WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДПЮ, Військова справа → Умій надати першу допомогу. Евакуація поранених з бойовища - Реферат

Умій надати першу допомогу. Евакуація поранених з бойовища - Реферат


Реферат на тему:
Умій надати першу допомогу. Евакуація поранених з бойовища
Від нещасного випадку ніхто не застрахований - він може відбутися з кожним. Добре, якщо поблизу є лікар, фельдшер або медична сестра й за допомогою можна звернутися до них. Але коли це неможливо, першу допомогу повинні зробити ті, хто перебуває біля потерпілого: адже вчасно вжиті заходи нерідко рятують життя людини або рятують його від важкої хвороби. Для того щоб не розгубитися й застосувати в кожному конкретному випадку найбільш діючий спосіб надання першої допомоги, треба мати деякі елементарні знання в цій області.
Кровотечі
Поранення звичайно супроводжуються зовнішньою або внутрішньою кровотечею з ушкоджених кровоносних судин. При внутрішній кровотечі кров скупчується у якій-небудь порожнині, наприклад черевній, грудній, порожнині черепа. Внутрішня кровотеча небезпечна тим, що її не можна відразу виявити. Потерпілий різко блідне, почуває слабкість, запаморочення, у нього темніє в очах, виступає холодний піт. Такому хворому необхідно створити повний спокій; на ушкоджене місце треба покласти міхур з льодом або холодною водою й терміново викликати лікаря.
При зовнішній кровотечі характер першої допомоги залежить від того, яка судина ушкоджена. Якщо артерія - яскраво-червона кров б'є сильним струменем, переривчастими поштовхами; з ушкодженої вени кров випливає повільно й безупинно й має темно-червоні кольори. При пораненні капілярів (подряпини, садна) кров сочиться з ранки окремими краплями.
Артеріальна кровотеча небезпечна тим, що потерпілий може за короткий час втратити багато крові й умерти. Щоб припинити кровотечу з судини, артерію сильно притискають пальцями вище місця поранення, там, де вона найбільш доступна, а якщо ушкоджено кінцівку, згинають її в суглобі (див. малюнок).
Мал. 1. Притиснути артерію для зупинення кровотечі слід у найбільш доступному місці:
1- скронева артерія; 2- потилична; 3- нижньощелепова; 4, 5- права та ліва сонні артерії; 6- підключична; 7- підпахвова; 8- плечова; 9- променева; 10- ліктьова; 11- стегнова; 12- задня великогомілкова; 13- передня великогомілкова.
Мал. 2. Такими способами можна зупинити сильну кровотечу.
У випадку важкої артеріальної кровотечі, коли потерпілого треба доставити до лікаря, необхідно накласти джгут або закрутку, зробивши її з гумової трубки, носової хустки, пояса, шарфа, краватки, бинта, мотузки й т.д. В утворену навколо кінцівки петлю просовується паличка, петля закручується, а кінці палички закріплюються бинтом (див. малюнок).
Мал. 3. Накладення закрутки.
Перед тим як накласти джгут або закрутку, кінцівку в місці накладення джгута варто обернути ватою або бинтом і підняти. Під джгут або закрутку треба обов'язково покласти записку із вказівкою години накладення закрутки, тому що кінцівка не може залишатися перетягненою більше 1,5 - 2 годин, а в зимовий час більше 1 години, інакше може відбутися її змертвіння. Якщо лікарська допомога затримується джгут або закрутку необхідно послабляти на 2-3 хвилини, притискаючи в цей час артерію пальцями вище рани, щоб не відновилася кровотеча.
Для збереження рани від мікробів перев'язувати її найкраще індивідуальним перев'язним пакетом або стерильним бинтом.Якщо під рукою немає стерильної матерії; то для перев'язки можна використати носову хустку або шматок чистої матерії.
