WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Моделі олігополії - Курсова робота

Моделі олігополії - Курсова робота

на ринок.
Ціноутворення, що обмежує вхід на ринок, показує, яким чином побоювання перед появою на ринку нових конкурентів можуть підштовхнути прибутки фірми,що максимізували, тимчасово не використовувати свою монопольну владу на ринку.
?
3. Реклама при олігополії.
На олігополістичних ринках окремі фірми враховують можливу реакцію своїх конкурентів до того, як починають рекламу і роблять інші витрати по просуванню товару на ринок. Олігополістична фірма може істотно збільшити свою частку ринку за допомогою реклами тільки в тому випадку, якщо фірми, що змагаються, не завдадуть у відповідь удару, почавши свої власні рекламні кампанії.
Для того, щоб краще зрозуміти проблеми, з якими стикається олігополістична фірма при виборі стратегії маркетингу, корисно підійти до неї з позиції теорії ігор. Тобто фірми повинні виробити для себе стратегію максиміну, і вирішити, вигідно їм починати рекламні кампанії чи ні. Якщо фірми не починають рекламні кампанії, то їх прибутки не змінюються. Проте, якщо обидві фірми прагнуть уникнути якнайгіршого результату, провівши стратегію максиміну, то вони обидві починають рекламувати свій товар. Обидві женуться за прибутком і обидві у результаті мають втрати. Це відбувається тому, що кожна вибирає стратегію з найменшими втратами. Якби вони домовилися не рекламувати, то вони отримали б великі прибутки.
Є також докази того, що реклама на олігополістичних ринках здійснюється у великих масштабах, чим це необхідно для максимізації прибутків. Часто реклама конкуруючих фірм веде тільки до підвищення витрат, не збільшуючи при цьому збут продукції, оскільки фірми, що змагаються, зводять рекламні кампанії один одного нанівець.
Інші дослідження показали, що реклама сприяє підвищенню прибутку. Вони указують на те, що чим вище частка витрат на рекламу по відношенню до об'єму продажів в галузі, тим вище галузева норма прибутків. А оскільки вищі норми прибутку вказують на наявність монопольної влади, то це вказує на те, що реклама веде до більшого контролю за ціною. Неясно, чи обумовлюють вищі рекламні витрати вищі прибутки, чи вищі прибутки викликають великі витрати на рекламу.
Інші моделі олігополії. Щоб спробувати пояснити певні типи ділової поведінки, розроблені інші моделі олігополії. Перша намагається пояснити незмінність цін; друга - чому фірми часто слідують за ціновою політикою фірми, яка виступає як лідер в оголошенні зміни ціни; третя показує, яким чином фірми можуть встановлювати ціни так, щоб не максимізувати поточні прибутки, та зате максимізувати прибуток в довгостроковому плані, шляхом запобігання появі на ринку нових продавців.
?
4.Основні моделі олігополії
4.1. Модель дуополії Курно
Дуополія - це ринкова структура, при якій два продавці, захищені від появи додаткових продавців, і є єдиними виробниками стандартизованої продукції, що не має близьких замінників. Економічні моделі дуополії корисні, щоб проілюструвати, як припущення окремого продавця щодо відповіді суперника впливають на рівноважний випуск. Класична модель дуополії - це модель, сформульована в 1838 р. французьким економістом Огюстеном Курно. Ця модель допускає, що кожен з двох продавців припускає що його конкурент завжди утримуватиме свій випуск незмінним на поточному рівні. Вона також припускає, що продавці не дізнаються про свої помилки. Насправді припущення продавців про реакцію конкурента, ймовірно, поміняються, коли вони дізнаються про свої попередні помилки.
Допустимо, що в регіоні є тільки два виробники товару Х. Любому охочому придбати товар Х доводиться набувати його у одного з цих двох виробників. Товар Х кожної фірми стандартизований і не має якісних відмінностей. Ніякий інший виробник не може увійти на ринок. Допустимо, що обидва виробники можуть випускати товар Х при однакових витратах і що середні витрати незмінні і рівні, отже, граничним витратам. Графік А мал. 10, показує ринковий попит на товар Х, помічений Dm, разом з середніми і граничними витратами виробництва. Якби товар Х проводився на конкурентному ринку, то випуск був би Qc од., а ціна була б Pc=AC=MC.
Двома фірмами, що випускають товар Х є фірма А і фірма В. Фірма А почала проводити товар Х перша. До того, як фірма В починає виробництво, фірма А володіє всім ринком і припускає, що випуск фірм-конкурентів, завжди буде рівний нулю. Оскільки вона вважає, що володіє монополією, то проводить монопольний випуск, відповідний точці, в якій MRm=MC. Ціна, що виходить у результаті, рівна Pm. Припустимо лінійну криву попиту. З цього випливає, що граничний дохід падатиме із зростанням випуску удвічі швидше ціни. Оскільки крива попиту ділить відрізок РСЕ навпіл, то монопольний випуск складає половину конкурентного випуску. Отже, первинний випуск фірми А, що максимізував його прибуток складає Qm од.
Відразу ж після того, як фірма А починає виробництво, на ринку з'являється фірма В. Появлення нових фірм неможливо. Фірма В припускає, що фірма А не відповідатиме зміною випуску. Вона, починає виробництво, припускаючи, що фірма А продовжуватиме випускати Qm од. товару Х. Кривая попиту, яку фірма В бачить для свого товару, показана на гр. У мал. 10. Вона може обслужити всіх тих покупців, які купили б товар Х, якби ціна впала нижче поточної ціни фірми А, Pm. Отже, крива попиту на її випуск починається при ціні Pm, коли ринковий попит складає Qm од. товару. Ця крива попиту Db1, продажі уздовж цієї кривої є надбавкою, що забезпечується фірмі В до поточного ринкового випуску Qm од., які до цього моменту випускала фірма А.
Крива граничного доходу, відповідна кривій попиту Db1, - MRb1. Фірма В проводить об'єм продукції, відповідний рівності MRb1=MC. Судячи по відліку на осі випуску від точки, в якій випуск товару Х рівний Qm од., бачимо, що цей об'єм складає 0.5.Х од. товару. Збільшення ринкової пропозиції товару Х з Х до 1.5 Х од., проте, зменшує ціну одиниці товару Х з Pm до Р1. У таблиці 2 представлені дані випуску продукції кожної фірми за перший місяць діяльності. Випуск кожної фірми, що максимізувала прибуток, завжди складає половину різниці між Qc і тим об'ємом виробництва, який, як вона припускає, матиме інша фірма. Конкурентний випуск - це випуск, відповідний ціні Р =МС - в цьому випадку 2Х од. товару. Як показує таблиця фірма А починає з виробництва 0.5 Qc, за умови, що випуск її суперника рівний нулю. Тоді фірма В цього місяця випускає 0.5 Х товару Х, що складає 0.5(0.5Qc) =0.25 Qc. Це половина різниці між конкурентним випуском і монопольним випуском, який спочатку забезпечувала фірма А.
Падіння ціни товару Х, викликане додатковим виробництвом фірми В, приводить до зміни кривої попиту фірми А. Фірма А зараз припускає, що фірма В продовжуватиме випускати 0.5.Х од. товару. Вона бачить попит на свій товар Х що починається в точці кривої ринкового попиту, відповідної місячному випуску 0.5. Х од. Її попит тепер рівний Da1, як показано на

 
 

Цікаве

Загрузка...