WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Попит і пропозиція - Контрольна робота

Попит і пропозиція - Контрольна робота

залежність називають законом пропозиції. Чому кількість продуктів, яку пропонують на ринку, залежить від ціни на них? Тому що продавцеві вигідніше пропонувати продукти за вищими цінам, бо його виторг зростає. З малюнка 4, видно, що зі зростанням ціни продукту величина його пропозиції збільшується.
Р
S
0 Q3
(мал. 4)
Якщо стане відомо, що в одному місці можна продати морозиво за відносно вищу ціну, деякі продавці покинуть свої звичні місця і переїдуть туди, сподіваючись на більший виторг. Якщо ціна зростає, величина пропозиції збільшується, ми переміщуємося в гору по кривій S, якщо ж зменшується, і ми переміщуємося донизу по кривій S.
Положення самої S кривої не змінюється.
Еластичність попиту.
Як відомо, підвищення ціни на продукт сприяє зменшенню попиту на нього і збільшує його пропозиції. Зниження ціни супроводжується протилежними наслідками: попит на продукти збільшується, а його пропозиція зменшується. Якби ціна на молоко зросла у три рази, то попит на молоко зменшився б. Якби у три рази зросла б ціна пляшки "Кока - коли", попит на напій зменшився на більшу величину ніж у випадку з молоком. Це пояснюється тим, що людям легше обійтися без "Кока - коли", яка має багато замінників, ніж без молока, замінників у якого мало. Коли зростає ціна на сіль, покупці все одно купують стільки солі скільки потрібно, й попит майже не зменшується. Якщо ж дорожчають квитки на літак, попит на цей вид транспорту різко знижується, і населення користується дешевим видом транспорту, наприклад залізничним.
Відношення відсотка зміни попиту на продукт до відсотка зміни ціни називають еластичністю попиту за ціною.
Цей показник характеризує ступінь реагування покупців на зміну ціни:
.
Наприклад коли ціна на квіти зростає на 1%, то покупці реагують на це дуже активно - зменшують купівлю квітів на 2%. У цьому разі еластичність попиту (Ed) за ціною на квіти визначається так:
.
В іншому разі, коли на 1% підвищується ціна на хліб, покупці реагують дуже слабо. Попит зменшується лише на 0,2%
Зауважимо, що еластичність попиту завжди має від'ємне значення. Знак мінус підтверджує обернену залежність між ціною і величиною попиту. Економісти зазвичай опускають знак мінус і звертають увагу лише на абсолютне значення еластичності попиту за ціною. Отже, за наведеними прикладами, 1% зміни ціни на квіти викликав зміну величини попиту на 2%, а 1% зміни ціни на хліб - 0,2% отже попит на квіти еластичніший. Якщо Ed<1, то попит на продукти еластичний. Попит на хліб не еластичний.
Чинники, що визначають еластичність попиту за ціною.
Чому ж усе таки на одні товари й послуги попит еластичний, а на інший - не еластичний? Еластичність попиту за ціною визначаються низкою чинників.
1. Основним чинником, що впливає на еластичність попиту за ціною, є кількість і близькість товарів - замінників. Попит на продукт, який має добрі замінники, еластичніший, ніж попит на продукт без замінників. Наприклад, попит на цукор набагато еластичніший, ніж попит на сіль, бо сіль не можна замінити чимось іншим, тоді як цукор можна замінити медом, варенням тощо.
Еластичність попиту на продукт підвищується, коли споживачі знають про існування його замінників, їхню якість та ціни.
2. Частка бюджету споживача, що витрачається на купівлю продукту. Попит на товари і послуги з високою вартістю еластичніший, бо їхня частка у доході споживача велика. Покупець може тиждень торгуватися за 1% зміни в ціні на будинок і водночас не реагувати на 100% зміни ціни на сірники. Попит на продукт з невисокою ціною мало залежить від зміни ціни на нього.
3. Потреба у товарі. Попит на товари першого вжитку не еластичний, попит на товари, що є предметом розкоші, високо еластичний. Покупці чутливі до найменших змін у цінах на предмети розкоші.