При ушкодженні вен і дрібних артерій на рану досить накласти пов'язку з марлі й вати. Якщо ушкоджена кінцівка, то рекомендується підняти її вгору, щоб зменшити приплив крові до рани. Не можна доторкатися до рани руками, промивати її водою, класти на неї листя, папір й видаляти пальцями сторонні предмети, що потрапили в рану. Заливати рану йодом не рекомендується тому що після цього погано йде процес заживання, краще змочити йодною настойкою пов'язку й накласти її не надто туго, щоб не порушити кровообіг. Якщо пов'язка сильно просочується кров'ю, то треба зверху накласти новий шар вати й марлі, прибинтувати трохи тугіше й терміново відправити потерпілого до лікаря.
Щоб зупинити кровотечу з носа, слід покласти потерпілого у напівлежаче положення, злегка закинути йому голову, розстебнути комір, стиснути пальцями ніс і кожні 2-3 хвилини класти на перенісся чисту хустку, змочену в холодній воді, або грудку снігу. Сякатися й пити гаряче при носовій кровотечі не можна.
Забій
Забій - це ушкодження м'яких тканин, а нерідко й дрібних кровоносних посудин. Забите місце болить, а надто при русі; внутрішній крововилив з ушкоджених судин викликає припухлість, у забитому місці утворюється синець.
Для звуження кровоносних судин і зменшення внутрішньої кровотечі на забите місце необхідно покласти ганчірочку, змочену холодною водою, міхур з льодом або холодною водою.
Найбільш небезпечними є забої голови, грудей і живота, тому що при цьому можливо порушення діяльності таких важливих для життя органів, як мозок, серце, печінка. При сильних забоях голови в людини може з'явитися нудота, блювота, запаморочення, іноді вона непритомніє. Потерпілого треба обережно укласти в постіль і на голову покласти міхур з льодом, холодною водою або шматок матерії, змоченою холодною водою.
При ушибі грудної клітки потерпілому потрібно перевести у сидяче положення. Якщо в нього почалося кровохаркання - необхідний холод на груди. При забої живота потерпілого покладається обережно укласти в постіль, на живіт покласти міхур з льодом або пляшку з холодною водою. Після надання першої допомоги при забоїголови, грудей і живота необхідно терміново викликати лікаря.
Розтягання зв'язок
Розтягання зв'язок викликає різкий біль, припухлість суглоба, часто через підшкірний крововилив шкіра набуває синюватого кольору. При розтяганні зв'язок на нозі постраждалого варто укласти в постіль і під ногу підкласти подушку. Якщо відбулося розтягання зв'язок руки, підвісити руку на перев'язі. На хворий суглоб на кілька годин накладається туга пов'язка й міхур з льодом або холодною водою. Через 2-3 дні для розсмоктування крововиливу корисно робити зігрівальні компреси й теплі ванни.
Вивих
Іноді при травмах через розрив або розтягання суглобної сумки кінцівка може вийти із суглоба, тобто відбудеться вивих кості. При цьому з'являється різкий біль, обмеження рухів суглоба й пухлина.
Мал. 4. Плечовий суглоб:
а- нормальний стан; б- вивих.
При вивиху кінцівки необхідний повний спокій. Для цього ушкоджену кінцівку укладають на шину або підвішують на пов'язці. Дотримуючи більшої обережності, до місця вивиху можна прикладати холод.
Категорично забороняється без лікаря вправляти вивих. Вивих легше всього вправляється в перші годинники після ушкодження, тому потерпілого треба, не гаючи часу, направити до лікаря.
Переломи
Переломи - це порушення цілості кістки. Розрізняють переломи закриті, коли шкіра над місцем перелому залишається цілою, і відкриті, при яких шкіра розірвана й видні уламки ушкодженої кістки. Переломи викликають різкийбіль, що підсилюється при найменшому русі (іноді при русі в області перелому чутний хрускіт від тертя уламків), набряклість і кровопідтік. Якщо перелом відкритий, потрібно терміново зупинити кровотечу й дуже обережно, щоб не викликати додаткового зсуву уламків кістки,

 
 

Цікаве