WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Особливості виписування рецептів на отруйні, сильнодіючі, наркотичні, психотропні лікарські засоби - Реферат

Особливості виписування рецептів на отруйні, сильнодіючі, наркотичні, психотропні лікарські засоби - Реферат

рецепта в межах до 1 року, за винятком:
а) лікарські засоби, що підлягають предметно-кількісному обліку;
б) що відпускаються безплатно та пільгових умовах;
в) анаболічних стероїдів, що містять отруйні речовини списку "А" (крім тих, що застосовуються для лікування глаукоми і катаракти).
При виписуванні таких рецептів лікар зобов'язаний зробити вказівку "Хронічному хворому", зазначити термін дії рецепта та періодичні відпуску по ньому ліки (щотижня, щомісяця і т.д.), завірити вказівку своїм підписом та особистою печаткою.
Дозволяється виписувати рецепти на очні краплі та інші препарати з коротким терміном дії, що вживаються протягом тривалого періоду одно моментно в кількості необхідні для проведення лікування протягом 1 місяця (Безплатний чи пільговий відпуск), за винятком наркотичних, анаболічних стероїдів і тих, що мають одурманюючу дію.
Дозволяється виписувати лікарські засоби хворим на цукровий діабет, бронхіальну астму, онкохворим та гематологічно хворим, туберкульоз, важкі захворювання шкіри у випадку (відрядження, відпустки і т.д.).
Лікарські засоби для потреб лікарських закладів виписуються на формах вимог, що затверджені наказом МОЗ при наявності штампа, печатки і підпису керівника лікувального закладу.
На отруйні, наркотичні лікарські засоби, етиловий спирт вимоги виписуються окремо від інших лікарських засобів. У вимогах повинно бути вказано найменування відділення, дозування, концентрація етилового спирту, а також призначення лікарського засобу (внутрішнє, для ін'єкцій, очні краплі і т.д.).
Зубні лікарі можуть виписувати вимоги на такі отруйні і сильнодіючі речовини, що застосовуються в стоматологічному кабінеті (без права видачі пацієнтам на руки):
- адреналіну гідро хлорид (р-н 0,1% в амп.);
- азотна кислота (у чистому вигляді);
- амілнітрит (амп.);
- йодоформ (порошок, паста, емульсія);
- кофеїн бензоат натрію (амп.);
- кокаїну гідро хлорид (паста);
- миш'яковистий ангідрид (паста з вмістом до 50%);
- новокаїн (у чистому вигляді р-н до 4% в амп.);
- срібла нітрат (в кристалах і розчинах);
- фенол (у чистому вигляді і суміші);
- хлороформ;
- хлор етил (амп.);
- ефір медичний.
ІІІ. Правила відпуску лікарських засобів з аптек наказ № 117 від 30.06.94 р. і в розвиток наказу № 117 наказ №172 від 20.09.95 р. Всі лікарські форми за винятком "Переліку лікарських засобів, що дозволені на відпуск без рецепта", повинні відпускатися з аптек тільки за рецептами встановлених форм. Отруйні, наркотичні та сильнодіючі речовини заборонено відпускати не у складі виготовленої лікарської форми. Наркотичні, психотропні, що відпускаються на бланках Ф-3 - відпускаються з аптек прикріплених для цих цілей до територіальних лікувально-профілактичних закладів. Етил морфіну гідро хлорид, колеїнофосфат, етамінал натрію, барбаміл в суміші з іншими лікарськими засобами відпускається аптекам в межах міста, сільського адміністративного району за рецептами лікувально-профілактичних закладів розміщених на їх території.
Рецепти на лікарські засоби, виписані на бланках Ф-3 дійсні протягом 5-ти днів. Перераховані в п.15 Правил - 10 днів, а всі інші протягом 2-х місяців з дня виписання рецепта. Залишаються і зберігаються в аптеці рецепти на наркотичні лікарські засоби, що підлягають предметно-кількісному обліку і ті, що відпущені безплатно або на пільгових умовах. Рецепти на всі інші лікарські засоби повертаються хворим.
