WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

При верхівковій швидкій пожежі, яка починається тільки при сильному вітрі, вогонь просувається за звичай по кронах дерев "стрибками". Вітер розносить іскри, горять гілки і хвоя, тому створюють нові вогнища за кілька десятків, а то і сотні метрів. Полум'я рухається зі швидкістю 15 – 20 км/година. Так в Клюкветі, США в 1918 р. внаслідок лісної пожежі загинуло 800 осіб.

Так в сусідній Росії найбільше поширення цього нещастя відмічалось в Читинській, Іркутській, , Калінінградській, Архангельській областях, Красноярськом краї. В 2003 році лісові пожежі виникли в південних районах Франції, в Португалії, Іспанії. Досить часто відмічаються лісові пожежі в Бразилії, Канаді. Потрібні величезні зусилля пожежних підрозділів, населення, а іноді і армійських підрозділів, щоб зупинити і ліквідувати вогонь.

Райони у яких лютують лісові пожежі є "зоною стихійного лиха". Ці пожежі завдають величезних збитків довкіллю – гине місцева флора та фауна, погіршується екологія.

Рекомендації щодо правил поведінки при пожежах

  • 3ахльостувати кромки пожежі – найпростіший і разом з тим досить ефективний спосіб гасіння слабких і середніх пожеж. Для цього використовують пучки гілок довжиною 1-2 м чи невеликі дерева, переважно листяних порід. Так група з 3-5 чоловік за 40 – 50 хв може погасити шляхом захльостування кромки, пожежу довжиною до 1000 м.

  • В тих випадках, коли захльостування вогню не дає належного ефекту, можна закидати кромку пожежі пухким ґрунтом. Безумовно, краще, коли це робиться за допомогою техніки.

  • Для того щоб вогонь не поширювався далі, на шляху його руху влаштовують земляні смуги і широкі канави. Коли вогонь доходить до такої перешкоди, він зупиняється: йому нікуди більше поширюватися.

  • Не виключено, що вогонь може наближатися до села чи іншого населеного пункту, розташованого в лісі чи поблизу його. З чого почати? Головне – евакуювати основну частину населення, в першу чергу дітей, жінок і стариків. Вивіз людей слід робити в напрямку, перпендикулярному поширенню вогню. Рухатися слід не тільки по дорогах, а також вздовж річок і струмків, а часом і по самій воді. Рот і ніс бажано прикривати мокрою ватно-марлевою пов'язкою, хусткою, рушником. Не забудьте взяти з собою документи, гроші і вкрай необхідні речі.

Пам'ятайте, вогонь дуже безжалісний. Тут слід мати навички медичної допомоги при термічних опіках.

Головне – попередити виникнення пожежі.

Метеорологічні стихійні лиха

Ми живемо на дні великого повітряного океану, глибина якого досягає 1000км, і він має назву атмосфера. Вітри – це природні змішувачі повітря, які забезпечують обмін між забрудненим та чистим, холодним та теплим повітрям, вони розганяють хмари, приносять дощ, тобто вітри є важливою частиною життя на планеті. Але й вони можуть бути небезпечними, руйнівними, джерелом метеорологічних стихійних лих.

Ураган – це вітер величезної руйнівної сили (із швидкістю більше ніж 30 м/с) і значної тривалості. Ураганний вітер руйнує міцні і зносить легкі споруди, звалює стовпи ліній електропередач та зв'язку, дерева, пошкоджує транспортні магістралі, мости, комунально-енергетичні системи, що призводить до людських жертв.

В 1806 році англійський адмірал Ф.Бофорт запропонував шкалу для вимірювання вітрів (див. табл.).

Шкала вітрів (за Бофортом)

