WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гостра специфічна інфекція правець - Реферат

Гостра специфічна інфекція правець - Реферат

внутрішньовенне. Половину дози сироватки вводять внутршшьовенно крапельне (розводять у ізотонічному розчині натрію хлориду у співвідношенні 1:10), другу половину - одномоментно внутрішньом'язово.
Сироватку вводять 2-3 доби підряд, поступово зменшуючи дозу. Курсова доза сироватки - 200 000- 350 000 АО. Сьогодні за кордоном деякі автори відмовляються від введення сироватки через ризик надчутли-вості, можливі алергічні реакції аж до анафілактичного шоку.
Треба пам'ятати, що сироватка ефективна як профілактичний засіб, бо вона нейтралізує лише токсин, що вільно циркулює в крові. На фіксований нервовою тканиною токсин жоден із сучасних препаратів не діє. Тому си-роватку треба вводити у перші 2-3 доби.
Специфічна терапія включає і внутрішньовенне введення не менше як 10 000 ОД людського правцевого іму-ноглобуліну, розбавленого ізотонічним розчином натрію хлориду.
У літературі вказується на сприятливий лікувальний ефект гомологіч-ного антитоксину, тобто сироватки крові, одержаної від імунізованих або гіперімунізованих анатоксином донорів. Введення антитоксину треба поєднувати з антибіотикотерапією (внутрішньом'язово або внутрішньовенне) та ректальним уведенням у вигляді свічок 1 г метронідазолу через кожні 8 год, що знищує всі живі мікроорганізми та запобігає подальшому виробленню токсину.
Важливе місце в комплексному лікуванні правця займає активна про-тисудомна терапія. При легких формах захворювання з інкубаційним пе-ріодом понад 2 тиж, рідкими приступами судом добрий терапевтичний ефект дають уведення нейроплегічних препаратів, 25 % розчину магнію сульфату (20-30 мл внутрішньом'язово), застосування хлоралгідратових клізм. З нейроплегічних препаратів використовують аміназин, який справляє заспокійливий, протисудомний, аналгезуючий вплив (4 мл 2,5 % розчину 4-5 разів на добу внутрішньом'язово).
При середньому ступені тяжкості правця з частими сильними судома-ми, розладами дихання показано введення великих доз нейроплегічних (50 мг аміназину через 6 год), анти-гістамінних (димедрол, супрастин) препаратів у поєднанні з наркотичними засобами або хлоралгідратовими клізмами.
У разі тяжкого перебігу правця, вираженого порушення дихання, яке загрожує асфіксією, частими болючими судомами застосовують міорелак-санти і проводять штучну вентиляцію легень. Хворого інтубують, вводять йому міорелаксанти, підключають до апарата для штучної вентиляції легень і здійснюють поверхневий наркоз закисом азоту. Якщо треба продовжувати таку терапію тривалий час, виконують трахеостомію. При цьому вико-ристовують міорелаксанти антидеполя-ризуючої дії (тубарин, тубокура-рин). Штучна вентиляція легень може проводитися тривалий час (іноді до 14 діб).
З метою корекції білкового, водно-електролітного балансу та кислотно-основного стану проводять коригуючу інфузійну терапію.
Хірургічне лікування правця полягає у широкому розкритті рани (особливо за сліпого поранення), вирізуванні некротизованих тканин, вида-ленні сторонніх тіл (уламки, скалки дерева, клапті одягу тощо), забезпеченні доброго відтоку ранового секрету, місцевому введенні антибіотиків. Рану ретельно промивають перекисом водню і пухко тампонують. За значних уражень кінцівки з масивним розчавленням тканин показана ампутація.
Певну роль у лікуванні правця відіграють гіпербарична оксигенація та антибіотикотерапія. Треба пам'ятати, що більшість бактероїдних мікроор-ганізмів стійкі до антибіотиків, а результатів посіву часто треба чекати кілька діб. У такому разі показані антибіотики широкого спектра дії (хло-рамфенікол, метронідазол).
Хворий на правець вимагає за собою особливого догляду. Передусім він повинен бути поміщений в ізольовану, затемнену і тиху кімнату, аби уникнути будь-яких подразників. Для догляду за хворим виділяється спеціальний середній і молодший медперсонал, який працює під керівниц-твом лікаря.
