WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Організація санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів у надзвичайних ситуаціях - Лекція

Організація санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів у надзвичайних ситуаціях - Лекція

У кінці робочого дня лікар бригади заповнює звітну форму, де зазначається:

 • загальна кількість мешканців на мікродільниці;

 • кількість осіб, у яких проведена термометрія;

 • кількість хворих, серед яких виявлено осіб з підвищеною температурою невизначеної етіології;

 • кількість госпіталізованих осіб;

 • кількість хворих, яких залишено вдома (причини);

 • якщо проводилась екстрена профілактика – кількість осіб, які отримали медичні препарати.

У медико-санітарних частинах та медичних пунктах підприємств виконання вищезазначеної роботи переноситься у цехи, відділи, де також проводиться активне виявлення хворих, термометрія та інші заходи.

З метою усунення проміжних ланок в організації транспортування хворих, направлення їх до відповідних стаціонарів, скорочення часу госпіталізації та проведення заключної дезинфекції на базі відділення госпіталізації міської дезинфекційної станції створюється центр санітарно-епідеміологічного нагляду (епідеміологічне бюро). У центр (бюро) надходять усі дані щодо наповнення інфекційних стаціонарів, відомості про хворих, які мають потребу у госпіталізації. Хворі госпіталізуються силами відділення евакуації, після чого відділенням дезинфекції проводиться заключна дезинфекція. Така організація роботи дозволяє зберігати послідовність між догоспітальним та госпітальним етапами надання медичної допомоги інфекційним хворим.

Інфекційних хворих слід доставляти у стаціонар спеціальним транспортом. Хворих з ОНІ у стаціонар перевозить бригада евакуаторів (лікар або середній медичний працівник, два санітари, водій), які одягнені у захисний одяг відповідно до характеру інфекції. Після доставки хворого у стаціонар транспорт та предмети, що використовувалися під час транспортування, знезаражують.

Евакуатори дезінфікують взуття, рукавички та фартухи, які додатково надягають під час масових перевезень хворих. У разі евакуації осіб із захворюваннями, що спричинені збудниками першої групи, міняють захисний одяг після евакуації кожного хворого. Після закінчення зміни медичні працівники проходять санітарну обробку.

4. Організація екстреної профілактики та імунопрофілактики інфекційних хвороб серед населення в епідемічних осередках

Екстреній профілактиці (превентивному лікуванню) підлягають окремі особи або групи населення, яких за даними епідеміологічного обстеження слід вважати інфікованими.

Екстрена профілактика здійснюється:

   • серед осіб, які спілкувалися з людиною, що є джерелом збудника інфекції, тобто з хворим або носієм;

   • у дитячих закладах, стаціонарах лікарень, на харчових об'єктах, у будинках для літніх людей та інвалідів, закладах зі спеціальним режимом у разі виявлення випадків захворювання або носіїв збудників інфекційних хвороб;

   • серед усіх жителів населеного пункту або їх частини у разі виникнення групових захворювань.

Обов'язковими умовами екстреної профілактики є:

    • одномоментне охоплення усіх контингентів, які підлягають профілактиці;

    • забезпечення обліку та контролю за вживанням засобів профілактики;

    • визначення стійкості виділених культур збудника щодо використовуваних з профілактичною метою препаратів.

Екстрена профілактика поділяється на загальну та спеціальну.

До встановлення виду збудника інфекційного захворювання проводиться загальна екстрена профілактика. Як засіб загальної екстреної профілактики застосовують антибіотики широкого спектра дії або поєднуються антибіотики які активні щодо всіх (або більшості) збудників.

Середня тривалість проведення загальної екстреної профілактики – до 5 діб (час, необхідний для виділення, ідентифікації та визначення чутливості збудника до певних антибіотиків).

Після ідентифікації та визначення чутливості до антибіотиків починається проведення спеціальної екстреної профілактики препаратами, які етіотропно впливають на відомого збудника інфекційного захворювання.

Тривалість спеціальної екстреної профілактики визначається в основному тривалістю інкубаційного періоду, який обчислюється із дня можливого інфікування.

