WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

У залежності від сили підземних поштовхів можуть руйнуватися цілі селища і міста. Унаслідок коротких замикань в електромережах виникають пожежі. У результаті виходу з ладу комунально-енергетичних комунікацій відбувається затоплення підвалів, сховищ, скупчення газу при ушкодженні системи газової мережі, припинення подачі електроенергії і т.д.

Масові завали, у тому числі і шляхів сполучення, не дозволяють широко використовувати технічні засоби для ведення рятувальних робіт.

Усе це значно утрудняє організацію і ліквідацію наслідків землетрусу і надання допомоги потерпілим.

Вулканічні землетруси характерні для регіонів розташування діючих чи погаслих вулканів і можуть прогнозуватися з достатнім ступенем імовірності, тому збиток від них менш значний чи виключений зовсім, оскільки будівництво на даних територіях враховує можливість появи катастрофічних ситуацій.

Як правило, вони охоплюють великі території Це одне з найбільш страшних стихійних лих. За даними ЮНЕСКО, землетрусам належить перше місце по заподіюваному економічному збитку і числу людських жертв.

Коли землетрус відбувається під водою, виникають величезні хвилі – цунамі. Часом їхня висота досягає 60 м (1б-поверховий будинок), викликаючи величезні руйнування на суші.

Виникають землетрусу зненацька і, хоча тривалість головного поштовху не перевищує декількох секунд, його наслідку бувають трагічними.

Передбачити початок землетрусу поки що точно неможливо. Прогноз виправдується в 80 випадках і носить орієнтований характер. Так сибірські вчені спрогнозували землетрус у Японії досить точно. Вони прийшли до висновку, що страшне стихійне лихо силою в 7 балів може відбутися в Японії в період з 10 по 12 січня 1995 р. Як виявилося, вчені помилилися в термінах приблизно на 5днів, а в силі підземного поштовху – усього на 0,2 бали. Їхні спостереження вказували на різкий ріст сейсмічної активності на всій планеті, починаючи з 4 січня.

Найбільший збиток наноситься кам'яним, цегельним, залізобетонним і земляним будівлям. От чому так страшні вони для міст і інших великих населених пунктів.

Так, з 28 на 29 травня 1995 р. стався Північносахалінський землетрус, місто Нафтогорськ було цілком зруйновано. Загинуло до 70% населення. Однак самим спустошливим ХХ ст. вважають Тяньшанський (Китай) землетрус, який стався 28 липня 1976 року, коли загинуло біля 750 тисяч населення. Звичайно ми пам'ятаємо землетруси в Ашгабаті, 1948 рік(100 тисяч загиблих), і у Вірменії, 1988 рік, коли за кілька секунд від першого поштовху загинуло більше 30 тисяч людей. Як бачимо наслідки землетрусів для людства вражаючі.29 серпня 1999 року 14095 чоловік загинуло, 27234 чоловік вважаються потерпілими, в результаті землетрусу в Туреччині (епіцентр у місті Ізміт на узбережжі Мармурового моря в 80 км від Стамбулу).

Цей список можна продовжувати нескінченно, тому що землетруси різної сили й у різних районах земної кулі відбуваються постійно, наносячи величезні матеріальні збитки і приводячи до численних жертв.

Так, загальна кількість жертв від землетрусів з 1980 по 1989 р. складає, по оцінці А.А. Григор'єва (1991), близько 1,2 млн чоловік. Найбільше число потерпілих від землетрусів (82% усіх жертв) приходиться на 6 країн світу: Китай - 550 тис. чоловік, територія колишнього СРСР, Японія, Італія, Перу, Іран. В середньому на Землі від землетрусів щорічно гинуть близько 14 тис. чоловік. Зони небезпеки навколо епіцентрів руйнівних землетрусів досягають великих розмірів. Границі зони спустошення можуть бути віддалені від епіцентру на десятки і навіть сотні кілометрів.

