WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Моделі олігополії - Курсова робота

Моделі олігополії - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА
на тему:
Моделі олігополії
?
Зміст
Вступ……………………………………………………………………………………….3
1.Характерні риси олігополії……………………………………………………………..4
1.1.Цінові війни……………………………………………………………………………4
1.2.Стратегія поведінки при олігополії і теорія ігор…………………………………….5
1.3. Змова і картелі ………………………………………………………………………...6
1.4. Олігопольний ринок гетерогенного блага…………………………………………..8
2. Ціноутворення в умовах олігополії…………………………………………………...12
2.1. Ціноутворення в умовах олігополії пропозиції…………………………………….12
2.2. Ціноутворення за лідером……………………………………………………………12
2.3. Твердість цін та ламана крива попиту………………………………………………16
2.4. Ціноутворення, що обмежує вхід в галузь……………………………………...…..18
3. Реклама при олігополії…………………………………………………………………21
4. Основні моделі олігополії…………………………………………...…………………22
4.1. Модель дуополії Курно………………………………………………………………22
4.2. Модель Штакенберга………………………….……………………………………..28
4.3. Криві реагування…………………………………………………………..…………31 Висновок…………………………………………………………………………………..32
Список використаної літератури………………………………………………….……..33
Моделі олігополії
Вступ
Олігополія - це ринкова структура, при якій в реалізації якого-небудь товару домінує дуже мало продавців, а поява нових продавців утруднена або неможлива. Товар, що реалізовується олігополістичними фірмами, може бути і диференційованим і стандартизованим.
Зазвичай на олігополістичних ринках панує від двох до десяти фірм, на які доводиться половина і більше загальних продажів продукту.
На олігополістичних ринках, щонайменше, деякі фірми можуть впливати на ціну завдяки їх великим долям кількості товару, що загалом випускається. Продавці на олігополістичному ринку знають, що коли вони або їх суперники змінять ціни або об'єм продажів, що випускається, то наслідки позначаться на прибутках всіх фірм на ринку. Продавці усвідомлюють свою взаємозалежність. Передбачається, що кожна фірма в галузі визнає, що зміна її ціни або випуску викличе реакцію з боку інших фірм. Реакція, яку який-небудь продавець чекає від фірм, що змагаються, у відповідь на зміни встановлених їм ціни, об'єму випуску або зміни діяльності в області маркетингу, є основним чинником, що визначає його рішення. Реакція, яку окремі продавці чекають від своїх суперників, впливає на рівновагу на олігополістичних ринках.
У багатьох випадках олігополії захищені бар'єрами для входу на ринок, схожими з тими, які існують для монопольних фірм. Природна олігополія існує, коли декілька фірм можуть поставляти продукцію для всього ринку при нижчих довгострокових витратах, ніж були б у безлічі фірм.
Можна виділити наступні риси олігополістичних ринків:
1.Всього декілька фірм забезпечують весь ринок. Продукт може бути як диференційованим, так і стандартизованим.
2.По крайньому заходу, деякі фірми в олігополістичній галузі володіють великими ринковими долями. Отже, деякі фірми на ринку здатні впливати на ціну товару, варіюючи його наявність на ринку.
3.Фірми у галузі усвідомлюють свою взаємозалежність.
Немає єдиної моделі олігополії, хоча розроблений цілий ряд моделей [1].
?
1.Характерні риси олігополії
1.1.Цінові війни
Якщо припустити, що на місцевому ринку існує тільки жменька продавців, що реалізовує стандартизований товар, то можна розглянути модель "свідомого суперництва". Кожна фірма на ринку прагне максимізувати прибуток і, кожна припускає, що її конкуренти твердо дотримуватимуться початкової ціни.
Цінова війна - цикл послідовних зменшень ціни фірмами, що змагаються на олігополістичному ринку. Вона є одним з багатьох можливих наслідків олігополістичного суперництва. Війни цін хороші для споживачів, але погані для прибутків продавців.
Легко зрозуміти, як фірми втягуються в цю війну. Оскільки кожен продавець думає, що інший не реагуватиме на його пониження ціни, то у кожного з них є спокуса збільшити продажі, скорочуючи ціни. Знижуючи ціну нижче за ціну свого конкурента, кожен продавець може захопити весь ринок - або він так думає - і може тим самим збільшити прибуток. Але конкурент відповідає пониженням ціни. Війна цін продовжується до тих пір, поки ціна не падає до рівня середніх витрат. У рівновазі обидва продавці призначають одну і ту ж ціну P=AC=MC. Загальний ринковий випуск такий же, який мав би місце при довершеній конкуренції. Припускаючи, що кожна фірма завжди підтримує свою поточну ціну, інша фірма завжди може збільшити прибуток, вимагаючи на 1 грн. менше, ніж її суперниця. Звичайно, інша фірма не збереже колишню ціну, оскільки вона усвідомлює, що може отримати великий прибуток, вимагаючи на 1 копійку менше конкурента.
Рівновага існує тоді, коли жодна фірма більше не може отримувати вигоди від пониження ціни. Це відбувається, коли Р=АС, а економічні прибутки рівні нулю. Зниження ціни нижче за цей рівень приведе до збитків. Оскільки кожна фірма допускає, що інші фірми не мінятимуть ціну, то у неї немає стимулу збільшувати ціни. Зробити так, означало б втратити всі продажі на користь конкурентів, які, як передбачається, утримують свою ціну незмінною на рівні Р=АС. Це так звана рівновага Бертрана. Загалом на олігополістичному ринку рівновага залежить від припущень, які роблять фірми про реакцію своїх суперників.
До нещастя для споживачів, цінові війни зазвичай недовговічні. Олігополістичні фірми випробовують спокусу вступити між собою в співпрацю, щоб встановлювати ціни і ділити ринки так, щоб уникнути перспективи цінових воєн і їх неприємної дії на прибуток.
1.2. Стратегія поведінки при олігополії і теорія ігор
Теорія ігор аналізує поведінку осіб і організацій з протилежними інтересами. Результати рішення управління фірм залежать не тільки від самих цих рішень, але і від рішень конкурентів. Теорію ігор можна застосувати до цінової стратегії олігополістичих фірм. Наступний приклад ілюструє можливості теорії ігор.
У попередній моделі цінової війни передбачається, що конкурент зберігатиме ціну незмінною. Вони обчислюють прибуток від свого рішення про ціну, допускаючи, що суперник не відповідатиме пониженням ціни. Припустимо, що керівництво наближене до реальності. Вони не дотримуються уперто думки, що конкурент збереже свою ціну незмінною, а усвідомлюють, що супротивник або відповість пониженням ціни, або збереже її на колишньому рівні. Тобто прибуток, який може отримати фірма, залежить від реакції суперника. В даному випадку менеджери підраховують свої прибутки як для випадку, в якому конкурент зберігає ціну незмінною, так і для випадку зміни ціни. Підсумком цього є матриця результатів, яка показує вигоду або збиток від кожної можливої стратегії для кожної можливої відповіді суперника по грі. Скільки гравець може виграти або програти залежить від стратегії суперника.
Таблиця 1 показує матрицю результатів рішень менеджерів компаній А і В.
Матриця

 
 

Цікаве

Загрузка...