WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікування ультразвуком - Реферат

Лікування ультразвуком - Реферат

постійним (неперервний ультразвук) і імпульсним, коли коливання подаються окремими імпульсами з інтервалами (імпульсний ультразвук). При цьому частота імпульсів дорівнює 50 Гц, тривалість- 10,4 і 2 мс, а скважність (відношення тривалості всього періоду до тривалості проходження імпульсу) відповідно дорівнює 2,5 і 10. В імпульсному режимі при одній і тій самій інтенсивності коливань за один і тієї самий проміжок години енергії випромінюється в середньому менше, ніж при неперервному.
СПЕЦІАЛЬНІ МЕТОДИКИ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ТЕРАПІЇ
Дія на хворі суглоби. Процедуру призначають на уражений суглоб і на паравертебральні зони хребта. Хворий має перебувати в положенні сидячи. Опромінювач переміщують коловими рухами в ділянці суглоба, п'яткової кістки,, підошовної поверхні стопи і т.д. Методика лабільна. Контактним середовищем може бути вазелінова олія, анальгін або гідрокортизонова мазь. Режим безперервний. Інтенсивність ультразвуку в разі дії на ділянку плечового суглоба становить 0,2-0,4 Вт/см2, ліктьового суглоба і кисті - 0,2-0,6 Вт/см2, на коліно - 0,4-0,6 Вт/см2, наділянку тазових кісток і стегна - 0,4-0,6 Вт/см2,- п'яткових кісток - 0,4-0,6-0,8 Вт/см2. Тривалість процедури 3-5 хв. на кожну зону, щоденно або через день. На курс лікування 8-10-15 процедур. На дрібні суглоби можна діяти безпосередньо через воду.
Дія на ділянку хребта. Хворий може сидіти або лежати. Дія ультразвуком на паравертебральні зони виконується на 2-3 див вправо і уліво від остистих відростків хребти. Інтенсивність має бути 0,2-0,4 Вт/см2, тривалість процедури 3-5 хв. на поле, якщо режим безперервний, і 6-8 хв, якщо імпульсний.
Дія при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Перед процедурою хворий випиває 1 - 2 склянки рідини (кип'яченої води, чаю) для витиснення газового міхура у верхні відділи шлунка. Діють ультразвуком на епігастральну ділянку і паравертебральні на рівні . Хворий лежить спочатку на спині, потім на животі. Режим роботи на епігастральну ділянку - безперервний, паравертебрально - імпульсний: Контактним середовищем має бути вазелін або вазелінова олія. Інтенсивність складає 0,2-0,4 Вт/см2. Методика лабільна. Тривалість процедури 3-5 хв. на поле, 4-5 процедур проводять через день, потім щоденно. На курс лікування 10- 12-15 процедур.
Ультрафонофорез гідрокортизону при хворобах статевих органів. Шкіру проекції внутрішніх статевих органів змащують гідрокортизоновою маззю. Озвучування проводять коловими рухами голівки ультразвукового опромінювача при інтенсивності 0,6-0,8 Вт/см2. Година процедур поступово збільшується від 5 до 10 хв. Сегментарне (паравертебральне) озвучування триває 3-5 хв. при інтенсивності 0,2-0,4 Вт/см2. На курс лікування 15-20 процедур.
Лікування аденоми простати. Після випорожнення кишок у пряму кишку через катетер уводять 2 мол олійної емульсії, у якій міститься 0,25 м 12,5% розчину оксипрогестерону капронату. Ультразвукову голівку розташовують над проекцією простати. Режим Імпульсний, інтенсивність 0,4 Вт/см2, тривалість 5-8 хв, щоденно. На курс 8-10 процедур.
Лікування псоріазу. Місце локалізації псоріатичних бляшок змащують гідрокортизоном і лабільно озвучують у безперервному режимі, інтенсивність 0,6-0,8 Вт/см2, тривалість 6-10 хв. За цей година озвучують 2-3 полючи, залежно від зони ураження. Потім проводять паравертебральне озвучування відповідних вогнищу ураження сегментів спинного мозку: якщо псоріатичний процес локалізується на верхніх кінцівках, те діють на С111-D11, на нижніх - на L1-С111. Інтенсивність 0,2-0,4 Вт/см2, тривалість 3-5 хв. на поле. Контактне середовище - вазелінова олія (у разі дії на сегменти спинного мозку). На курс лікування 10-15 процедур.
2. Апаратура
В даний час у фізіотерапевтичної практиці застосовують кілька видів ультразвукових апаратів: ультразвукові терапевтичні стаціонарні (УТС-1, УТС-1М) й портативні (УТП-1, УТП-ЗМ, УЗ-Т5, УЗТ-101, УЗТ-102, УЗТ-103, УЗТ-104, УЗТ-31, ЛОР-1А, ЛОР-2, ЛОР-3).
Ультразвукові апарати серії УЗТ мають різновидні за формою й площею випромінювачі (ІУТ - випромінювач ультразвуковий терапевтичний), застосовується в залежності від призначення. Із моделей цієї серії апарат УЗТ-101 застосовують для лікування захворювань внутрішніх органів, кістково-м'язової й нервової системи, УЗТ-102 - для лікування стоматологічних захворювань, УЗТ-103-для лікування урологічних захворювань, УЗТ-104 - для лікування очних захворювань, УЗТ-31 - у гінекології.
Апарати. Для лікування ультразвуком використовують ультразвуковий терапевтичний портативний Утп-1-апарат; ультразвуковий терапевтичний стаціонарний Утс-1-апарат; апарати для дерматологічної практики УТП-3, УТП-3 М та ультразвукові апарати вдосконаленої конструкції менших габаритних розмірів УТ-5, УЗТ-101 та ін. До всіх апаратів додаються різні комплекти аплікаторів.
3. Техніка і методика проведення процедур. Періодично слід контролювати потужність ультразвуку вимірювачем потужності ВПУ-3. Положення пацієнта під година процедури залежить від захворювання та ділянки, на яку спрямовується дія.
Розрізняють такі методики впливу ультразвуком: контактну, коли вібратор безпосередньо торкається поверхні, та підводну. Кожну з їх можна проводити з використанням рухомої (лабільної) або нерухомої (стабільної) методики.
Оскільки повітря створює перешкоду для поширення звукових коливань, те для хорошого їх проникнення при контактній методиці шкіру всієї ділянки впливу змащують гліцерином з водою, вазеліновою або парафіновою олією.
У разі використання рухомої методики аплікатором спочатку виконують повільні погладжуючі лінійні рухи, а потім колові. Поверхня аплікатора має щільно прилягати до шкіри.
У разі застосування нерухомої методики аплікатор під година процедури перебуває вся година в одній ділянці. Тривалість та інтенсивність впливу мають бути меншими, ніж у разі застосування рухомої методики. Нерухомою методикою користуються

 
 

Цікаве

Загрузка...