Велика увага повинна бути приділена харчуванню хворого (їжа має бути висококалорійною, вітамінізованою, з великою кількістю рідини). У разі тризму хворого треба годувати рідкою їжею через поїльник з гумовим нако-нечником або через назогастральний зонд.
У разі затримки сечовиділення показана катетеризація м'яким катете-ром, у разі запору - очисні клізми. Судно повинно бути гумовим.
Незважаючи на застосування сучасних методів лікування правця, смертність при цьому захворюванні ще досить висока. Важливу роль у її зниженні відіграє правильна організація лікування таких хворих у спеціалізованих реанімаційних відділеннях, куди вони доставляються санітарною авіацією в супроводі анестезіолога-реаніматолога. Думка про те, що хворі на правець нетранспортабельні, сьогодні переглянута. Під прикриттям потенційованого барбітурового наркозу у більшості хворих настає виражена релаксація без пригнічення кровообігу і дихання. В такому стані хворого у відповідному супроводі можна перевозити вертольотом, літаком, автомобілем, обладнаними реанімаційною апаратурою.
З епідеміологічної точки зору хворі на правець не заразні і небезпеки для оточення не становлять. Хворому потрібне щоденне лабораторне та рентгенологічне дослідження (для своєчасної діагностики ателектазу легень).
Профілактика правця. Профілактичні заходи при правці діляться на неспецифічні і специфічні.
Неспецифічна профілактика правця полягає в проведенні своєчасної і повної хірургічної обробки рани, очищенні її від сторонніх тіл, некротичних тканин, мікробів, згустків крові.
Первинну хірургічну обробку рани доповнюють уведенням антибіотиків.
Специфічна профілактика має за метупідвищити імунітет до правцево-го токсину.
На відміну від інших інфекційних захворювань, після правця не вироб-ляється специфічний імунітет. Про це свідчать численні спостереження над людьми, які повторно захворіли на правець. Мабуть, та кількість тетаноспазміну, яка здатна спричи нити захворювання у людини, не має достатніх імунологічних властивостей.
Специфічна профілактика правця включає активну імунізацію незалеж-но від одержання травми і активно-пасивну за підозри на захворювання на правець.
Активна імунізація здійснюється адсорбованою коклюшно-дифтерійно-правцевою (АКДП) і адсорбованою дифтерійно-правцевою вакцинами всім дітям віком до 1 року (1 -ша і 2-га ін'єкції з проміжками 6-8 тиж, 3-тя - через 4-6 міс), а також правцевим анатоксином усьому населенню, яке проживає в районах з показниками захворюваності на правець 1 і більше на 100 000 населення, всім працівникам сільського господарства, будівельникам, робітникам і службовцям залізничного транспорту, водо-провідних, асенізаційних і очисних споруд, торф'яних розробок і лісоза-готівель, працівникам лабораторій, які працюють з правцевою культурою, робітникам віваріїв, спортсменам, допризовникам.
Правцевий анатоксин уводять по 0,5 мл (2 щеплення і 2 ревакцинації):
Від повноти активної імунізації залежить подальша активно-пасивна імунізація у разі одержання травми (екстрена профілактика). Вона здійс-нюється при всіх відкритих пошкодженнях, опіках, відмороженнях, гангрені і некрозі тканин, укусах тварин, кримінальних абортах, пологах, які відбулися не в стаціонарі, абсцесах, проникаючих пораненнях органів трав-лення, видаленні сторонніх тіл.
Активну імунізацію проводять правцевим анатоксином і людським правцевим імуноглобуліном, рідше - протиправцевою сироваткою.
Схема екстреної специфічної профілактики правця залежно від умов і ситуацій наводиться у спеціальній інструкції.
Прогноз при правці залежить від тривалості інкубаційного періоду (що він коротший, то тяжчий перебіг захворювання), клінічної форми правця, реактивності організму, своєчасної специфічної і неспецифічної профі-лактики, повноти лікування.

 
 

Цікаве

Загрузка...