WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Умій надати першу допомогу. Евакуація поранених з бойовища - Реферат

Умій надати першу допомогу. Евакуація поранених з бойовища - Реферат

обережно, краще позаду, щоб він не схопив рятувальника за шию й не потягнув із собою на дно. Брати потопаючого безпечніше всього позаду під мишки або за потилицю біля вух й, підтримуючи його обличчя над водою, плисти на спині до берега.
Як тільки врятований буде винесений на берег, необхідно відновити його подих. Відразу ж потрібно зняти одяг, звільнити рот і ніс від прониклого піску, бруду, видалити воду з легенів і шлунка. Для цього рятувальник стає на одне коліно, на інше кладе потерпілого животом униз і рукою сильно надавлює на його спину між лопатками доти, поки з рота не перестане випливати піниста рідина. Потім приступає до штучного дихання й непрямого масажу серця й робить його доти, поки людина не почне дихати (іноді кілька годин). Коли постраждалий прийде до тями, його потрібно добре зігріти: розтерти тіло рушником, змоченим спиртом або горілкою, обкласти гарячими грілками, напоїти міцним гарячим кава або сподіваємося й обов'язково викликати лікаря.
Якщо людина тоне, провалившись під лід, то бігти на допомогу по недостатньо міцному льоду не можна. Потрібно покласти на лід дошку або драбину й, обережно наблизившись, кинути потопаючому кінець мотузки або простягнути жердину, весло, ціпок, потім так само обережно допомогти йому добратися до берега.
Нерідко від низької температури води або сильної втоми в плавця з'являються в ногах судороги. Це неприємне відчуття, але не слід боятися. Варто потерти зведену ногу рукою або іншою ногою. Можна також плисти, працюючи тільки руками.
Укуси комах, отруйних змій і скажених тварин
Одиничні укуси бджіл, ос, джмелів особливої небезпеки не представляють. Якщо в ранці залишилося жало, його обережно видаляють, а на ранку кладуть примочку з нашатирного спирту з водою або холодний компрес із розчину марганцевокислого калію, або в крайньому випадку просту примочку з холодної води.
Укуси отрутних змій і таких комах, як піщаний скорпіон, павук каракурт і тарантул, небезпечні для життя. Від їхніх укусів виникає пекучий біль, червоність, швидко з'являється набряклість. Одночасно із цим спостерігаються ознаки загального отруєння: занепад сил, м'язова слабість, запаморочення, нудота, блювота, слабкий пульс, іноді втрата свідомості.
Для того щоб перешкодити поширенню отрути в організмі людини, треба вище місця укусу накласти джгут або закрутку. Вкушену кінцівку опустити й спробувати видавити з ранки кілька крапель крові. Висмоктувати кров категорично забороняється, тому що в роті можуть бути подряпини або зруйновані зуби, через які отрута проникне в кров рятувальника. Відтягнути кров разом з отрутою з ранки можна за допомогою медичної банки, склянки або чарки з товстими краями. Для цього в банці (склянці або чарці) треба кілька секунд потримати запалену лучинку або ватку на паличці й потім швидко накрити нею ранку. Потерпілого від укусу змії або отрутних комах треба обов'язково направити до лікаря.
Сказом людина занедужує від укусу тварини (собаки, кішки, лисиці, вовка й т.д.) і при влученні його слини на подряпану шкіру або слизову оболонку. Якщо укушена кінцівка, то потрібно її опустити й швидко видавити кров з ранки. Потім місце укусу промити кип'яченою водою, накласти чисту пов'язку й негайно відправити хворого в лікарню або найближчий населений пункт, де є пастерівська станція. Тут йому зроблять спеціальні щеплення, які врятують його від смертельної хвороби - сказу.
Видалення сторонніх предметів з ока, вуха, носа