4. Період часу, необхідний для пристосування до змін у цінах. З перебігом часу еластичність попиту зростає. Люди у продовж певного періоду часу звикають до зміни в ціні або ж знаходять нові замінники, нові способи використання продукту.
Враховуючи всі ці чинники, вкажемо на товари і послуги, за ціною що належать до різних груп еластичності попиту за ціною: еластичність дуже низька (нижча 0,5) та еластичність середня (близько 1).
Еластичність пропозиції.
Еластичність пропозиції характеризує ступінь реагування продавців на зміну ціни. Її позначають через Es
.
Наприклад, коли ціна на морозиво зросла на 1%, то продавці збільшили пропозицію морозива на 1,5%:
.
Залежно від абсолютного значення коефіцієнта еластичності розрізняють еластичну й нееластичну пропозицію. Якщо Es<1, пропозиція нееластична.
Чинники, що визначають еластичність пропозиції за ціною.
На еластичність пропозиції за ціною впливають такі чинники:
1. Час. Коли ціна на продукти зростає, виробники хочуть продати якомога більш його одиниць. Для цього потрібно розширити виробництво, що вимагає певного часу. Наприклад, якщо зросла ціна на цукор, розширення посівних площ цукрових буряків, з яких він виробляється, зможе забезпечити збільшення виробництва цукру не швидше, ніж через рік. Отже, з перебігом часу еластичність пропозиції зростає. Процес збільшення пропозиції містить кілька періодів:
а) миттєвий період. У перший день підвищення цін на продукти, його пропозиція абсолютна не еластична. Крива пропозиції має вигляд вертикальної прямої і не змінюється зі зміною ціни. Продавці упродовж дня здебільшого не зможуть доставити на ринок ту кількість, що є на складах, не говорячи вже про розширення виробництва;
б) довгостроковий період. Через певний час пропозиція стає достатньо еластичною, бо виробники побудували нові приміщення, ввели в дію нове устаткування, розробили нові технології. Виробництво розширилось завдяки старим ти новим потужностям;
в) короткостроковий період. Протягом кількох тижнів після підвищення ціни пропозиція має низьку еластичність, виробники впевнились у зміні ціни, максимально збільшують виробництво, використовуючи всі свої резерви.
2. Вартість розширення виробництва. Якщо фірма виробляє технологічно складний продукт, розширення його виробництва обійдеться дуже дорого. Тому навіть за значного підвищення ціни на цей продукт небагатофірм погодиться на збільшення його виробництва. Зрозуміло, що еластичність пропозиції такого продукту невисока.
3. Можливості й вартість зберігання продукту. Коли ціна на продукт зменшується, перед фірмою постає дилема: продавати продукт за низькими цінами, чи вилучити продукцію на склад. Рішення залежить від того, як довго може зберігатися цей продукт, яка вартість його складування. Якщо фірми мають гарні й недорогі склади і продукти можна довго зберігати, еластичність пропозиції підвищується.
4. взаємозаміньюваність ресурсів у виробництві. Якщо працю, землю чи капітал, що використовують, як вихідні фактори, можна швидко перемістити з виробництва одного продукту на виробництво іншого, еластичність пропозиції такого продукту висока. Еластичність пропозиції злакових загалом нижча, ніж конкретно злаку, наприклад жита. Річ у тому, що і землю і працю, і устаткування дуже легко перемістити з виробництва жита на виробництво іншого злаку, наприклад пшениці, в той час як перехід виробництва зернових на будь-яке інше виробництво, наприклад молоко, складніший.
Список використаної літератури.
1. ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ - Предборський В.А., Гарін Б.Б., Кухаренко В.Д.; видавництво КОНДОР; Київ 2003.
2. С.В. Мочерний "Основи економічної теорії". - Тернопіль - 1993.
3. Конспекти лекцій.

 
 

Цікаве

Загрузка...