WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікування ультразвуком - Реферат

Лікування ультразвуком - Реферат

з лікувальною фізкультурою, а у вільні дні - з ваннами.
Враховуючи те, що післядія ультразвукових процедур є тривалою, не рекомендується повторювати курс процедур раніше ніж через 3-5 міс.Г
Цоказання. Деформуючий артроз, міжхребцевий остеохондроз, радикуліт, плечелопатковий періартрит, хвороба Бехтерєва, бурсит, контрактура Дюпюітрена (початкова стадія), невралгія, неврит, травми суглобів, периферичних нервів, рубці та спайки поверхневих і глибоких тканин, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки (за винятком перфоруючих і кальозних виразок), астматичний бронхіт, нейродерміт, мастит, деякі гінекологічні та хвороби очей.
Протипоказання. Злоякісні пухлини, хвороби4 крові, схильність до кровотеч, вагітність, гіпертонічна хвороба III стадії, виражений атеросклероз, коронаросклероз, артеріальна гіпотонія, діенцефальний синдром, різко виражені психоневрози, захворювання центральної нервової
системи, в тому числі порушення мозкового кровообігу, сифіліс, цукровий діабет, тромбоз, застій у венах таза.
Ультразвуком не слід діяти на ділянку голови,серця, виразку шлунка, яка кровоточить, вагітну маткуЛ
СПЕЦІАЛЬНІ МЕТОДИКИ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ТЕРАПІЇ
Дія на хворі суглоби. Процедуру призначають на уражений суглоб і на паравертебральні зони хребта. Хворий має перебувати у положенні сидячи (мал. 84). Опроміню-вач переміщують коловими рухами в ділянці суглоба, п'яткової кістки,, підошовної поверхні стопи і т. д. Методика лабільна. Контактним середовищем може бути вазелінова олія, анальгін або гідрокортизонова мазь. Режим безперервний. Інтенсивність ультразвуку в разі дії на ділянку плечового суглоба становить 0,2-0,4 Вт/см2, ліктьового суглоба і кисті - 0,2-0,6 Вт/см2, на коліно - 0,4-0,6 Вт/см2, на ділянку тазових кісток і стегна - 0,4-0,6 Вт/см2,- п'яткових кісток - 0,4-0,6-0,8 Вт/см2. Тривалість процедури 3-5 хв на кожну зону, щоденно або через день. На курс лікування 8-10-15 процедур. На дрібні суглоби можна діяти безпосередньо через воду (мал. 85).
Дія на ділянку хребта (мал. 86). Хворий може сидіти або лежати. Дія ультразвуком на паравертебральні зони виконується на 2-3 см вправо і вліво від остистих відростків хребта. Інтенсивність має бути 0,2-0,4 Вт/см2, тривалість процедури 3-5 хв на поле, якщо режим безперервний, і 6-8 хв, якщо імпульсний.
Дія при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки (мал. 87). Перед процедурою хворий випиває 1 - 2 склянки рідини (кип'яченої води, чаю) для витиснення газового міхура у верхні відділи шлунка. Діють ультра-
звуком на епігастральну ділянку і паравертебральні на рівні Тп -Тпхп. Хворий лежить спочатку на спині, потім на животі. Режим роботи на епігастральну ділянку - безперервний, паравертебрально - імпульсний: Контактним середовищем має бути вазелін або вазелінова олія. Інтенсивність складає 0,2-0,4 Вт/см2. Методика лабільна. Тривалість процедури 3-5 хв на поле, 4-5 процедур проводять через день, потім щоденно. На курс лікування 10- 12-15 процедур.
Ультрафонофорез гідрокортизону при хворобах статевих органів (мал. 88). Шкіру проекції внутрішніх статевих органів змащують гідрокортизоновою маззю. Озвучування проводять коловими рухами головки ультразвукового опромінювача при інтенсивності 0,6-0,8 Вт/см2. Час процедур поступово збільшується від 5 до 10 хв. Сегментарне (паравертебральне) озвучування триває 3-5 хв при інтенсивності 0,2-0,4 Вт/см2. На курс лікування 15-20 процедур.
Лікування аденоми простати (мал. 89). Після випорожнення кишок у пряму кишку через катетер уводять 2 мл олійної емульсії, в якій міститься 0,25 г 12,5% розчину оксипроге-
стерону капронату. Ультразвукову головку розташовують над проекцією простати. Режим Імпульсний, інтенсивність 0,4 Вт/см2, тривалість 5-8 хв, щоденно. На курс 8-10 процедур.
Лікування псоріазу. Місце локалізації псоріатичних бляшок змащують гідрокортизоном і лабільно озвучують у безперервному режимі, інтенсивність 0,6-0,8 Вт/см2, тривалість 6-10 хв. За цей час озвучують 2-3 поля, залежно від зони ураження. Потім проводять паравертебра-льне озвучування відповідних вогнищу ураження сегментів спинного мозку: якщо псоріатичний процес локалізується на верхніх кінцівках, то діють на С||(-Ои, на нижніх - на Ц-С Інтенсивність 0,2-0,4 Вт/см2, тривалість 3-5 хв на поле. Контактне'середовище - вазелінова олія (в разі дії на сегменти спинного мозку). На курс лікування 10-15 процедур.
^У механізмі ції ультразвуку на організм головне значення мають механічний, тепловий і фізико-хімічний фактори. Механічний фактор, який спричиняється змінним акустичним тиском, виявляється своєрідним "мшромаса-жем" на клітинному і субклітинному рівнях. При цьому відбувається підвищення проникності клітинних мембран, гістогематичних бар'єрів та посилення проникнення речовин через шкіру; має значення і деполімеризуюча дія ультразвуку на гіалуронову кислоту. Виникає активація електрокінетичних (електрокапілярних) явищ, що спостерігаються на межі середовищ з різним акустичним опором і мають велике значення при фонофорезі. З'являються акустичні мікропотоки в протоплазмі, переміщення внутрішньоклітинних включень, зміна їх просторового взаємо-положення, що викликає стимуляцію функції клітинних елементів і клітини в цілому.
Тепловий фактор ультразвуку пов'язаний із поглинанням енергії ультразвукових хвиль і перетворенням її в тепло. Раніше у разі використання великих інтенсивностей ультразвуку спостерігали значне підвищення температури тканин, і тому цей фактор вважали найважливішим у механізмі дії ультразвуку. При використанні невеликих інтенсивностей і лабільної методики впливу значного підвищення температури тканин не спостерігається. Нині, не заперечуючи значення теплового фактора, за ним не визначають головного значення. Наслідком теплової дії ультразвуку можна вважати зміну дифузних процесів, швидкості біохімічних реакцій, виникнення температурних градієнтів, що врешті-решт проявляється в життєдіяльності озвучених тканин.
Фізико-хімічний фактор ультразвуку виявляється зміною біохімічних реакцій і біофізичних процесів; у гене-
рації вільних радикалів, активації окисно-відновних процесів, утворенні біологічно активних речовин, зміні рН, підвищенні колоїдів клітини. Різні аспекти біологічної дії ультразвуку взаємопов'язані. Вплив ультразвукових коливань на фізико-хімічні і біофізичні процеси тісно пере-плітається з механічним і тепловим компонентами його дії.

 
 

Цікаве

Загрузка...