WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

Екологічна обстановка на території України та можливий характер ава-рій, катастроф і стихійних лих - Лекція

У ході робіт вирішувались головні задачі – надання постраждалим першої медичної допомоги і відправлення їх у найближчі медичні установи. Місце проведення робіт було оточено й обгороджене. На жаль, кількість аварій на залізничному транспорті не скорочується. Щорічно гинуть люди (до 3 тис. чоловік по даних Росії), знищується майно, держава несе величезні збитки.

Дотримання правил безпеки як пасажирами і машиністами, так і пішоходами, значно зменшує ризик потрапляння в надзвичайні ситуації, а саме:

 • під час руху вздовж залізничної колії не дозволяється підходити ближче ніж на 5 м до крайньої рейки;

 • на електрифікованих ділянках залізничної колії не підніматися на опори, а також не торкатися спуску, який відходить від опори до рейок, а також дротів, які лежать на землі;

 • залізничні колії можна переходити тільки у встановлених місцях (по пішохідних містках, переходах тощо); перед переходом колій необхідно впевнитись у відсутності потяга або локомотива і тільки після цього здійснювати перехід;

 • підходячи до переїзду, уважно простежте за світловою та звуковою сигналізацією та положенням шлагбаума; переходити колії можна тільки при відкритому шлагбаумі, а при його відсутності – коли не видно потяга;

 • забороняється бігти по платформі вокзалу вздовж потяга, що прибуває чи відходить;

 • під час проходження потяга без зупинки не стояти ближче двох метрів від краю платформи;

 • підходити до вагона дозволяється тільки після повної зупинки потяга;

 • посадку у вагон та вихід з нього здійснювати тільки з боку перона і бути при цьому обережним, щоб не оступитися і не потрапити у зазор між посадочною площадкою вагона та платформою;

 • на ходу потяга не відкривайте зовнішні двері тамбурів, не стійте на підніжках та перехідних майданчиках, а також не вихиляйтесь з вікон вагонів; при зупинках потяга на перегонах не виходьте з вагонів;

 • забороняється використовувати у вагонах відкритий вогонь та користуватися побутовими приладами, що працюють від вагонної електромережі (чайники, праски і т. ін.); перевозити у вагонах легкозаймисті та вибухонебезпечні матеріали;

 • при екстреній евакуації з вагона зберігайте спокій, з собою беріть тільки те, що необхідно, великі речі залишайте у вагоні, тому що це погіршить швидкість евакуації; надайте допомогу в евакуації пасажирам з дітьми, літнім людям, інвалідам та іншим;

 • при виході через бокові двері та аварійні виходи будьте обережними, щоб не потрапити під зустрічний потяг.

Морський транспорт. Як і всі інші види транспортних засобів, мореплавство пов'язане з можливістю аварій, катастроф та ризиком для життя людини.

Можливий ризик для життя людини на морських транспортних засобах значно вищий, ніж на авіаційних та залізничних видах, але нижчий, ніж на автомобільних.

У світовому морському транспорті щорічно зазнають аварій понад 8000 кораблів, з них гине понад 200 одиниць. Безпосередньої небезпеки для життя під час аварії зазнають понад 6000 людей, з яких близько 2000 гине.

Найтяжча в історії мореплавства катастрофа пасажирського судна "Дона Пас" в районі Філіппін забрала 3132 життя. Того ж року в катастрофі англійського пасажирського порому "Геральд офф фри ентерпрайз" загинуло 1193 особи. При розслідуванні останньої катастрофи виявилось, що безпосередньою причиною стала колективна помилка капітана і команди. Людські помилки призвели до загибелі технічно справних кораблів "Михайло Ломоносов" та "Адмірал Нахімов" при спокійному морі та ясній погоді.

У процесі розвитку аварії при виникненні загрози загибелі корабля постає необхідність вжити заходів для швидкої евакуації пасажирів. Операція з евакуації вже сама по собі пов'язана з ризиком для життя людей, особливо в умовах штормової погоди. Найбільша небезпека виникає тоді, коли відмовляють пристрої. Неможливість залишити в таких випадках корабель призводить до того, що пасажири втрачають шанси на спасіння і потрапляють в надзвичайно складну ситуацію. Ризик для життя пасажирів виникає при спуску на воду рятувальних засобів, а саме:

 • при перекиданні шлюпки;

 • при сильних ударах об борт корабля і т.ін.

Втрата шансів на врятування може виникнути внаслідок неправильного використання рятувальних жилетів або коли люди стрибають з висоти 6-15 м з борту корабля, який тоне.

При тривалому перебуванні у воді причинами смерті можуть стати гіпотермія (переохолодження організму) та виснаження. Гіпотермія становить головну небезпеку і для тих пасажирів, які рятуються в шлюпках або на плотах.

 • Щоб уповільнити переохолодження організму і збільшити шанси на виживання при низьких температурах води, необхідно голову тримати якомога вище над водою тому, що понад 50% всіх тепловтрат організму припадає на голову. Утримувати себе на поверхні води треба так, щоб мінімально витрачати фізичні зусилля.