Нульова позначка на сейсмографі означає абсолютний спокій ґрунту, один бал вказує на слабкий підземний поштовх, кожний наступний бал позначає поштовх в 10 раз сильніший за попередній. Так, 9-бальний землетрус в 10 разів сильніший за 8-бальний, в 100 разів перевищує 7-бальний, нарешті – в 100 мільйонів разів сильніший від коливання силою в один бал.

Ознаки близького землетрусу:

 • запах газу, де раніше цього не відзначалось;

 • безпричинне, на перший погляд, занепокоєння птахів і домашніх тварин (особливо це помітно вночі), а також масовий вихід з місць проживання плазунів (узимку ящірки і змії в передчутті небезпеки виповзають навіть на сніг);

 • іскри між близько розташованими електричними дротами;

 • голубе освітлення внутрішньої поверхні будинків.

Щоб звести втрати до мінімуму, треба, насамперед, знати про можливість виникнення землетрусу в даній місцевості. Відповідні служби повинні працювати в напрямку підготовки населення до подібних надзвичайних ситуацій.

Оповіщення людей про землетрус

Попередження жителів стосовно загрози землетрусу є досить складним, тому що точно прогнозувати його місце і час поки що неможливо. Однак, знання непрямих ознак його наближення може допомогти пережити дану ситуацію з найменшими втратами. Оповіщення населення здійснюється передачею повідомлення по мережах радіомовлення і телебачення.

Для залучення уваги в екстрених випадках перед передачею інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби. Сирени і переривчасті гудки підприємств, транспортних засобів означають сигнал цивільної оборони "Увага всім". При цьому необхідно негайно включити гучномовець, радіо- чи телеприймач і слухати повідомлення штабу МНС, цивільної оборони. При погрозі землетрусу таке повідомлення може починатися зі слів:

"Увага! Говорить штаб цивільної оборони міста, штаб МНС...Громадяни! У зв'язку з можливим землетрусом...".

Дії людей:

а) при попереджувальному сигналі: "Увага всім!" (сирени, переривчасті гудки)

Почувши сигнал "Увага всім!", людям необхідно виконати наступні дії:

 1. Негайно ввімкнути радіо чи телевізор для прослуховування екстрених повідомлень штабу цивільної оборони.

 2. Повідомити сусідам і родичам про те, що трапилося, привести додому дітей і діяти у відповідності до отриманої вами інформації.

 3. При необхідності евакуації виконати наступні рекомендації:

 • зберіть у невелику валізу (чи рюкзак) речі першої необхідності, документи, гроші, цінності;

 • налийте в ємність із щільно закривається кришкою воду, приготуйте консервовані і сухі продукти харчування;

 • підготуйте квартиру до консервації ( закрийте вікна, балкони; перекрийте подачу газу, води, електроенергії, погасите вогонь у печах; візьміть необхідний одяг і засоби індивідуального захисту);

 • надайте допомогу старим і хворим, які проживають по сусідству.

б) при загрозі землетрусу

У цьому випадку необхідно діяти наступним чином:

 1. Відключити газ, воду, електроенергію, погасити вогонь у печах, закрити вікна, балкони.

 2. Сповістити сусідів про небезпеку, узяти із собою необхідні речі, документи, гроші, воду, продукти і, закривши квартиру на ключ, вийти на вулицю; дітей тримати за руку чи нести на руках. Зверніть увагу на поводження тварин: перед землетрусом собаки виють, кішки виносять потомство назовні, і навіть миші біжать з будинків.

 3. Якщо перші поштовхи застали вас на вулиці, негайно відійдіть далі від будинків, споруджень, парканів і стовпів – вони можуть упасти і придавити вас. У момент руйнування небезпечними є падаючі цеглини, скло, карнизи, прикраси, освітлювальна арматура, вивіски, дорожні знаки, стовпи.

Пам'ятайте, після першого можуть піти повторні поштовхи. Будьте готові до цього самі і попередьте тих, хто є поруч. Це може виникнути через кілька годин, а іноді і діб.

