WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Поняття пропозиції. Ринкова рівновага - Реферат

Поняття пропозиції. Ринкова рівновага - Реферат

виробничі потужності окремих виробників і всієї галузі залишаються незміними. Проте підприємства мають достатньо часу щоб використати свої потужності інтенсивно. Наприклад, наш фермер, маючи землю і сільськогосподарську техніку, змінити їх ніяк не зможе. Проте, в цей період часу він може застосувати більш інтенсивні методи вирощування томатів, прикладаючи більше праці, більше міндобрив і пестицидів для отримання урожаю. Результатом буде ріст виробництва як реакція на запропоноване збільшення попиту.; така реакція зі сторони виробника буде означати більш високу еластичність томатів, що і показано на рис. 1.
В довгостроковому періоді достатньо часу для того, щоб фірми встигли приняти всі бажані міри по пристосуванню своїх ресурсів до вимог змінившоїся ситуації. Окремі фірми можуть розширити (скоротити) свої виробничі потужності; нові фірми можуть увійти в склад галузі (а старі покинути її). Наприклад, фермер має можливістьпридбати додаткову земельну ділянку, а також закупити більше обладнання і машин. На рис.1 показано, що навіть невелика зміна в ціні приведуть до збільшення кількості продукції як реакція на пропонуєме розширення попиту. При умові, що галузь по виробництву томатів використовувала б невелику кількість відповідних ресурсів, то ріст попиту зі сторони цієї галузі залишив би їх ціни без змін. Тобто, крива пропозиції була б абсолютно абсолютно еластичною.
5. Для того, щоб опреділити ціну продукту і кількість, яка реально купується і продається на ринку, необхідно звести разом поняття попиту і пропозиції. Для прикладу наведемо таблицю:
Загальна величина пропозиції в тиждень
(1) Ціна за центнер (дол.)
(2) Загальна величина попиту в тиждень
(3) Надлишок (+) чи нестача(-)
(4)
12 000 5 2 000 + 10 000
10 000 4 4 000 + 6 000
7 000 3 7 000 0
4 000 2 11 000 - 7 000
1 000 1 16 000 - 15 000
Ціна в 5 дол приведе до надлишку кукурудзи в 10 000 центнерів, тобто надлишкову пропозицію кукурудзи. В результаті конкуренти зібють ціну з метою продати надлишок кукурудзи. Те саме проходитиме при ціні в 4 дол, хоча надлишок буде значно меншим в результаті того, що менша ціна побуджує продавців витрачати менше ресурсів на вирощування кукурудзи, і в результаті конкуренція знову збиває ціну. Ціна в 1 дол. приведе до дефіциту кукурудзи, тобто попит на кукурудзу буде перевищувати пропозицію її в результаті того, що при такій ціні споживачі захочуть купити більше продукції, в той час коли у фермерів зникне бажання вирощувати кукурудзу. Знову, конкуренція між продавцями підніме ціну з 1 до 2 дол. і т. д. При ціні 3 дол. кількість кукурудзи, яку фермери бажають виростити і запропонувати на ринок дорівнює тій кількості, яку споживачі бажають купити. Коли при ціні 3 дол. немає ні надлишку, ні нехватки - отримуємо рівноважну ціну, тобто при ціні 3 дол. рішення виробників про продажу=рішенню покупців про покупку.
Графічний аналіз попиту і пропозиції приведе нас до такого ж результату.
На осі ординат позначена ціна одиниці товару P у доларах. Це ціна, яку продавець одержує за певну запропоновану кількість товару і яку покупець заплатить за певну необхідну кількість цього товару. Вісь ординат показує загальну необхідну і запропоновану кількість товару Q у даний період часу.
Крива пропозиції S показує, яку кількість товару і по якій ціні виробники можуть продати на ринку. Крива піднімається вгору, тому що, чим вище ціна, тим більше число фірм має можливість виробляти і продавати товар.
Крива попиту D показує, яку кількість продукції споживачі готові купувати по кожній ціні. Крива йде униз, тому що споживач звичайно хоче придбати більше, якщо ціна нижче.
Дві криві перетинаються в точці рівноваги попиту і пропозиції, тобто при рівноважних ціні і кількості товару. При ціні 3 дол. його запропонована і необхідна кількість однакова 7 000 ц. У цій точці немає ні дефіциту, ні надлишкової пропозиції, а отже, немає тиску на зміну ціни надалі. Пропозиція і попит не завжди урівноважені на ринку.
Але, крім ціни, пропозиція і попит визначаються й іншими умовами. Наприклад, кількість товару, що виробники готові продати, залежить не тільки від ціни, але і від витрат виробництва. Попит на товар залежить, як від бюджету споживачів, так і від зміни економічних умов або податкової політики. Щоб зробити це, ми повинні зрозуміти, як зрушуються криві пропозиції і попиту у відповідь на зміни ставки зарплати, капітальних витрат і прибутку.
Почнемо з зміни кривої попиту. Пропозиція залишається постійною. Припустимо, що попит зростає, як це вплине на ціну.
Зміна пропозиції.
Збільшення пропозиції приведе до ефекту пониження ціни і ефекту приросту кількості продукту. І навпаки: ціна росте, кількість падає.
Існують ще такі випадки:
1. Попит і пропозиція змінюються в протилежних напрямках. Наприклад, попит скорочується, а пропозиція зростає - результат - значне зниження ціни, а збільшення чи зменшення кількості продукту залежить від відносних параметрів змін пропозицій і попиту.
2. Попит зростає, а пропозиція падає - збільшення ціни високе і зменшення чи збільшення кількості продукції залежить від відносних параметрів зміни пропозиції і попиту.
3. Попит і пропозиція збільшуються - збільшення кількості продукції і (ефект зменшення ціни в результаті збільшення пропозиції і ефект збільшення ціни в результаті збільшення попиту) - якщо збільшення пропозиції більше збільшення попиту - ціна знизиться, і навпаки. Те саме можна сказати коли попит і пропозиція падає (коли масштаби зменшення пропозиції більше масштабів скорочення попиту - ціна виростає, і навпаки).
Отже, аналіз кривих попиту і пропозиції є одним з основних інструментів мікроекономіки. На конкурентному ринку криві пропозиції і попиту вказують, скільки продукції буде зроблено фірмами і яким буде попит споживачів при певній ціні. Ринковий механізм має тенденцію до рівноваги, із тим, щоб не було ні надлишкового попиту, ні надлишкової пропозиції.

 
 

Цікаве

Загрузка...