У разі послідовного переходу від загальної до спеціальної екстреної профілактики слід дотримуватися відповідної послідовності у термінах та дозах препаратів з урахуванням препаратів, отриманих особою під час загальної екстреної профілактики.

Екстрена профілактики організовується та проводиться:

 • у дитячих закладах, будинках для літніх людей та інвалідів, закладах зі спеціальним режимом – керівниками та медичними працівниками цих закладів;

 • на інших підприємствах, у закладах та організаціях – керівниками районних та дільничних лікарень, поліклінік та амбулаторій за територіальними принципом із залученням санітарного активу;

 • серед неорганізованого населення – медичним персоналом бригад.

Облік проведеної екстреної профілактики здійснюється особами, відповідальними за її проведення.

У системі заходів боротьби щодо виникнення та поширення інфекційних захворювань важливе значення має імунопрофілактика (специфічна профілактика). Водночас із обов'язковими плановими щепленнями (проти дифтерії, правця, поліомієліту, кашлюку, кору, туберкульозу) проводяться профілактичні вакцинації за епідемічними показаннями. Вони проводяться лише на епідемічних (ензоотичних) територіях і лише тим контингентам, які за побутових або професійних умов наражаються на ризик зараження у певні сезони року.

Наприклад, планова вакцинація проти сибірки проводиться особам, які працюють із живими культурами збудників, тваринним матеріалом, інфікованим збудником, а також особам, які зайняті доглядом за тваринами, їх забоєм та розбиранням туш, збиранням, зберіганням, транспортуванням та первинною переробкою сировини тваринного походження.

Планову вакцинопрофілактику проводять населенню ензоотичних на туляремію територій (дорослі – планово, діти – за епідемічними показаннями). У результаті проведення специфічної профілактики імунний прошарок серед населення повинен скласти не меншу ніж 90%.

У разі холери специфічна профілактика має допоміжне значення. Щеплення проводиться за один місяць до очікуваного підйому захворюваності. Час від вакцинації до ревакцинації у разі несприятливої епідемічної ситуації скорочується.

Таким чином, поняття "епідемічні показання" для специфічної профілактики передбачають вказівки на:

    • територію, на якій проводиться імунізація;

    • контингенти, які мають ризик зараження певною інфекцією;

    • час проведення імунопрофілактики.

У свою чергу, вибір території та контингентів, які підлягають щепленню, і визначених календарем вакцинації термінів вимагає попередньої діагностики місцевої епідеміологічної ситуації.

Література

 1. Черняков Г.О., Кочін І.В., Сидоренко П.І. Медицина катастроф. – К.: "Здоров'я", 2001. – 348с.

 2. Дубицкий А.Е., Семенов И.О., Чепкий Л.П. Медицина катастроф. – К.: "Здоров'я", 1993. – 462с.

 3. Черкасский Б.Л. Особо опасные инфекции. – М.: "Медицина", 1996. – 238с.

Организация работы лечебно-профилактических учреждений

Схема розгортання інфекційної лікарні

Зона суворого протиепідемічного режиму

Зона обмежень

Приймально-діагностичне відділення

Лікувальне відділення

Санпропускник

Повітряно-краплинних інфекцій

Кишкових інфекцій

Інших інфекцій

Передавальний пункт

Ізолятор для потерпілих із розладом психіки

Перев'язувальна

Ізолятор для

персоналу

Допоміжні відділення

Клініко-діагностична лабораторія з бак. відділом

R-кабінет

Санпропускники для персоналу

Лікувально-діагностичне відділення

Боксовані палати

Звичайні палати

Передавальний пункт

Морг

Прозекторська

Сміттєзбірник

Мед. частина

Управління

Гуртожиток

Аптека

Підрозділи

обслуговування

Транспортне

Господарське

Пральня

Кухня

Майданчик знезаражування

Сміттєзбірник

Приймальна для хворих зі встановленим діагнозом

Сортувальинй майданчик

КПП

Санпропускник

Приймальня для хворих із невстановленим діагнозом

Ізолятор

Обмивально-дезинфекційне відділення

Обсерватор для персоналу

КПП


 
 

Цікаве

Загрузка...