WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Дозиметричний контроль - Реферат

Дозиметричний контроль - Реферат

мають зараження, яке перевищує допустимі величини;
контроль радіоактивного зараження після проведення повної санітарної обробки у відділенні спеціальної обробки;
контроль радіоактивного зараження обмундирування, нош та транспорту до та після дезактивації.
В інтересах військ медична служба здійснює радіометричний контроль якості повної санітарної обробки особового складу військ, а також експертизу води та продовольства, які зазнали радіоактивного зараження і контроль якості їх дезактивації.
При проведенні радіометричного контролю води і продовольства отримані результати вимірювань співставляють з граничнодопустимим ступенем їх зараження (табл. 2).
З висновків експертизи продовольства та води можна прийняти такі рішення:
придатний для видачі;
умовно придатний (підлягає дезактивації знезараженню з наступним контролем).
Без дослідження на вміст ПЯВ можна вживати воду: підземних джерел; воду, що міститься у закритих ємкістях; продовольство, яке знаходиться в неушкодженій тарі, зокрема, у мішках, дерев'яних, картонних та паперових упаковках; воду у відкритих водоймах в зимовий період з льодовим покриттям; воду відкритих водоймищ при вибухах на селікатних грунтах через добу після вибуху в зоні А, через добу в зоні Б, через три - в зоні В.
Таблиця 2
Ступені радіоактивного зараження (мР/год) продуктів харчування і води радіоактивними речовинами в кількостях, що не
призводять до променевого уражения
Найменування продуктів Вимірюванний об`єм (поверхня) Строки споживання
1 доба 10 діб 30 діб більше
30 діб
Вода, продукти харчування, крім м`яса і молока тварин, які вживали ПЯВ з кормом та риби, яка виловлена з водоймищ, що містять ПЯВ
М`ясо
Риба
Молоко казанець
туша, напівтуша
1 кг (25х25см)
казанець 14
200
200
0,4 4
40
40
0,14 3
20
20
- 1,4
14
14
-
Прилади радіометричного контролю
Для проведення радіометричного контролю в польових умовах використовуються переносні вимірювачі потужності дози випромінювання ДП-5 В (А, Б), ВПД-1С, ВПД-1Р, за допомогою яких вимірюється ступінь забруднення різних об'єктів у мР/год.
Якщо з деяких причин у польових умовах неможливо провести радіометричний контроль продуктів харчування, води, медикаментів, вимірювання забруднених зразків, взятих з об'єктів, медична служба проводить за допомогою переносного вимірювача потужності доз ВПД-12, який допомагає визначити активність нуклідів.
Вимірювач універсальний ВПД-12 призначений для вимірювання потужності експозиційної дози гама-випромінювання в діапазоні від 10 мкР/год до 999 Р/год, а також для вимірювання зовнішнього бета-випромінювання з одиниці поверхні в діапазоні 5х103-5х106 бета-частинок на 1 см2 за хвилину та питомої альфа- (10-4-10-1 Кі/кг) і бета- (10-6-10-3 Кі/кг) активностей продовольства, води та фуражу.
Живлення приладу здійснюється:
від 6 послідовно увімкнутих елементів типу А343 "Прима" з напругою не більше 9 В і не менше 6 В;
від бортової мережі постійного струму від 10,8 В до 30 В за допомогою блоку живлення ВПД-12-7;
від мережі перемінного струму 220 В частотою 50 Гц або 400 Гц за допомогою блоків живлення ВПД-12-6 та ВПД-12-7.
3 Організація контролю радіоактивного опромінення в військах, медичних підрозділах і частинах. Прилади контролю опромінення.
Дозиметричний контроль опромінення особового складу проводиться з метою визначення боєздатності опроміненого особового складу підрозділів (частин), а також для визначення ступеня важкості променевого ураження.
У військах дозиметричний контроль опромінення організується командирами (начальниками) підрозділів (частин) та штабами і може проводитися двома методами - індивідуальним і груповим.
Індивідуальний метод контролю полягає в тому, що отримана доза радіоактивного опромінення визначається за показниками дозиметрів, виданих військовослужбовцям, які за видом своєї служби виконують завдання у відриві від своїх підрозділів.
Груповий метод контролю полягає в тому, що доза радіації, отримана особовим складом всього підрозділу, визначається за показниками 1-2 дозиметрів, виданих підрозділу, при умові, що особовий склад підрозділу діє в однакових умовах, і ця доза зараховується для кожного члена групи.
Зчитування даних з військових дозиметрів у особового складу, який знаходиться на радіаційно забрудненій місцевості, проводиться не рідше одного разу на добу.
Проте після впливу гама- і нейтронного випромінювання при ядерному вибуху зчитування даних проводиться негайно.
При низьких і стабільних рівнях радіації на місцевості (наприклад, після аварії на АЕС) можна застосувати розрахунковий метод контролю опромінення. При цьому час знаходження у вогнищі (в годинах) помножується на величину рівня радіації (мР/год).
Облік доз опромінення солдат і сержантів у підрозділах ведеться командирами підрозділів, у частинах і з'єднаннях - стройовими відділеннями (відділами), а офіцерів - відділеннями (відділами) кадрів. У підрозділах ведеться журнал обліку радіоактивного опромінення особового складу. Отримані сумарні дози опромінення періодично заносяться в картки обліку доз радіоактивного опромінення і обов'язково дублюються записами у військових квитках або посвідченнях особистості військовослужбовців.
На підставі даних обліку радіоактивного опромінення командири підрозділів (частин) подають донесення про отримані дози опромінення особового складу до вищих штабів, а при одноразовому опроміненні більш як 100 Рад - негайно.
При визначенні сумарних доз опромінення, отриманих особовим складом багаторазово, необхідно врахувати, що організм людини може відновити частину променевого ураження (табл. 3).
Таблиця 3
Відносна частина залишкової дози радіації
Час після опромінення, тижні Залишкова доза радіації, доля від отриманої
до 4 діб
1 тиждень
2 тижні
3 тижні
4 тижні (1 міс.)
5 тижнів
6 тижнів
7 тижнів
8 тижнів
9 тижнів
10 тижнів
11 тижнів
12 тижнів
14 тижнів (1 кварт.) 1
0,9
0,75
0,6
0,5
0,42
0,35
0,3
0,25
0,2
0,17
0,15
0,13
0,1
Так, за 30 діб організм відновлює 50% отриманої дози, за 3 місяці - 90% отриманої дози. Доза, яка відновлюється, називається оборотною. 10% променевого ураження не відновлюється. Ця доза називається залишковою, вона викликає віддалені наслідки ураження.
Протягом перших чотирьох днів відновлення не відбувається. Після закінчення цього часу, за рахунок мобілізації захисних функцій, організм починає боротися з променевим ураженням, тому у наступні дні ступінь променевого ураження не буде відповідати початковій дозі, а лише залишковій величині цієї дози.
Розрахування ступеню боєздатності особового складу здійснюється на основі сумарних дозопромінювання, що не призводять до зниження боєздатності (табл. 4), а ступеня боєздатності підрозділів - в

 
 

Цікаве

Загрузка...