обмундируванням) та білизною.

Легкий захисний костюм Л-1 виготовляється з прогумованої тканини та складається із сорочки з капюшоном, штанів, які зшиті разом з панчохами, двопалих рукавичок та підшоломника.

Ізолюючі засоби захисту призначаються для роботи в зонах з високою концентрацією ОР (СДОР), а також використовуються під час виконання дегазаційних, дезактиваційних та дезінфекційних робіт.

Для захисту від ОР (СДОР) можна використовувати підручні засоби захисту шкіри (предмети особистого, побутового, спортивного, виробничого та іншого одягу і взуття з додатковими засобами герметизації). Треба мати на увазі, що перебування в ізолюючому захисному одязі через порушення теплообміну обмежене в часі, особливо у спекотну пору року.

2.3. Засоби індивідуального медичного захисту

Призначені для профілактики уражень та надання медичної допомоги населенню, яке зазнало впливу радіаційних, хімічних, бактеріологічних чинників техногенних та природних катастроф.

До засобів медичного захисту віднесені радіозахисні засоби, антидоти (протиотрута), протибактеріальні препарати та засоби часткової санітарної обробки.

Радіозахисні засоби (радіопротектори) – це фармакологічні препарати, що застосовуються з метою ослаблення реакції організму на зовнішнє радіаційне опромінення. За терміном радіозахисного ефекту радіопротектори можуть бути короткочасної та тривалої дії.

До препаратів короткочасної дії належать найбільш поширені нині цистамін, індралін, препарат Б-190 тощо.

Цистамін вживають по одній таблетці за 30-40 хв до опромінення.

Препарат Б-190 випускається у таблетках по 0,15. Разова доза – 0,45. Таблетки потрібно розжувати та запити водою. Вживають за 15-20 хв до опромінення. Тривалість дії – 1 год., після чого можна вживати повторно.

До препаратів тривалої дії належить РДД-77. Випускається у таблетках по 0, 025. Вживають за 1-2 доби до передбачуваного опромінення. Радіозахисна дія настає через 1 добу після вживання і триває 8-10 діб.

До найефективніших радіопротекторів належать препарати, що містять сірку (цистамін, меркаптоетиламін, глютатіон, тіосечовина). Останнім часом як радіопротектори використовуються адаптогени (препарати женьшеню, китайського лимонника, елеутерокока). Радіозахисний ефект мають вітаміни С, А, В, Р.

З метою купування первинної променевої реакції на опромінення застосовують протиблювотні препарати – етаперазин, аміназин, диметпрамід, сиднокарб, диксафен, динетрол тощо. У разі надходження радіонуклідів у травний канал необхідном аксимально швидко запобігти їх всмоктуванню в кров. Для цього використовують адсорбенти. Їх слід застосовувати негайно після надходження радіонуклідів у травний канал, оскільки легкорозчинні радіоізотопи досить швидко всмоктуються у кров.

У разі надходження у травний канал ізотопів стронцію та барію застосовують адсобар, полісурмін, альгінат кальцію, альгісорб. Для запобігання всмоктуванню ізотопів цезію найефективніші ферроцин, бетонітова глина, вермікуліт, берлінський лазур.

Після вживання адсорбентів необхідно очистити травний канал від вмісту (промивання шлунка, застосування блювотних засобів, сифонні та звичайні очисні клізми, сольові проносні).

Якщо радіонукліди всмокталися в кров, застосовують комплексони, які утворюють з радіоізотопами сполуки, що швидко виводяться з організму.

Для профілактики впливу радіоізотопів йоду на щитоподібну залозу застосовують препарати стабільного йоду.

Для захисту організму від дії СДОР застосовують антидоти.

Антидотами називають лікарські засоби, які запобігають дії отрути або усувають її з організму. Антидоти можуть використовуватися як засоби профілактики уражень і для надання медичної допомоги. Антидоти особливо ефективні на початку виникнення гострого отруєння, а використання із запізненням суттєво знижує їх лікувальну ефективність.

Антидоти застосовують лише для захисту від деяких СДОР.

До протибактеріальних засобів специфічної профілактики належать сироватки, вакцини, антитоксини, бактеріофаги, до неспецифічної – антибіотики, сульфаніламідні препарати, інтерферони тощо.

До табельних медичних засобів належать аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) та індивідуальний перев'язувальний пакет.

До АІ-2 входить комплекс препаратів, що запобігають впливу на людину іонізуючого випромінювання, ОР( СДОР) або знижують його, бакзасоби застосовуються для профілактики шоку та раневої інфекції. АІ являє собою пластмасовий футляр, у який укладено шприц-тюбик та пенали з препаратами.

Гніздо №1 – шприц-тюбик із знеболювальним засобом (1 мл 2% розчину промедолу), використовується як знеболювальний засіб з метою запобігання шоку від болю у разі травм та опіків.

Гніздо №2 – пенал червоного кольору – антидот ФОС (тарен – 6 таблеток), застосовується 1 таблетка за сигналом ЦО. За умови наростання ознак отруєння застосовується ще 1 таблетка.

Гніздо №3 – великий безбарвний пенал – протибактеріальний засіб №1 сульфадиметоксин (15 таблеток). Застосовується у разі шлунково-кишкових розладів, які виникли в результаті опромінення; у першу добу – 7 таблеток за один прийом, в наступні дві доби – по 4 таблетки за прийом.

Гніздо №4 – 2 пенали рожевого кольору – радіозахисний засіб №1. У кожному пеналі по 6 таблеток цистаміну. Вживається за 30-40 хв. до можливого опромінення – одночасно 6 таблеток за один прийом, а за умови продовження опромінення – через 4-6 год. 6 таблеток.

Гніздо №5 – 2 безбарвні пенали з квадратними корпусами – протибактеріальний засіб №2 (антибіотик широкого спектра дії), по 5 таблеток у кожному пеналі. Рекомендується застосовувати вміст одного пеналу в разі бактеріального зараження або загрози (як засіб екстреної неспецифічної профілактики), а також для профілактики раневої та опікової інфекції.

Гніздо №6 – пенал білого кольору – радіозахисний засіб №2 (калію йодид). Вживають по 1 таблетці натще у разі небезпеки потрапляння радіоактивного йоду в організм.

Гніздо №7 – пенал синього кольору. Протиблювотний засіб етапіразин (6 таблеток). Вживають по 1 таблетці відразу ж після опромінення для запобігання первинній реакції на опромінення або ослаблення її, а також у разі травм голови за наявності нудоти та блювання.

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 призначений для часткової санітарної обробки та дегазації відкритих ділянок шкіри й прилеглого до них одягу у разі попадання на них ОР (СДОР) у крапельно-рідинному та туманоподібному стані, а також бакзасобів.

Пакет містить флакон з універсальним дегазатором ОР (СДОР). До нього додаються чотири ватно-марлеві тампони. У зв'язку зі швидким усмоктуванням ФОС та деяких інших ОР та СДОР необхідно максимально скоротити термін початку обробки (бажано протягом 5 хв.).

Індивідуальний перев'язувальний пакет використовується для перев'язки ран, опіків, а також для зупинки деяких видів кровотечі. Він являє собою стерильний бинт з двома ватно-марлевими подушечками (одна фіксована на кінці бинта, друга – пересувна), які вміщені в герметичну упаковку.


 
 

Цікаве

Загрузка...