WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієна праці(Реферат) - Реферат

Гігієна праці(Реферат) - Реферат

Плос-костопість як професійна хвороба виникає у складальників, слюсарів, токарів, прядильниць, вантажників, штампувальників тощо (рис. 9.1).
Робота, що виконується сидячи, також призводить до деяких розладів.(рис. 9.2.) Перш за все, це викривлення хребта в результаті нерівномірного навантаження на різні групи м'язів. Заслуговують на увагу розлади травлення, геморої, а в жінок - порушення
А, Б - в позі сидячи; В, Г - в позі стоячи; 1 - оптимальна зона; 2 - допустима зона.
менструального циклу, що виникають внаслідок підвищення внутрішньочеревного тиску та застою крові у венах черевної порожнини.
Слід звернути увагу на порушення локомоторного апарату (тендовагініти), що виникають внаслідок тривалих, швидких дрібних як професійні захворювання, спостерігаються у ковалів, доярок, піаністів, танцюристів тощо.
Величезне значення мають і професійні (координаторні) неврози, що виникають під час виконання роботи, де постійно повторюються одні й ті ж рухи. Це захворювання спостерігається у робітників, які працюють на верстатах з ножним приводом, швачок, доярок, друкарок, піаністів та ін. Характерна ознака неврозів вибірковий розлад координації рухів. "Писальний спазм" - це також координаційний невроз, що виникає внаслідок перевтоми від тривалого писання І характеризується болем і мимовільними згинами пальців під час писання.
Проблема профілактики захворювань, пов'язаних з вимушеним положенням тіла при виконанні роботи, перенапруженням органів і систем, розв'язується механізацією робочих процесів, заміною ручної праці механізованою, раціональною конструкцією верстата, робочого стола, організацією робочого місця, тимчасовим переключенням на інший вид роботи.
Гігієнічна характеристика виробничого мікроклімату
Особливості метеорологічних умов приземного шару повітря невеликих ділянок земної поверхні або виробничих і побутових приміщень називають мікрокліматом.
Поняття "клімат" і "мікроклімат" недосить раціональні при вивченні умов закритих приміщень, де з метою гігієнічної оцінки мікроклімату необхідно дати фізіологічний, чітко визначений критерій. Ось чому під поняттям "мікроклімат" виробничих приміщень слід розуміти сукупність факторів, що впливають на певні фізіологічні функції: терморегуляцію організму і теплообмін із зовнішнім середовищем.
Гігієністи вивчають самостійно цілий комплекс кліматичних факторів і не враховують спільну дію з іншими факторами (освітлення, барометричний тиск тощо). Деяких мікрокліматичних факторів взагалі немає в умовах закритих приміщень (атмосферні опади, географічний рельєф тощо). Отже, на терморегуляцію організму впливають такі фактори: температура повітря та оточуючих предметів, вологість, рух повітря.
На мікроклімат виробничих приміщень впливає технологічний процес. Виробничі приміщення поділяються на холодні, з нормальною температурою, гарячі.
При низькій температурі проводиться робота в холодильниках, складських приміщеннях, елеваторах, холодильних цехах тощо. До гарячих виробничих приміщень належать доменні, сталеплавильні, прокатні цехи металургійної промисловості, ливарні машинобудівної промисловості, фарбувальні й сушильні відділи текстильної промисловості, вугільні шахти тощо. Технологічний процес може впливати також і на вологість повітря виробничих приміщень.
Джерелами підвищення вологості повітря можуть бути гальванічні ванни, фарбувальні апарати тощо. Відносна вологість повітря у таких цехах досягає 80-90 % і навіть 100 %. Рідше у виробничих цехах може бути знижена вологість повітря. Тоді вологість досягає 20-30 %. Повітря із зниженою вологістю викликає відчуття сухості слизових оболонок верхніх дихальних шляхів (табл. 9.1).
Основні причини руху повітря у виробничих приміщеннях:
- конвекційні потоки повітря внаслідок різної температури поверхонь технологічного устаткування;
- струмені повітря з отворів вентиляційних пристроїв;
- повітряні потоки, створені рухом машин, людей.
Через відкриті вікна та двері (в зимовий період) повітря проникає у виробниче приміщення з великою швидкістю, що створює
Таблиця 9.1
Нормовані значення температури, відносної вологості, швидкості руху повітря (теплий період року)
Категорія роботи Температура ( в °С) Відносна вологість (в %) Швидкість руху повітря ( в м/с)
Допустима (на постійних і непостійних робочих місцях) Опти-мальна Допус-тима Опти-мальна Допустима (на постійних і непостійних робочих місцях)
Опти-мальна Верхня
межа Нижня межа
Легка 22-25 28-30 21-19 40-60 55-60 ОД 0,1-0,2
Середньої важкості 2а 21-23 27-29 18-17 40-60 65 0,3 0,2-0,4
Середньої важкості 26 20-22 27-29 16-15 40-60 70 0,3 0,2-0,5
Важка 18-20 26-28 15-13 40-60 75 0,4 0:2-0,б
протяги. Швидкість руху повітря на робочому місці змінюється в межах 0,09-5,00 м/с.
Несприятлива дія виробничого мікроклімату проявляється насамперед в порушенні процесів терморегуляції, функції різних органів та систем.
Незважаючи на значні коливання температури, вологості та руху повітря у виробничих умовах, організм справляється з ними завдяки терморегуляційному апарату.
Але при тривалій дії особливо несприятливого мікроклімату тер-морегуляційні властивості організму стають недостатніми, порушується тепловий баланс, виникають порушення в стані всього організму.
Висока температура повітря в поєднанні з тепловим випромінюванням і фізичним навантаженням негативно впливає на серцево-судинну систему (табл. 9.2), водно-сольовий обмін, дихання. Спостерігаються зниження артеріального тиску, згущення крові.
Механізація виробничих процесів, насамперед пов'язаних з ,важкою фізичною працею, є одним з радикальних засобів боротьби з перегріванням організму. Має значення також перехід на нові технологічні процеси, при яких не буде потреби працювати в умовах високої температури та інтенсивного теплового випромінювання.
У виробничих приміщеннях слід забезпечити безперебійне видалення нагрітого повітря через отвори у верхній зоні приміщення
Таблиця 9.2 Залежність частоти серцевих скорочень (ЧСС) від мікроклімату
Температура повітря (в °С) Відносна
ВОЛОГІСТЬ (В %) Швидкість руху повітря (в м/хв) ЧСС за 1 хв
30 36 1,0 66-72
34 31 1,0 78-88
34 37 2,0 80-84
35 34 3,0 80-90
Одночасно треба подбати про надходження повітря із зовнішнього середовища через вікна (рис. 9.3).
З метою поліпшення тепловіддачі організму в гарячих цехах застосовують обдування працівників повітрям за допомогою повітряних душів. Обдування працівників рекомендується в тих випадках, коли температура повітря в приміщенні перевищує 25 °С.
А, Б - відкриття стулок фрамуг при безвітряній погоді в теплу і холодну пору року; В, Г-те саме при боковому вітрі; 1-літні припливні отвори; 2-зимові припливні отвори; 3 - вертиляційний ліхтар.
Для регуляції водно-сольового обміну використовують для пиття підсолену кухонною сіллю (0,5 %) газовану воду.
До заходів особистоїпрофілактики відносяться

 
 

Цікаве

Загрузка...