WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вплив сауни на організм людини - Реферат

Вплив сауни на організм людини - Реферат

якого жоден москвич не минав, - це лазня і сауна. Причому, ...усі вони мали постійне населення, своє власне, що усвідомлювало себе дійсними москвичами. Цікавий і такий уривок із книги знаменитого побутописця старої Москви, у якому мова йде проСандуновські сауни: У цих лазня і саунах побувала і грибоєдівська і пушкінська Москва, та, котра збиралася в салоні Зінаїди Волконської й в Англійському клубі.
Для слов'янської людини лазня і сауна, безумовно, були більше, ніж просто гігієнічний засіб. Вони давали відпочинок натрудженому тілу, знімали щиросердечну втому. Свідчення тому - народні приказки: Кістки розпарити - усе тіло поправити, Лазня хворобу з тіла жене, Помився, як знову народився, Лазня і сауна парить, лазня і сауна править, Лазня усе поправить, Котрий день паришся, той день не старишся.
Авторитет парної лазні і сауни досить високий і в наш час. Він нітрохи не упав навіть після того, як багато хто переселилися в сучасні упоряджені квартири, де до їхніх послуг і ванна, і душ. Цілющі властивості щедрої пари як і раніше притягають до себе величезне число прихильників.
Які ж цілющі властивості настільки популярного джерела здоров'я, радості, бадьорості духу?
Лазня і сауна, як уже відзначалося, - випробуваний гігієнічний засіб для підтримки чистоти тіла. Під час перебування в парильні, миття і масажу краще функціонують сальні і потові залози, підсилюються кровопостачання й обмінні процеси. Сама ж шкіра, що виконує захисну, видільну і терморегуляторну функції, очищається від жиру, поту, пилу, стає гладкої, еластичний. Показово, що при правильному користуванні парною лазнею людина втрачає до 2 кг маси тіла!
Одне з головних достоїнств щедрого жару полягає в тому, що він поліпшує, стимулює і тонізує діяльність всього організму, благотворно впливає на серцево-судинну і кістково-м'язову систему, поліпшує загальне самопочуття.
Установлено, наприклад, що в парній лазні і сауни в людини підсилюється кровотік. У крові під впливом лазневих процедур збільшується зміст гемоглобіну, число лейкоцитів, а також еритроцитів, що постачають органи киснем. Підвищується опірність організму, у тому числі хвороботворним мікробам.
Усі ці процеси вивчав у свій час російський фізіолог И. Р. Тарханів. Їм було встановлено, що в лазні і сауни завдяки припливу крові на периферію шкіра червоніє, маса тіла за рахунок утрати води зменшується, температура тіла тимчасово підвищується. Подібні зміни для здоров'я не небезпечні. Звичайно вже через годину діяльність серцево-судинної системи нормалізується. Інша реакція організму - активізація подиху. Воно стає частіше і глибше. Разом з тим установлено: газообмін у клітках і в крові різко знижується. Це вказує на те, що легені в лазні і сауни виконують головним чином терморегуляторну роль.
Чудо-пара позитивно впливає на кістково-м'язову систему. Винятково корисні лазневі процедури при розтяганні м'язів, болях у суглобах, радикуліті, невритах, міозиті, ішіасі і подібних їм захворюваннях.
В умовах парної лазні і сауни прискорюються процеси обміну і відновлення після фізичних навантажень. Через 2 млн. потових залоз з нашого тіла віддаляються шлаки - продукти розпаду, а з поверхні тіла - омертвілий верхній шар шкіри (эпидермис). Доброчинна дія лазня і сауна робить на бруньки й ендокринні залози.
Цілющий жар благотворно впливає на центральну і периферичну нервову систему, а виходить, і на психіку людини. Не випадково одне з фінських прислів'їв говорить: Гнів і ненависть згоряють у сауні.
Не можна, нарешті, не підкреслити ще одного важливого достоїнства лазні і сауни. Вона відмінно тренує терморегуляторний механізм - отже, підвищує стійкість організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища.
4. РОЗУМНА ОБЕРЕЖНІСТЬ
Парна лазня і сауна, як бачимо, має прекрасні цілющими і властивості, що гартують. Але добрий лазневий жар таїть і небезпека. І про це ви зобов'язані знати. Так, при дуже високих температурах, коли утруднений подих, при довгому перебуванні в парному приміщенні, а також при занадто різкому перепаді температур у роті і горлі з'являється сухість, шкіра випробує печіння. Це - перші тривожні симптоми. У діяльності життєво важливих систем організму, скажемо, серця, можуть відбутися небажані зміни. Допускати цього ні в якому разі не можна. Заповідь проста: лазня і сауна парить і править, тобто дає позитивний ефект лише в тому випадку, якщо при проведенні процедур строго дотримувати визначених гігієнічних вимог і правил.
Всім і кожному, навіть тому, хто зараховує себе до абсолютно здорових людей, настійно рекомендуємо побувати в лікаря і порадитися щодо припустимих лазневих навантажень. Особливо це відноситься до людей похилого віку.
Чи знаєте ви, що лазневі процедури протипоказані після великого фізичного навантаження, при сильному стомленні? Реакції організму на високу температуру в стомленої людини трохи змінені. Шкідливо також паритися пізно ввечері, безпосередньо перед сном, натще або навпаки - відразу після рясної їжі (у даному випадку необхідна перерва в 2-3 год). Украй небезпечний лазневий жар після вживання гарячливих напоїв. І зовсім ні до чого брати із собою в лазню і сауну горілку, вино, навіть пиво. Навіщо? Парна лазня і сауна сама по собі в достатній мері навантажує організм, а всякого роду перевантаження, тим більше подібної властивості, незмінно ведуть до серйозних ускладнень у діяльності життєво важливих органів. Алкоголь у лазні і сауни абсолютно неприпустимий! Він підвищує утворення тепла в організмі, а жаркі лазневі умови утрудняють тепловіддачу. Людині в нетверезому стані, отже, легко перегрітися, що у свою чергу може викликати серйозні порушення в діяльності серця, центральної нервової системи, приведе до непритомності, тепловому удару.
Категорично забороняється відвідувати лазню і сауну хворим з підвищеною температурою тіла, що страждає гострими і деякими хронічними захворюваннями: туберкульозом легень, серцево-судинними захворюваннями, особливо атеросклерозом, онкологічними хворобами, нервовими розладами. Від лазневих процедур повинен утриматися і той, хто має захворювання з вираженими органічними і функціональними змінами різних внутрішніх органів, наприклад печінки, нирок.
ЛІТЕРАТУРА
1. Традиційні і нетрадиційні методи оздоровлення дітей. Матеріали конф.- Дубна, 1992. - С. 115.
2. Толкачев Б.С. Фізкультурний заслін ОРЗ. - М., 1988. - С. 102.
3. Турсунов М.М. Патогенетические основи лікарської тактики при частих ОРЗ у дітей: Автореферат. - М., 1987. - С. 18.
4. Попов С.В. Валеология в школі і будинку ( Про фізичне благополуччя школярів).-Спб.: СОЮЗ, 1997. 256с.
8. Лаптєв А.П. Гартуйтеся на здоров'я. Москва. Медицина.1991.

 
 

Цікаве

Загрузка...