 • Перебуваючи на рятувальному плоті, шлюпці чи у воді, людина повинна намагатися подолати паніку, розгубленість, вірити в те, що її врятують. Така поведінка в екстремальних ситуаціях збільшує шанси людини на виживання.

Пожежі та вибухи

Вибухи і їх наслідки – пожежі виникають на об'єктах, які виробляють вибухонебезпечні та хімічні речовини. При горінні багатьох матеріалів утворюються високотоксичні речовини, від дії яких люди гинуть, частіше, ніж від вогню. Раніше при пожежах виділявся переважно чадний газ. Але в останні десятиріччя горить багато речовин штучного походження: полістирол, поліуретан, вініл, нейлон, поролон. Це призводить до виділення в повітря синильної, соляної й мурашиної кислот, метанолу, формальдегіду та інших високотоксичних речовин.

Найбільш вибухо- та пожежонебезпечні суміші з повітрям утворюються при витоку газоподібних та зріджених вуглеводних продуктів метану, пропану, бутану, етилену, пропилену тощо.

В останнє десятиріччя від третини до половину усіх аварій на виробництві пов'язано з вибухами технологічних систем та обладнання: реактори, ємності, трубопроводи тощо. Пожежі на підприємствах можуть виникати також внаслідок ушкодження електропроводки та машин, які перебувають під напругою, опалювальних систем.

Певний інтерес (щодо причин виникнення) можуть становити дані офіційної статистики, які базуються на проведених в США дослідженнях 25 тисяч пожеж та вибухів:

 • несправність електрообладнання – 23%;

 • куріння в неналежному місці – 18%;

 • перегрів внаслідок тертя в несправних вузлах машин – 10%;

 • перегрів пальних матеріалів – 8%;

 • контакти з пальними поверхнями через несправність котлів, печей, димарів – 7%;

 • контакти з полум'ям, запалювання від полум'я горілки – 7%;

 • запалювання від іскри з установок та устаткування для спалювання – 5%;

 • самозапалювання пальних матеріалів – 4%;

 • запалювання матеріалів при різці та зварюванні металів – 4%.

Пожежі відбуваються усюди: на промислових підприємствах, об'єктах сільського господарства, у навчальних закладах, дитячих дошкільних установах, у житлових будинках.

Вони виникають при перевезеннях пального усіма видами транспорту. Самозаймаються такі хімікати, як скипидар, камфора, нафталін. У процесі горіння поролону виділяється отрутний дим, що призводить до небезпечних отруєнь.

У процесі виробництва за певних умов стають небезпечними і займаються деревний, вугільний, торф'яний, алюмінієвий, борошняний, зерновий пил, а також пил бавовни, льону, пеньки.

Улітку 1985 р. тонкий бавовняний пух, який утворювався після прання і сушіння білизни в пральні готелю "Космос" (Москва), забив вентиляційну шахту. Працівники пральні вирішили позбутися від нього за допомогою... вогню, забувши, що за певних умов він вибухає, як порох. Так, власне, і відбулося. Як тільки чиркнули сірником – прогримів вибух. Вісім чоловік одержали опіки і поранення. Ударна хвиля розвернула перекриття. Здається пральня – виробництво саме мирне – прання білизни. Але ж вибухнуло і ще як. Пожежа в універмазі м. Брюссель (1967) призвела до загибелі 322 людей, а від пожежі в психлікарні Гватемала-сіті загинуло 220 осіб.

Так за даними МНС Росії кожні 4-5 хв спалахує пожежа. Щорічно в дим і попіл перетворюються цінності на мільярди карбованців. Щогодини у вогні гине 1 людина і близько 20 одержують опіки і травми. Так, 14 березня 1993 р. Сталася найбільша за останні 10 років пожежа в Росії. Вщент згорів на Камазі завод з виробництва двигунів. Загальна площа пожежі 200 тис. квадратних метрів. Відновленням, а точніше будівництвом нового займаються дотепер.

Рекомендації

щодо правил поведінки при ураганах

 • При катастрофі чи великій аварії дуже важливо вчасно сповістити й організувати захист робітників та службовців, і всього поблизу проживаючого населення, якому теж може загрожувати небезпека.

 • У першу чергу необхідно організувати рятувальні роботи, надати постраждалим першу медичну допомогу і доставити їх у лікувальні установи. Тому знання щодо надання медичної допомоги на догоспітальному етапі потерпілим є досить важливими, і не тільки для медичних працівників, а й для пересічних громадян.

 • Після розвідки організується локалізація і гасіння пожеж, приймаються міри до запобігання подальших руйнувань. Окремі конструкції, що загрожують падінням, валять чи навпаки зміцнюють, проводять невідкладні роботи на комунально-енергетичних мережах. При цьому величезне значення має дотримання вимог безпеки. Наприклад, забороняється без потреби ходити по завалах, входити в зруйновані будинки, проводити роботи поблизу споруд, що загрожують обваленням. Не можна доторкатися до оголених проводів і різних електричних пристроїв.

 • Ділянки рятувальних і відбудовних робіт повинні бути обгороджені, вчасно виставлені охорона і спостерігачі. В результаті аварії чи катастрофи можуть розтікатися пальне й агресивні рідини. Це треба враховувати при організації робіт.


 
 

Цікаве

Загрузка...