WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Фірма в умовах монополістичної конкуренції - Контрольна робота

Фірма в умовах монополістичної конкуренції - Контрольна робота

було прогулів, якби справі не заважали невдалі взаємодії люде^ то великі підприємства переважували б малі".
І все ж таки можна погрішити проти істини, якщо не зазначити величезних переваг великого виробництва. По-перше, здійснюються інтеграція науки з виробництвом, внутрішньозаводська спеціалізація, використовується устаткування великої потужності, випускається широка номенклатура товарів. По-друге, досягається зниження собівартості, зростання доходів, тобто все те, що є у фірмі ЗМ.
Цікаву класифікацію фірм запропонував швейцарський експерт з маркетингу Фризевінкіль. На основі досліджень різних фармацевтичних компаній за 32 по-казниками він виділив п'ять основних типів фірм і дав умовні назви: "горді леви", "могутні слони", "неповороткі бегемоти", "хитрі лиси", "сірі миші".
Фірми "горді леви" відрізняються великими розмірами. Такі корпорації умовно можна віднести до технологічних та організаційно-економічних монополій. Це дає їм реальні переваги у жорстокому конкурентному середовищі. Вони є прикладом динамічної, агресивної політики у верхньому ешелоні бізнесу. "Леви" не зацікавлені в інтеграції з іншими фірмами, не кажучи вже про угоди з ними. Значні інвестиції в нову техніку і технологію зберігають для них гарні перспективи на лідерство. Еволюція таких фірм приводить їх у стан "могутнього слона". Корпорації типу "слонів" уже не мають колишньої агресивності і динамізму, але досягають підвищеної стабільності. Її забезпечують ефект масштабу, диверсифікація, широка мережа філій всередині країни і за її межами. Фірми-"слони" свідомо уникають честі бути першими в розробці нововведень: коштує це дуже дорого, віддача приходить не відразу, а ризик першопрохідника значний. Тому така фірма нерідко використовує свої можливості, щоб пере-хопити нововведення, відтіснити новатора. Президент концерну "Соні" Акіо Морита писав: "Ми виробляємо новий продукт, і якщо вийде саме так, вони ("могутні слони" - авт.) викидають на ринок аналогічний продукт та отримують вигоду від наших зусиль" ("Зроблено в Японії"). Нерідко буває так, що "могутні слони" втрачають колишні позиції, перетворюючись на "неповороткого бегемота". Головна причина цього - організаційна.Ускладнена структура управління без чіткої взаємодії і механізму зворотного зв'язку призводить до того, що "могутні слони" із жахом усвідомлюють свою беззахисність перед лицем повільно визріваючих економічних проблем.
Чудовим прикладом цього є корпорація "Крайслер", що опинилася на межі банкрутства. Лі Якокка, який очолив напівживу корпорацію, згадує: "Усі проблеми корпорації "Крайслер" фактично зводилися до загального знаменника: ніхто не знав, що їх спричинило. Тут не існувало єдиної команди, була некерована група індивідуальних гравців". Корпорація мала 35 віце-президентів, і кожен з них "біг своєю власною стежкою", діяв сам по собі. Як наслідок цього - омертвіння значної частини капіталу в напрямках, що втратили перспективу, погіршення якості, зростання витрат та збитків. Досвід "Крайслера" свідчить про можливість санації і виходу з кризового стану, хоча реальна й утрата колишніх позицій.
Фірми "хитрі лиси" живуть, і досить непогано, спеціалізацією, здійснюючи успішну нішеву політику. Лідируючи у випуску 2-3 видів продукції та маючи достатні фінансові ресурси, вони успішно відбивають атаки конкурентів, залишаючи освоєні ніші недоступними для атакуючих. Маючи в запасі "домашні заготовки" на випадок кризи, "лисиці" з честю переборюють труднощі.
