WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Основи військової гігієни. Санітарний нагляд і медичний контроль за харчуванням військ(Реферат) - Реферат

Основи військової гігієни. Санітарний нагляд і медичний контроль за харчуванням військ(Реферат) - Реферат


Реферат з гігієни
На тему:
Основи військової гігієни. Санітарний нагляд і медичний контроль за харчуванням військ
Основи військової гігієни. Санітарний нагляд і медичний контроль за харчуванням військ
Особовий склад військ у мирний час, а особливо при проведенні навчань на полігонах та під час бойових дій, має надзвичайно великі фізичні та нервово-психічні навантаження, тому великого значення для забезпечення міцного здоров'я, витривалості та високої боєздатності військовослужбовців набуває правильно організоване і повноцінне харчування.
Завдання щодо забезпечення особового складу доброякісними харчами та приготування їжі покладається на продовольчу службу, яка є тиловим підрозділом у кожній частині.
Санітарний нагляд та медичний контроль за станом здоров'я працівників, які працюють на об'єктах продовольчої служби, а також за відповідним санітарним станом цих об'єктів та за повноцінністю харчування, здійснює військово-медична служба. Метою медичного контролю є забезпечення фізіологічної повноцінності харчування та попередження появи серед військовослужбовців захворювань, які можуть виникнути при порушеннях організації харчування: гіпо та авітамінозів, аліментарних дистрофій, харчових отруєнь та спалахів гострих кишкових захворювань.
Харчування особового складу за своїм характером має риси громадського, прикладом чого є одночасне приготування і видача їжі. Це є небезпечним, оскільки при виникненні гострого кишкового захворювання одночасно можуть захворіти багато військовослужбовців, що призведе до втрати військовою частиною боєздатності та невиконання поставленого перед нею завдання. Доставка особовому складу частин продуктів здійснюється згідно із затвердженими нормами постачання. Харчування військовослужбовців повинно бути раціональним - якісне та кількісне співвідношення білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин та вітамінів. Калорійність повинна бути адекватною енергозатратам, а розподіл відповідати потребам організму протягом дня.
Енергозатрати військовослужбовців коливаються в межах 14651-18837 кДж (3500-4500 ккал) за добу в мирний час, але в умовах бойових навчань, які наближені до навантажень під час війни, різко зростають і можуть досягати 23860 кДж (5700 ккал) і більше. При достатньому забезпеченні водою та збереженні гомеостазу людина може зберігати праце та боєздатність навіть при значному дефіциті поступлення енергії - до 10465 кДж (2500 ккал) за добу.
їжу необхідно готувати з різноманітних продуктів, вона повинна легко засвоюватись організмом, мати добрий смак і приємний запах. У ній не допускається наявність радіоактивних та отруйних речовин, патогенних збудників або їх токсинів.
Готувати їжу з визначеного набору харчових продуктів у військовій частині треба згідно з розкладкою продуктів на кожен день, яка складається, зазвичай, по днях І прийомах їжі на тиждень начальником продовольчої служби з участю лікаря (фельдшера) і підписується начальником продовольчої служби, начальником медичної служби, заступником командира з тилу та затверджується командиром частини. Вона є основним документом, який визначає норму і режим харчування, асортимент страв, перелік продуктів та спосіб приготування їжі.
Перелік і кількість продуктів для одного військовослужбовця за добу видається згідно з нормою загальновійськового пайка, який встановлюється наказом Міністра оборони (рис. 15.17).
Режим харчування у військовій частині передбачає протягом доби триразову видачу гарячої їжі: на сніданок, обід і вечерю. Чай готують вранці та ввечері. Проміжок між прийомами їжі не повинен бути більшим ніж 7 годин. Години приймання їжі для кожної зміни (за необхідності харчування у дві зміни) передбачаються затвердженим командиром частини розпорядком дня. Під час бойових дій визначальною є бойова обстановка, яка, безумовно, буде впливати на процес приготування та приймання їжі.