 1. Не слід наближатись до підприємств, які мають легкозаймисті, вибухові й отруйні сильнодіючі речовини. Не залишайтесь на мостах. Не доторкайтеся до проводів – вони можуть виявитися під струмом. Майже завжди землетруси супроводжуються пожежами, викликаними витоком газу чи замиканням електричних проводів.

 2. Постійно слухайте інформацію з переносних радіоприймачів про обстановку в районі лиха.

 3. Якщо ви знаходитеся в машині, зупинитися, не загороджуючи дороги, слід уникати мостів, тунелів і багатоповерхових будинків.

 4. Не повертайтеся додому до оголошення про те, що загроза землетрусу минула. Запишіть телефон сейсмічної станції. Реагуйте негайно на зовнішні ознаки землетрусу: коливання ґрунту чи будинку, деренчання скла, розгойдування люстр, тонкі тріщини в штукатурці. Ви повинні пам'ятати, що найбільша небезпека походить від падаючих предметів, частин стелі, стін, балконів і т.п.

в) при раптовому землетрусі

В цьому випадку, коли небезпека занадто близька і землетрус загрожує вашому життю, необхідно:

 1. При першому поштовху постаратися негайно залишити будинок взявши за руки дітей, протягом 15-20 секунд по сходам чи через вікна першого поверху Спускаючи вниз, на ходу стукаєте в двері сусідніх квартир, голосно оповіщаючи сусідів про необхідність залишити будинок. Якщо знаходитесь на другому і вище поверхах і ви залишилися в квартирі, встаньте в дверний проріз чи в куті кімнати (біля капітальної стіни), подалі від вікон, світильників, шаф, начіпних полиць і дзеркал, прикрийте дітей. Бережіться обрушення на вас шматків штукатурки, скла, цеглин і т.п., тому сховайтеся під стіл чи ліжко, відверніться від вікна і прикрийте голову руками, не виходьте на балкон і площадку де сходи. Ліфтом користатися небезпечно, так як він може зупинитись чи навіть відірватись .

 2. Як тільки стихнуть поштовхи, негайно залишіть будинок по сходах, притискаючи спиною до стіни. Спробуйте виключити газ, воду, електроенергію, візьміть із собою аптечку, необхідні речі, закрийте двері на ключ. Не допускайте своїми діями виникнення паніки.

 3. При наявності в сусідніх квартирах дітей і старих зламайте двері і допоможіть їм вибратися на вулицю, надайте першу допомогу пораненим, викличте через телефон-автомат чи мобільний телефон "швидку допомогу" або відправте посильного в найближчу лікарню за лікарем.

 4. Якщо землетрус застав вас за кермом, негайно зупиніться (бажано на відкритому місці) і виходьте з машини до закінчення поштовхів. У громадському транспорті залишайтеся на своїх місцях, попросивши водія відкрити двері; після поштовхів спокійно без тисняви залишіть салон.

 5. Разом із сусідами візьміть посильну участь у розбиранні завалів і витягненні потерпілих з-під уламків будинків, використовуючи для цього особистий автотранспорт, ломи, лопати, автомобільні домкрати й інші підручні засоби.

 6. При неможливості самим витягти людей з-під уламків негайно сповістите про це в штаб по ліквідації наслідків землетрусу (найближчу пожежну частину, відділення міліції, військову частину і т.п.) для надання допомоги. Розбирайте завали доти, поки не переконаєтеся, що під ними немає людей. Для виявлення потерпілих використовуйте всі можливі способи, визначайте місцезнаходження людей по голосу і стукоту. Після порятунку людей і надання першої медичної допомоги негайно відправляйте їх на попутніх машинах у лікарню.

 7. Дотримуйтесь спокою і порядку, вимагайте цього від інших. Разом із сусідами припиняйте поширення панічних слухів, усі випадки грабежу, мародерства, інших порушень законності, слухайте повідомлення по місцевому радіо. При руйнуванні вашого будинку йдіть на збірний пункт для одержання медичної та матеріальної допомоги, пересувайтесь по середині вулиць, обходячи будинки, стовпи і лінії електропередач.


 
 

Цікаве

Загрузка...