WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМікроекономіка → Монополістична конкуренція - Реферат

Монополістична конкуренція - Реферат

ТЕМА: МОНОПОЛІСТИЧНА КОНКУРЕНЦІЯ
1. Суть та особливості ринку монополістичної конкуренції.
2. Визначення ціни та об'єму виробництва.
3. Витрати монополістичної конкуренції. Збиткова (неповна) виробнича потужність.
4. Нецінова конкуренція.
1. Під монополістичною конкуренцією слід розуміти таку ситуацію, при якій відносно велика кількість невеликих виробників пропонують подібну, але не ідентичну продукцію.
Ознаки монополістичної конкуренції:
- кожна фірма володіє відносно невеликою часткою ринку, тому вона має обмежений контроль над ринковою ціною;
- наявність відносно великої кількості фірм до того ж гарантує, що таємна угода, узгоджені дії фірми з метою обмеження об'єму виробництва та штучного встановлення цін, майже неможлива;
- при багаточисельності фірм в галузі нема відчуття взаємозалежності між ними; кожна фірма оприділяє свою політику, не враховуючи можливу реакцію зі сторони конкуруючих з нею фірм.
Основна ознака монополістичної конкуренції:
Диференціація продукту - при монополістичній конкуренції фірми випускають різні види одного продукту. При цьому диференціація продукту може мати ряд різних форм.
1. Якість продукції. ПК можуть відрізнятися по потужності.
2. Послуги. Упакування та доставка додому, надання кредиту та відсоткові знижки.
3. Розміщення. Малі магазини, які розташовані ближче жилих масивів можуть мати вищі доходи, ніж крупні супермаркети.
4. Стимулювання збуту і упакування. Взаємозв'язок назви товару з ім'ям знаменитості, реклама. Багато фірм робить "ставку" на значки та товарі знаки, з метою переманити споживачів.
Найважливіше значення диференціації продукту - не дивлячись на наявність відносно великої кількості фірм, виробники, в умовах монополістичної конкуренції, володіють обмеженим степенем контролю над цінами на свою продукцію. Споживачі надають перевагу продукції певних продавців і в певних границях платять більш високу ціну за цю продукцію, щоб задовольнити свої потреби.
Вступ в галузь є відносно легким. Легкість вступу сприяє виникненню конкуренції в галузі із відносно великою кількістю невеликих фірм в довготерміновому періоді.
2. Припустимо, що фірми в галузі виробляють деякі дані продукти та займаються діяльністю по стимулюванню збуту в деякому даному об'ємі. Крива попиту фірми відображена на рисунку 1.
В короткостроковому періоді фірма або може отримати економічні прибутки, або зіткнутися з витратами. Економічні прибутки викличуть вступ нових фірм в галузь, і в результаті, в ході конкуренції вони будуть ліквідовані. Збитки викличуть масовий відхід фірм із галузі до тих пір, поки нормальні прибутки не будуть відновлені.
В довгостроковому періоді існує тенденція до отримання нормального прибутку, тобто до беззбитковості. Так, в КП при умові отримання прибутків можна очікувати, що економічні вигоди сприятимуть появі конкурентів, оскільки входження в галузь є відносно простим. Коли нові фірми ввійдуть в галузь, крива попиту, з якою стикається конкуруючий монополіст, опуститься і стане більш еластичною, тому що кожна фірма володіє меншою часткою сукупності попиту і стикається тепер із більшим числом замінників продуктів. Звичайно, це в свою чергу визве тенденцію до счезання прибутків. Отже фірми почнуть залишати галузь.
В ДП якщо ціна просто покриває витрати на одиницю продукції при об'ємі виробництва, для якого ГВ=ГВт, то досягається рівновага.
Але, кажучи те, що в довгостроковому періоді фірма є беззбитковою, тобто здатна отримувати нормальний прибуток, треба бути обережним, так як існують певні ускладнюючі фактори:
1. Деякі фірми можуть випускати такі продукти, які конкурентам важко виробити (якась бензозаправочна станція може займати єдине доступне місце на самому людному перехрестку в місті).
2. Фірма має патент, який дає їй більш чи менш довгочасову перевагу над суперником.
3. Входження в галузь обмежується рядом причин, наприклад, існують фінансові бар'єри для входження.
4. Диференціація на основі розміщення і доступності (збитки і прибутки нижче нормальної можуть зберігатись в ДП).
3. На ринках з монополістичною конкуренцією не досягаються ні ефективне використання ресурсів, ні виробнича ефективність. Монополістичний елемент викликає деяке недовикористання ресурсів для виробництва товарів. Ціна перевищує граничні витрати в умовах рівноваги в ДП, вказуючи, таким чином, на те, що додаткові одиниці цього товару суспільство оцінює вище, ніж альтернативні продукти, які з використанням тих же ресурсів можна було б виготовити.
Більше того, на противагу фірмам, діючим в умовах чистої конкуренції, при монополістичній конкуренції фірми виробляють трохи менший, ніж найбільш ефективний об'єм продукції. Виробництво вимагає більш високих витрат на одиницю продукції, ніж досягаємий мінімум. Це, в свою чергу, означає встановлення ціни дещо нижчої, ніж в умовах чистої конкуренції.
Галузі з монополістичною конкуренцією достатньо часто переповнені фірмами, які діють без досягнення оптимальних потужностей (типовими прикладами цього служать багато видів підприємств роздрібної торгівлі, наприклад, 30 чи 40 бензозаправочних станцій, які розміщуються в мсті середнього розміру і всі діють з збиткової виробничою потужністю, тому що, як в даному прикладі, потік автомобілів розподіляється між даними бензозаправками нерівномірно). Ця неповна виробнича потужність і споживачі, які наказані за цю недогрузку переважаючими конкурентний рівень цінами і утворюють витрати монополістичної конкуренції.
Проте, в багатьох галузях із монополістичною конкуренцією ціна та об'єм виробництва не дуже відрізняються від тих, які існують як результат чистої конкуренції. Диференціація продукту, яка характерна для монополістичної конкуренції, означає що покупці можуть вибирати із переліку різновидів одного і того ж базового продукту. Це сприяє кращій реалізації різновидних смаків споживачів. Фактично існує альтернатива між випуском нових марок товару і виробництвом попереднього товару з мінімальними СВт. Чим гостріша проблема надлишку виробничих продуктів, тим ширший діапазон споживчого вибору.
4. Нецінова конкуренція включає:
Диференціація продукту і його вдосконалення.
Ймовірність того, що легке входження в галузь монополістичної конкуренцією буде сприяти різновиду продукції і поліпшенню продукту є, можливо, основною рисою монополістичної конкуренції, яка може компенсувати повністю чи частково (витрати), пов'язані з цією ринковою структурою. Тут дійсно існують два досить ясні обставини:
1. Диференціація продукту в якийсь

 
 

Цікаве

Загрузка...