Коли в око попадає сторонній предмет (смітинка, мошка й ін.), відразу ж з'являється різь, печіння, течуть сльози. У таких випадках терти око не можна, потрібно обережно від краю ока до носа чистою хусткою стирати сльози, вони можуть вимити сторонній предмет. Якщо різь не припинилася, треба піднести до ока наповнений до країв склянку з охолодженою кип'яченою водою або міцним чаєм і кілька разів поморгати в рідині. Якщо ж і цей спосіб не допоможе, покласти на око мокру ватку, забинтувати його й звернутися до лікаря.
Іноді, граючись, маленькі діти кладуть собі у вухо ґудзика, горошини, насіння й інші предмети. Буває, що сплячій людині заповзає у вухо яка-небудь комаха. Треба негайно видалити з вуха сторонній предмет. Для цього потрібно закапати у вухо тепле масло, гліцерин або теплу воду, потім пострибати на одній нозі й сильно потрясти головою. У жодному разі не можна діставати предмет пінцетом, шпилькою, тому що можна пошкодити барабанну перетинку, а це приведе до втрати слуху. Якщо вжиті заходи не допомагають, необхідно звернутися до лікаря.
Іноді сторонні дрібні предмети випадково попадають у ніс. Щоб звільнитися від них, треба затиснути вільну від стороннього предмета ніздрю й із силою висякатися. Якщо це не допоможе, взяти гумовий балончик, наповнити його теплим розчином борної кислоти (1 чайна ложка на склянку води) або чистою водою й увести рідину в цю же ніздрю. Виливаючись із іншої ніздрі, вода може винести із собою й застряглий сторонній предмет. Але не завжди ці способи допомагають. Тоді необхідна термінова лікарська допомога.
Штучне дихання й масаж серця
Якщо в результаті нещасного випадку слабшає діяльність серця, зупиняється дихання і життя людини в небезпеці, здійснюють штучне дихання й масаж серця. Останнім часом розроблені нові методи масажу серця й штучного дихання, які дозволяють без спеціальних приладів й інструментів надати допомогу потерпілому на вулиці, у громадському місці й т.д.
Техніка їх проста. Потерпілого укладають на яку-небудь тверду поверхню (наприклад, на дошку, підлогу або стіл) і негайно починають ритмічно натискати обома руками на нижню третину грудини із частотою 60-70 стисків у хвилину. Одночасно з масажем серця роблять штучне дихання, але таким чином, щоб стиск грудної клітки послідовно чергувалося із вдмухуванням повітря в легені. Після кожних 4-5 стисків вдмухують повітря.
Штучне дихання можна робити, безпосередньо вдмухуючи повітря через рот або ніс у легені потерпілого. Попередньо його особу прикривають носовою хусткою або марлею. Такий метод одержав назву штучного дихання "з рота в рот" або "з рота в ніс".
Правила першої допомоги слід не тільки знати, але й вміти застосовувати їх на приактиці. Проте коли потрібна серйозна медична допомога, краще негайно викликати лікаря (якщо це можливо) або доставити потерпілого у лікарню.
Евакуація поранених з бойовища
Якщо потерпілий не в змозі пересуватися самостійно, або при допомозі товариша, його переносять. Нижче подано кількаспособів транспортування потерпілого без застосування спеціальних або імпровізованих нош. Слід пам'ятати, що спосіб транспортування пораненого залежить від характеру й місця поранення та загального стану потерпілого.
Мал. 1. Спосіб перенесення "один за одним".
Мал. 2. Перенесення способом "замок".
Мал. 3. так слід з'єднувати руки при перенесенні способом "замок".
Мал. 4. Відтягування пораненого на боці.
застосовується прпи евакуації під час бою або по прострілюємій місцевості.
Мал. 5. Способи евакуації одним вояком.
При складних травмах (складних переламах кінцівок, хребта) слід застосовувати ноші, щоб забезпечити повний спокій потерпілому.
Список використаної літератури:
1. partyzan.kiev.ua

 
 

Цікаве