За умов погіршення економічної кон'юнктури незавидною є доля фірм "сірих мишей". Відсутність чи низький рівень спеціалізації - головна причина їхніх невдач. Вони стикаються із труднощами збуту, зниженням доходу, що закриває для них перспективи на оновлення продукції. "По суті такий бізнес - як життя метелика-одноденки, що вже завтра буде тремтіти, гадаючи, чи залишиться він живий післязавтра". Оригінальна точка зору, підкріплена конкретним аналізом у вузькій сфері діяльності.
Монополістична конкуренція
Ознаки монополістичної конкуренції
Монополістична конкуренція - вид конкуренції, що може виникнути за великої кількості продавців, що реалізують диференційовану продукцію на ринку з вільним входом та виходом для нових виробників.
Прикладом ринків з монополістичною конкуренцією у США є ринки трикотажу, жіночого одягу, взуття, ювелірних виробів.
Докладніше ознаки монополістичної конкуренції можна сформулювати таким чином:
1) ринок складається з відносно великої кількості продавців, кожен з яких володіє невеликою (але не нескінченно малою) часткою ринку;
2) товар кожного продавця є недосконалим замінником товарів інших фірм;
3) встановлюючи ціни, продавці не враховують реакцію конкурентів;
4) ринок не має бар'єрів для входу та виходу.
Монополістична конкуренція має ознаки як і монополії, так і досконалої конкуренції. На ринку монополістичної конкуренції кожна фірма контролює ціну на свій товар (ознака монополії) і водночас є багато фірм, що постачають схожий товар (ознака досконалої конкуренції).
Короткостроковий період
У короткостроковому періоді поведінка фірм, що працюють за умов монополістичної конкуренції, не відрізняється від поведінки фірми-монополіста. Це пов'язано насамперед з диференціацією продукції на ринку монополістичної конкуренції.
Кожна фірма розглядає криву попиту на свою продукцію як незмінну і намагається максимізувати прибуток (рис. 1). Умовою максимуму прибутку є, як і за монополії, рівність граничного доходу та граничних витрат.
Рис. 1 Монополістична конкуренція у короткостроковому періоді
Довгостроковий період
У довгостроковому періоді фірми можуть входити та виходити з галузі. Як і за досконалої конкуренції, сигналом для входу-виходу з галузі с прибуток. Якщо фірма має змогу отримувати прибуток у галузі, вона прямує до неї. Якщо фірма терпить збиток, то вона шукатиме щастя в іншій галузі. Вхід у галузь та вихід з неї зміщують криву попиту Для кожної фірми. Справді, нові конкуренти відтягують на себе частку попиту, а отже, крива попиту для фірми зміщується ліворуч та вниз. Якщо конкуренти залишають галузь, то крива попиту зміщується у протилежний бік (вгору та праворуч).
Можна виписати такий логічний ланцюжок:
прибуток ( ) кількість конкурентів ( ) - попит ( )
- прибуток
Кількість конкурентів, від яких залежить попит, буде незмінною лшае за відсутності прибутку у фірм. Ця ситуація кваліфікується як рівновагна ринку монополістичної конкуренції і має графічну модель, щовідображена на рис.2
Рис 2. Довгострокова рівновага за умов монополістичної конкуренції
На цьому рисунку D позначає початковий попит. D' - попит за рівноваги галузевого ринку. MR та MR' означають відповідно лінії граничних доходів за початкового стану галузевого ринку та у стані рівноваги, Q0 та Q* - обсяг виробництва фірми за початкового стану галузевого ринку та у його стані рівноваги. Короткострокова рівновага позначена через E0 , довгострокова - через E*. Точка короткострокової рівноваги E0 розташована над кривою середніх витрат, отже, наявний прибуток. Точка довгострокової рівноваги E* - на кривій середніх витрат, тобто прибуток у довгостроковому періоді відсутній.
Графічний аналіз дає підстави для висновків щодо властивостей стану фірми за умов рівноваги галузевого ринку монополістичної конкуренції
o як у короткостроковому, так і в довгостроковому періоді фірма

 
 

Цікаве

Загрузка...