Рецепти на очні краплі, масть Пілокарпінові повертаються хворому і ліки за ними можуть відпускатися протягом 1 року. Рецепт на відпущені лікарські засоби зберігається в аптеках не враховуючи поточного року протягом:
- 5 років - на наркотичні лікарські засоби, що виписані на бланках Ф-3;
- 3 років - на лікарські засоби, відпущені безплатно чи на пільгових умовах;
- 1 року - препарати, що підлягають предметно-кількісному обліку (за винятком наркотичних, анаболічні стероїди);
- 1 місяця - на всі інші препарати.
По закінченні терміну зберігання рецепти знищуються в установленому порядку.
ІV. Цей порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України регламентується наказом МОЗ № 356 від 18.12.97 р.
Діяльність проводиться у сфері обігу психотропних лікарських препаратів, та речовин списку № 2 таблиці ІІ та списку №2 таблиці ІІІ, наркотичних лікарських засобів, а також прекурсорів списку №1 таблиці ІV, які належать до відповідної категорії згідно з "Переліком наркотичних заходів психотропних речовин їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю. Відповідно до чинного законодавства".
Заклади охорони здоров'я ведуть діяльність пов'язано з виготовленням в аптеках, придбанням, ввезенням, вивезенням, зберіганням, розподілом, перевезенням, торгівлею, обліком, прописуванням і використанням наркотичних засобів і психотропних речовин та прекурсорів.
Відповідальність за дотримання встановлених цим порядком правил виготовленням в аптеках, правил придбання і реалізації, обліку, прописуванні і використанні наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку №1 таблиці ІV Переліку, а також спеціальних бланків Ф-3 - несуть перші керівники державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
Всі документи з надходження і відпуску наркотичних і психотропних лікарських засобів і бланків Ф-3 та прекурсорів списку №1 таблиці ІV Переліку, повинні зберігатися в умовах, що гарантують їх повну збереженість протягом 5 років не враховуючи поточного, у матеріально-відповідальних осіб призначених наказом керівника закладу.
Реєстраційні журнали, в яких здійснюється предметно-кількісний облік вищезазначених лікарських засобів, повинні зберігатися протягом 10 років після внесення до них останнього запису, в кімнаті для зберігання даних засобів. Згідно з вимогою статті №18 Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів", в місцях зберігання вищезгаданих лікарських заходів повинні проводитися щоквартальні інвентаризації наркотичних, психотропних лікарських засобів та прекурсорів.
V. З аптечного складу лише для медичних цілей, відпускаються наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку №1 таблиці ІVПереліку для державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
Науково-дослідним установам, закладам вищої освіти, системи охорони здоров'я, що не мають лікарняних ліжок, відпуск з аптечних складів вище згадуваних лікарських засобів здійснюється за наявності письмового дозволу, Комітету.
З аптечних складів наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку №1 таблиці ІV Переліку та спецбланки Ф-3 повинні відпускатися в такі державні та комунальні заклади охорони здоров'я де обладнані спеціальні кімнати згідно з Типовими вимовами.
Відпуск вищезгаданих речовин повинен проводитися за вимогами - замовленнями встановленої форми підписаними керівником відповідного закладу.
Спецбланки Ф-3 повинні відпускатися лише державним та комунальним закладам охорони здоров'я лікарі, яких мають право виписувати рецепти на вищезгадані лікарські засоби.
Всі вимоги-замовлення на наркотичні, психотропні, прекурсори списку №1 таблиці ІV Переліку і бланки Ф-3 виписуються окремо від інших лікарських форм.
ЛІТЕРАТУРА
1. Нормативні акти з організації роботи аптечних установ та фармацевтичних підприємств. Ч.2. Запоріжжя 1992 р.
2. "Юридичні аспекти фармації" , Збірник нормативно-правових актів станом на 10 лютого 2001 року. Харків 2001 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...