Бали

Вітер

Швидкість вітру

Ознаки дії вітру

Штиль

0 – 0,5

Листя на деревах не ворухнеться, дим із димарів піднімається вертикально

Тихий

0,5 – 1,7

Листя на деревах не ворухнеться, дим із димарів піднімається вертикально

Легкий

1,7 – 3,3

Дим трохи відхиляється, вітер майже не відчувається обличчям

Слабкий

3,3 – 5,2

Вітер гойдає тонкі гілки дерев

Помірний

5,2 – 7,4

Вітер здіймає куряву, гойдаються гілки середньої товщини

Чималий

7,5 – 9,8

Хитаються тонкі стовбури дерев, на воді з'являються хвилі з гребнями

Сильний

9,8 – 12,4

Хитаються товсті стовбури дерев, гудять телеграфні дроти

Дуже сильний

12,4 – 15,2

Хитаються великі дерева, важко йти проти вітру

Надзвичайно сильний

15,2 – 18,2

Вітер ламає товсті стовбури

Шторм

18,2 – 21,5

Вітер зносить легкі будівлі, валить паркани

Сильний шторм

21,5 – 25,1

Вітер валить і вириває з корінням дерева, руйнує міцні будівлі

Жорстокий шторм

25,1 – 29,0

Вітер чинить великі руйнування, валить телеграфні стовпи, перекидає вагони

Ураганами називають також тропічні циклони, які виникають в Тихому океані поблизу узбережжя Центральної Америки. На Далекому Сході і в районах Індійського океану урагани (циклони) мають назву тайфунів. Суть усіх цих явищ одна. Ураган, тайфун, тропічний циклон – це велетенські віхоли нашої планети.

Тропічні урагани найчастіше виникають влітку над Атлантикою або Тихим океаном, коли нагріта сонцем вода віддає тепло повітрю. Діаметр такого урагану може досягати 900 км, а швидкість обертання повітряних мас доходить до 500 км/год., в цьому і полягає його руйнівна сила.

У центрі кожного тропічного циклону утворюється область дуже низького тиску з високою температурою. Це і є "око тайфуна", його діаметр – 10-30 км.

Коли ураган наближається до узбережжя, він жене попереду себе величезні маси води. Штормовий вал, який супроводжується зазвичай і смерчами, шалено налітає на узбережжя і нищить усе живе.

Тропічні циклони – сезонні явища, частота яких у різних районах планети міняється в середньому від одного до 20 ураганів у рік. За рік із супутників просліджується до 110 ураганів, що зароджуються над Атлантикою. Але тільки 10-11 з них виростають до таких розмірів, коли їх можна іменувати ураганами, чи тропічними штормами. Важливою мірою захисту людей від ураганів служить їхнє прогнозування. Тропічні циклони на початку звичайно пізнають, а потім просліджують по знімках із супутників. Якщо виявляють, що ураган підсилюється, проводиться прогнозування його шляху і швидкості, що потім уточнюється при одержанні нової інформації. Коли ураган наближається до берега на відстань 300 км, його швидкість і напрямок руху можна визначити по радіолокаторі. У прогнозах звичайно прагнуть визначити ділянка узбережжя, якому загрожує ураган, місце очікуваного максимального штормового нагону, райони зливових дощів і повеней, а також ознаки торнадо щонайменше за 36 ч. до виходу тропічного циклону на берег. Служба погоди США випускає для населення прогнози за 24, 12 і 6 ч., що містять зведення про місцезнаходження і характеристики циклона, а при необхідності випускаються щогодинні бюлетені. В Австралії попередження випускаються кожні 6 ч., коли ураган знаходиться більш ніж у 100 милях від берега, і кожні 3 ч., коли він наближається до суші.

З метою захисту життя людей і їхнього майна адміністрація і саме населення в районах, підданих дії ураганів, уживають різних заходів. Здійснюються спроби впливати на сам ураган. Для цього, наприклад, хмари в зоні урагану засівають йодистим сріблом. Споруджуються запобіжні берегові дамби, насипаються захисні вали, дюни закріплюються рослинністю, проводяться лісопосадки. Будуються сховища. Важливе значення надається суворому дотриманню правил зонування території, дотриманню будівельних норм, при потребі будівлі зміцнюються, проводиться їх вітро- і гідрозахист. На випадок стихії накопичуються запаси води, продовольства і будівельних матеріалів. Найважливіша роль належить системі оповіщення про наближення урагану. Настільки ж важлива і добре організована евакуація людей з небезпечної зони. Американські дослідники дуже лаконічно формулюють міри захисту безпосередньо під час урагану: "Евакуація. Пошуки сховища. Молитва".

Різновидами урагану є буря, смерч (торнадо). Останні утворюються тоді, коли стикаються дві великі повітряні маси різної температури і вологості, до того ж в нижніх шарах повітря тепле, а у верхніх – холодне. Швидкість переміщення хмари зі смерчем становить близько 50-60 км/год. Смерч, торкаючись поверхні землі, спричиняє великі руйнування. Це зумовлено двома чинниками: таранним ударом повітря, що швидко обертається, та великою різницею тиску між периферією та внутрішньою частиною лійки, з виникненням значної відцентрової сили.


 
 

Цікаве

Загрузка...