WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікарська сировина тваринного походження. Відомості про методи добування. Лікарські властивості і застосування продуктів життєдіяльності, медоносної б - Реферат

Лікарська сировина тваринного походження. Відомості про методи добування. Лікарські властивості і застосування продуктів життєдіяльності, медоносної б - Реферат

залоз і вилучення отрути, але при цьому губиться велика кількість змії. Іноді вдаються до попереднього хлорофорування ватними кульками, а потім виділяють з них отруту. Однак найкращим способом одержання отрути варто підведення до пащі змії скляної посудини, куди стікає отрута.
Отрута середньоазіатської кобри має головним чином нейротропну дію, тому що уражає в першу чергу дихальний центр і центральну нервову систему, у меншому ступені впливає на кров.
Отрути гюрзи і ефи називають геморагічними отрутами, тому що вони викликають згортання крові і руйнування червоних кров'яних тілець.
Відомий вплив отрут середньоазіатських змій на фізіологічні і паталогічні процеси в організмі, однак терапевтичним властивостям отрути не приділялося достатньої уваги.
В даний час проводяться для більш широкого клінічного застосування препаратів зміїної отрути. Є препарати: мазь зі зміїною отрутою - "Віпратокс", що рекомендується при ревматизмі, артрит, люмбаго, ішіасі й інших захворюваннях. Водний розчин сухої отрути гадюки звичайної - віпраксин - застосовуються в якості болезаспокійливого засобу, при невралгіях, поліартритах і інших захворюваннях. Препарат випускається в ампулах і водиться в/ш або в/м. Препарати зберігаються за списком А.
П'явки
Hirudines (Sanguisugae)
П'явка медична - Hirudo medicinalis - відносяться до типу кільчастих червів (хробаків).
П'явки водяться в стоячих або ж проточних водах, особливо в густо зарослих водоймах.
У медичної п'явки черевце зеленувато - жовте, покрите чорними плямами, а вздовж спини на маслиново - бурому тлі тягнуться 6 (шість) вузьких жовтогарячих смужок з чор - ними цятками.
Тілоп'явок подовжене, до кінців звужене, плоске: складається з 90-100 кілець. Передній , або головний, більш вузький кінець, скороченням особливих м'язів перетворюється в смоктальний присоск. У глотці знаходиться 3 (три) щелепних горбків у вигляді трикутника. Кожний несе 60 гострих зубчиків (усього п'явка має 180 зубчиків), що рухом щелепи одночасно колють і рвуть.
Задній також має присоски, але без зубчиків.
П'явка, що зібралася ссати кров, спочатку присмоктується заднім присоском, а потім прикладається ротовим отвором , випускає щелепи і ранить шкіру, потім втягує щелепи і присмоктується ротом. Кров надходить в об'ємистий еластичний шлунок у вигляді довгої трубки з 10 кишеньками, завдяки чому п'явка може насмоктати кров 30мл і більше, збільшуючись в обсязі в 3 - 4 рази.
Одночасно з ловом п'явок у природних водоймах їх розводять штучно, причому розроблений метод прискореного вирощування. Якщо в природних умовах п'явка росте за 3 роки і на зиму заривається в землю, то в лабораторних умовах, при постійно теплій воді і рясному кормі, п'явка не дотримує зимового спокою і росте за 1 рік.
Доцільніше користатися не молодими і не занадто старими п'явками, вагою від 1 - 5гр. Вони повинні бути ще що не ссали, не повинні випускати назад кров при змазуванні рота оцтом, а покладені на руки при легкому тиску, здатні стискуватися і приймати яйцеподібну форму.
Зберігають п'явки у банці з чистою водою, обв'язаною марлею, при кімнатній температурі. Воду змінюють через день.
П'явки служать для кровопускання при гіпертонічній хворобі, тромбофлебіті. П'явки випускають фермент, що перешкоджає згортанню крові. При гіпертонії п'явки ставлять за вуха, насмоктавшись, п'явка відвалюється, і з ранки хворого, витікає ? -1 склянка крові. П'явок, що ссали, негайно звільняють від крові, узявши їх за задній кінець і злегка простягнувши між пальцями, причому кров виливається в них із рота.
Лікування п'явками гіродотерапією (від грецьких слів гірудо - п'явка і терапія - лікування).
Бодяга, або річкова гyбка
Spongilla fluviatialіs
Відноситься до відділу губок з кістяком із кремнезему - Spongilla fluviatialіs Lieberkuhn, Spongilla lacustris Carter із класу кишковопорожнинних. Бодяга, або прісноводна губка, живе в ріках, переважно в місцях, що мають рівнинний характер.
Бодягу збирають влітку. Вийнята з води бодяга має вигляд слизової маси з неприємним запахом. Її відмивають і сушать на сонці.
Сировина являє собою дуже легкі, пористі і тендітні шматки різної форми і включити, що легко розсипаються при стисканні. На її поверхні помітні невеликі отвори. Колір сіро - зелений або сіро - жовтуватий. Запаху немає. Пил губок викликає запалення слизових очей і носа.
Під мікроскопом видно петлиста мережа голочок кремнезему.
Застосовується порошок у вигляді мазі при синцях і радикулітах. Раніше застосовувалася для додання рум'янцю шкірі обличчя.
Резюме:
Більшість ліків тваринного походження використовується при гіпертонії , гіпотонії, неврологіях, артритах, травмах, подагрі і інші.
Література:
1. Хімія і життя 1975р. №8 ст. 71 - 74
2. Фармація 1972р. №1 ст. 77 - 78
3. Вісті дерматології 1981р. №7 ст. 25 - 28
4. Акушерство і гінекологія Ляшенко М. С. 1971р. №2 ст. 31- 33
5. Медицина: Орлов Б. Н., Вальцева І. А. 1977р. ст. 252
6. Фармакологія: токсикологія 1979р. №2 ст. 182 - 190
7. Орлов Б. Н., Омаров Ш. М., Гелаливілі Д. Б., Корнєва Н. В. Нові лікарські препарати. Експрес інформація 1979 №9 ст. 7 - 10
8. Малимов Г. Д. Фармакогнозія Рибчук І. З.

 
 

Цікаве

Загрузка...