WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Методика оцінки радіаційної і хімічної обстановки. прилади радіаційного і хімічного контролю - Лекція

Методика оцінки радіаційної і хімічної обстановки. прилади радіаційного і хімічного контролю - Лекція

Призначення, класифікація і принцип дії дозиметричних приладів

Основними приладами для визначення іонізуючого випромінювання, визначення масштабів і ступеню зараження радіоактивними речовинами є вимірювачі потужності дози (рентгенометри-радіометри), а для дозиметричного контролю – дозиметри.

ВИМІРЮВАЧ ПОТУЖНОСТІ ДОЗИ (рентгенометр-радіометр) ДП-5А (ДП-5Б). Використовується для вимірювання потужності доз рентгенівського та гамма-випромінювання і ступеню радіоактивного забруднення різноманітних предметів й середовищ.

Потужність гамма-випромінювання визначається в мілірентгенах або рентгенах за годину для точки простору, в яку поміщено для вимірювання відповідний лічильник приладу. Крім того, приладом можна визначити бета-випромінювання. Діапазон вимірювання приладом гамма-випромінювання від 0,05 мр/год до 200Р/год.

Прилад складається з вимірювального пульту із зондом, що сполучений з пультом гнучким кабелем (довжиною 1,5 м), телефону, подовженої штанги, контрольного апарату і футляра з ременем. Перевірка працездатності приладу здійснюється контрольним апаратом, для чого екран зонду ставлять в положення "ВК", відкривають радіоактивне джерело і підключають головні телефони. При справній роботі приладу в головних телефонах чути тріск.

ДОЗИМЕТРИ. До цієї групи приладів відносяться комплекти індивідуальних дозиметрів ДП-22В, ДП-24, комплект вимірювачів доз ІД-11, хімічний гамма-дозиметр ДП-70, ДП-70М. Вони призначені для вимірювання експозиційних та поглинаючих доз випромінювання при знаходженні людей на території, забрудненій РР.

Комплект ДП-22В складається із зарядного пристрою і 50 індивідуальних дозиметрів ДКП-50А, які призначені для вимірювання експозиційних доз випромінювання.

Дозиметр забезпечує вимірювання індивідуальних доз гамма-випромінювання в діапазоні 2-50 рентген при потужності дози випромінювання 0,5-200 Р/год.

КОМПЛЕКТ ВИМІРЮВАЧІВ ДОЗ ІД-1 – призначений для вимірювання поглинутих доз гамма-нейтронного випромінювання. Він складається з індивідуальних дозиметрів ІД-1 і зарядного пристрою ЗД-6. Принцип роботи дозиметра ІД-1 аналогічний принципу роботи дозиметрів для вимірювання експозиційних доз гамма-випромінювання ДКП-50А.

КОМПЛЕКТ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ВИМІРЮВАЧІВ ДОЗИ ІД-11 - призначений ля індивідуального контролю опромінення людей з метою первинної діагностики радіаційних уражень. До комплекту входять 50 індивідуальних вимірювачів ІД-11, вимірювальний пристрій IV, кабель живлення. Вага комплекту 36 кг. Індивідуальний вимірювач дози ІД-11 забезпечує вимірювання поглинаючої дози гамма- й змішаного випромінювання в діапазоні 10-1500 рад. Цей дозиметр носять в кишені.

ХІМІЧНІ ДОЗИМЕТРИ ДП-70 і ДП-70М призначені для вимірювання доз випромінювання з метою медичної діагностики ступеню ураження особового складу променевою хворобою. Вони видаються як доповнення до дозиметра ДКП-50А.

Конструкція дозиметрів ДП-70 і ДП-70М однакова, але заповнюються вони різними за складом рідинами і тому мають різне призначення: дозиметр ДП-70 – для реєстрації дози гамма-випромінювання, дозиметр ДП-70М – для реєстрації гамма-нейтронного опромінення в межах 90-800 рад. Обидва дозиметри дозволяють фіксувати як одноразові дози опромінення, так і дози, які накопичуються на протязі 30 діб.

Для проведення радіометричних досліджень проб різноманітних заражених середовищ (вода, харчі та ін.) лабораторія використовує декадно-лічильні установки типу ДП-100 (ДП-100М), ДП-АД-М, Б-2, БП-12.

Виявлення ОР (СДОР) в повітрі, на місцевості, на техніці та інших об'єктах проводиться за допомогою приладів хімічної розвідки і газосигналізаторів або шляхом зняття проб з подальшим аналізом їх у хімічній лабораторії.