Зазвичай, розподіл їжі щодо калорійності встановлюється у межах: на сніданок - 30-35 %, на обід - 40-45 % та на вечерю -20-30 %. Але під час спекотної погоди або із-за обставин обумовлених виконанням службових обов'язків може бути зменшення енергетичної цінності на обід та підвищення її на вечерю, а інколи І перенесення обіду на нічні години.
Статут внутрішньої служби ЗС України зобов'язує чергового частини та лікаря (фельдшера) перед кожним прийманням їжі
Норма № 1 ЗАГАЛЬНОВІЙСЬКОВИЙ ПАЙОК
Найменування продуктів Кількість на 1 людину на добу, грамів
1 2
Хліб із суміші житнього обдирного і пшеничного борошна першого сорту 350
Хліб з пшеничного борошна першого сорту 400
Борошно пшеничне другого сорту 10
Крупа різна 120
Макаронні вироби 40
М'ясо 200
Риба 100
Жири тваринні топлені, маргарин 20
Олія 20
Молоко коров'яче 100
Масло тваринне ЗО
Яйця курячі (штук на тиждень) 4
Цукор 70
Сіль 20
Чай 1,2
Лавровий лист 0,2
Перець 0,3
Гірчичний порошок 0,3
Оцет 1
Томат-паста 6
Картопля і овочі, всього у тому числі: картопля капуста буряк морква цибуля огірки, помідори, коріння, зелень 900 600 130 30 50 50 40
Концентрат киселю на плодових І ягідних екстрактах або фрукти сушені, або соки фруктові (плодово-ягідпі) 30
20 100
Полівітамінний препарат "Гексавіт" драже (видавати з 15 березня по 15 липня) 1
Норма введена в дію наказом Міністра оборони України від 1993 року № 161 "Про введення у дію тимчасових норм продовольчих пайків для військовослужбовців Збройних Сил України особовим складом перевірити її якість, здійснити контрольне зважування порцій, а також перевірити санітарний стан приміщень їдальні, наявність достатньої кількості та чистоту помитого посуду і кухонного інвентарю. Після чого вони роблять записи в книзі контролю за якістю приготування їжі на підставі чого черговий по частині дає дозвіл на її видачу. При виявленні порушень, які викликають сумніви щодо доброякісності їжі, видача ЇЇ забороняється, про що вони негайно доповідають командиру частини для прийняття ним відповідного рішення. Хворим, які перебувають у медичному пункті частини, їжа готується за нормами лікувального пайка і доставляється їм за розпорядженням начальника медичного пункту. Для військовослужбовців" які потребують дієтичного харчування, їжу готують окремо.
Проведення санітарного нагляду передбачає контроль за всіма такими об'єктами продовольчої служби, як спеціальний транспорт для підвозу продовольчих продуктів, склади, пункти квашення та сховища для овочів, кухні та їдальні, прикухонне господарство. Також контролюється виконання обслуговуючим персоналом встановлених гігієнічних вимог. На кожен вид спеціального транспортного засобу для підвозу продуктів необхідно мати оформлений санітарний паспорт, в якому вказано про дозвіл на його використання продовольчою службою. Водію спеціального автомобіля видають комплект спеціального одягу, рушник та мило, а також інвентар для проведення прибирання у кузові.Сам водій повинен мати особову медичну книжку і проходити медичне обстеження як працівник продовольчої служби.
Для підвозу продуктів, які швидко псуються, використовують авторефрижератори або ізотермічні фургони. Хліб підвозять у хлібних автофургонах, що обладнані лотками.
За необхідності доставки продовольства у невеликі підрозділи, які розташовані на незначних відстанях, можна користуватися спеціально обладнаними ящиками: для хліба - з щільно підігнаною кришкою, для м'яса - обшиті всередині оцинкованим залізом та із запаяними швами. На них також потрібні санітарні паспорти. Усі спеціальні засоби після кожної поїздки очищають від залишків продовольства, а вистелені оцинкованим залізом

 
 

Цікаве

Загрузка...