WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Поняття пропозиції. Ринкова рівновага - Реферат

Поняття пропозиції. Ринкова рівновага - Реферат

ТЕМА: ПОНЯТТЯ ПРОПОЗИЦІЇ. РИНКОВА РІВНОВАГА
1. Пропозиція - поняття, величина, фактори.
2. Відображення пропозиції.
3. Суть закону пропозиції.
4. Цінова еластичність пропозиції.
5. Попит і пропозиція: ринкова рівновага.
1. Пропозиція - це ідеальна готовність і реальна можливість товаровиробника виробляти і постачати на ринок певну кількість товару.
Пропозиція - шкала, яка показує різну кількість продукту, яку виробник бажає і здатний виробити та запропонувати до продажу на ринку по кожній конкретній ціні з ряду можливих цін на протязі певного періоду часу.
У цьому понятті необхідно виділити два аспекти:
- готовність товаровиробника задовольняти ринковий попит;
- реальну можливість цього виробника виробити і запропонувати ринку прогнозований товар.
Крім ціни, на рівень пропозиції впливають такі фактори :
" наявність виробничих потужностей і природних ресурсів, робочої сили (R)
" характер технології (К)
" податки і дотації (ТS)
" природно-кліматичні умови (С)
" ціни на ресурси й інші товари (від Р до Р )
Отже обсяг пропозиції - це максимальна кількість якогось товару, яку згідний виставити на продаж продавець або група продавців в одиницю часу за певних умов, перерахованих вище.
А тепер роздивимося деякі неціновые фактори, що впливають на обєм пропозиції
- зміна ресурсних цін - зниження ціни на мінеральні добрива збільшують пропозицію пшениці; збільшення ціни на дощові установки скорочує пропозицію кукурудзи;
- зміна технології - створення більш ефективного хімікату проти кукурудзного шкідника збільшує пропозицію кукурудзи;
- зміна податків і дотацій - збільшення акцизного податку на сигарети скорочує пропозицію;
- зміна цін на інші товари - зниження цін на баранину і свинину збільшує пропозицію на говядину;
- зміна очікувань - очікування суттєвого зниження в майбутньому цін на нафту заставляє нафтяні компанії збільшити текучу пропозицію;
- зміна кількості постачальників - збільшення кількості фірм, які виробляють ПК, збільшує пропозицію цих ПК.
2. Шкала пропозиції представляє ряд альтернативних можливостей, таких які показані в таблиці 1 для індивідуального виробника.
Ціна за центнер (дол.) Величина пропозиції в тиждень
5 60
4 50
3 35
2 20
1 5
P S
Залежність обсягу пропозиції від визначальних його факторів називається функцією пропозиції. У загальному виді функція пропозиції має вид :
Q =f(P,P... P,R,K,C,TS і ін.) Якщо усі фактори, крім ціни даного товару, прийняті за невідомі, то функція буде відбивати залежність кількості запропонованої продукції від її ціни : Q =f(P )
Залежність обсягу пропозиції від ціни може бути різноманітною, проте самою типовою буде така: чим вище ринкова ціна, тим більший обсяг пропозиції, і навпаки.
3. Суть закону пропозиції в тому, що обсяг пропозиції товару збільшується при підвищенні ціни і зменшується при знищенні ціни.
Приклад: фермер має ресурси, які можна "переключити" для виробництва іншого виду продукції. По мірі зростання ціни на кукурудзу фермер вважатиме кращим скоротити обєм вирощування пшеніці, вівса, бобів, а збільшити обєм вирощування кукурудзи. До того ж вищі ціни на кукурудзу дозволяють фермеру покривати витрати для кращої обробки земліі застосування більшої кількості міндобрив. Всі ці затрати призводять до збільшення обєму виробництва кукурудзи.
Слід розрізняти поняття "зміна в пропозиції" та "зміна величини пропозиції". Зміна в пропозиції відображається в зміщенні всієї кривої пропозиції (причина: зміна однієї або кілька детермінант). Зміна величини пропозиції означає пересування з однієї точки на іншу на постійній кривій пропозиції. (аналогічно кривій попиту).
4. Коцепція цінової еластичності також застосовується і до пропозиції. Якщо товаровиробники чутливі до зміни цін, пропозиція еластична і навпаки.
Формула еластичності підходить і для опреділення ступеня еластичності чи нееластичності пропозиції. Єдина необхідна зміна полягає в заміні "процентної зміни кількості питаємої продукції" на "процентну зміну кількості пропонованої продукції".
Найважливішим фактором, який впливає на еластичність пропозиції є кількість часу, який є в розпорядженні виробників, для того щоб відреагувати на дану зміну ціни продукту. Взагалі, чим довший час, яким володіє виробник, для того щоб пристосуватися для даної зміни цін, тим більше зміниться обєм виробництва і тим більша відповідна еластичність пропозиції. Приклад, при рості ціни на продукт Х виробнику необхідна певна кількість часу, для того щоб перерозподілити ресурси на користь виробництва продукта Х за рахунок скорочення виробництва виробництва інших продуктів.
Слід розрізняти найкоротший ринковий період, короткостроковий та довгостроковий періоди.
" Найкоротший ринковий період настільки малий, що виробники не встигають відреагувати на зміну попиту і ціни. Наприклад, фермер привіз на ринок на одному грузовику весь свій урожай томатів даного сезону. Крива пропозиції буде абсолютно нееластичною; фермер продасть все по любій ціні. Чому? Тому що він не може запропонувати більше томатів, ніж він привіз на своєму грузовику, якщо ціна переважить його очікування. Він не зможе виростити томати за ніч. Необхідний цілий сезон щоб відреагувати на збільшення ціни виробництвом більшої кількості продукції. З іншого боку, оскільки продукт є скоропортящимся, фермер не може вилучити його із ринку, якщо ціна виявиться менше його очікувань - він всеодно продасть все що привіз. Таким чином, на протязі дуже короткого проміжку часу пропозиція томатів зі сторони фермера є фіксованою; він зможе запропонувати лише стільки, якільки привіз на своєму грузовику, яка б висока ціна не була. Загроза псування вимушує фермера продавати всю продукцію навіть у випадку значного зниження ціни.
На рис.1 показана крива абсолютно нееластичної пропозиції зі сторони фермера в найкоротший період.
В короткостроковий період

 
 

Цікаве

Загрузка...