Якісне виявлення і кількісне визначення ОР (СДОР) приладами хімічної розвідки базується на зміні кольору реактивів (індикаторів) при їх взаємодії із ОР (СДОР). В залежності від виду індикатора та інтенсивності забарвлення визначають тип ОР (СДОР), концентрацію її в повітрі, щільність зараження предметів чи поверхні. Усі прилади хімічної розвідки принципово на відрізняються один від одного і обов'язково мають індикатори, що містяться в скляних ампулах або нанесені на паперову основу (силікагель), фільтрувальний папір. Перед використання скляна ампула (індикаторна трубка) розкривається, через неї пропускається заражене ОР (СДОР) повітря, яке й вступає у взаємодію з індикатором.

В даний час на озброєнні ЦО є такі прилади хімічної розвідки:

 • військовий прилад хімічної розвідки – ВПХР;

 • напівавтоматичний прилад хімічної розвідки – ППХР;

 • прилад хімічної розвідки медико-ветеринарний – ПХР-МВ;

 • автоматичні газосигналізатори ГСП-І, ГСП-ІІ.

ГАЗОВИЗНАЧНИК ВПХР призначений для виявлення ОР, СДОР у повітрі, на місцевості, на транспорті і різноманітних предметах в польових умовах. Він складається з:

 • корпуса з кришкою і розміщеною в ньому ручною помпою з насадками;

 • паперових касет з індикаторними трубками для різноманітних типів ОР (СДОР);

 • грілки з піропатронами;

 • протидимових фільтрів;

 • захисних ковпачків;

 • електричного ліхтаря.

В комплект приладів входять також:

 • штир для запуску піропатронів;

 • лопатка для взяття проб;

 • інструкція-пам'ятка.

Маса приладу близько 2,2 кг.

ГАЗОВИЗНАЧНИК МЕДИЧНИЙ ПХР-МВ. За принципом дії на відрізняється від ВПХР, але можливості приладу ширші. При допомозі цього приладу можна визначити ОР (СДОР) у воді, харчових продуктах і фуражах.

ЛОКАЛЬНИЙ АВТОМАТИЧНИЙ ГАЗОСИГНАЛІЗАТОР СП-1. Призначений для безперервного визначення у повітрі ОР (СДОР), а також іонізуючого випромінювання. Через прилад проходить повітря, яке змочується реактивом і змінює свій колір при наявності ОР. Кольорова пляма на стрічці фіксується фотоелементом, що діє на реле світлової й звукової сигналізації.

Для визначення іонізуючого випромінювання прилад СП-1 має газорозрядний лічильник з електронно-підсилювальним пристроєм, з'єднаним також зі звуковою та світловою сигналізацією.

При малій потужності випромінювання (1 рад/год) сигналізація може працювати переривчасто, а при великій потужності – безперервно.

Газосигналізатор розрахований на безперервну роботу (без перезарядки індикаторів) на протязі 8-ми годин.

ДИСТАНЦІЙНИЙ АВТОМАТИЧНИЙ ГАЗОСИГНАЛІЗАТОР ГСП-11 – призначений для безперервного контролю повітря з метою визначення в ньому наявності ФОС (фосфорорганічних сполук).

Прилад має два піддіапазони чутливих до ОР доз. Тривалість циклу роботи на першому піддіапазоні складає 242 сек, на другому – 2 хв30 сек. Тривалість роботи без перезарядки індикаторних зарядів на першому пддіапазоні – 2 години, на другому – 10-12 годин.

Зброя масового ураження, а також причини, що викликали надзвичайну ситуацію, володіють величезними уражаючими можливостями, в зв'язку з чим важливого значення набувають надійний захист населення на усій території країни і забезпечення стійкої роботи усього господарського комплексу у випадку застосування такої зброї чи виникнення надзвичайної ситуації.

Основні принципи захисту такі: попередня підготовка й здійснення захисних заходів ЦО на усій території країни; диференційований підхід до визначення характеру, об'єму і термінів проведення цих заходів; комплексність проведення заходів ЦО для найнадійнішого захисту населення і забезпечення стійкої роботи промислово-господарського комплексу.

Література

 1. Черняков Г.О., Кочін І.В., Сидоренко П.І. Медицина катастроф. – К.: "Здоров'я", 2001. – 348с.

 2. Дубицкий А.Е., Семенов И.О., Чепкий Л.П. Медицина катастроф. – К.: "Здоров'я", 1993. – 462с.

 3. Организация экстренной медицинской помощи населению при стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях / Под ред. проф. Мешкова В.В. – М., 1991. – 208с.

 4. Воробйов О.О., Кардаш В.Є. Методика оцінки радіаційної і хімічної обстановки. Прилади радіаційного і хімічного контролю. Методичний посібник. – Чернівці, 1988. – 20с.

 5. Закон України "Про цивільну оборону України" / відомості Верховної Ради України, 1993р., №14, с. 124.


 
 

Цікаве

Загрузка...