WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Резус-фактор - Реферат

Резус-фактор - Реферат


Реферат
на тему:
"Резус-фактор"
Резус-фактор - це антиген (білок), що знаходиться на поверхні еритроцитів, червоних кров'яних тілець. Близько 85% людей мають цей самий резус-фактор і, відповідно, є резус-позитивним. Інші ж 15%, у яких його немає, резус-негативним. Звичайно негативний резус-фактор ніяких неприємностей його господарю не приносить. Особливої уваги і підходу вимагають лише резус-негативні вагітні жінки.
Якщо в майбутньої мами резус негативний, а в майбутнього тата позитивний, виникає небезпека резус-конфлікту. Але початися він може лише в тому випадку, якщо дитина успадкує резус батька. Тоді його кров буде погано сумісна з кров'ю матері. Що являє собою резус-конфлікт? Резус-фактор плоду переборює плацентарний бар'єр і попадає в кров матері, а її організм, сприйнявши плід як щось чужорідне, починає виробляти захисні антитіла. Захищаючи матір, ці антитіла несуть серйозну загрозу її дитині. При важкій формі резус-конфлікту можлива внутрішньоутробна загибель плоду і викидень на будь-якому терміну вагітності.
Антитіла матері проникають через плаценту і руйнують еритроцити дитини. У крові з'являється велика кількість речовини, називаного білірубіном. Білірубін офарблює шкіру маляти в жовтий колір. Оскільки еритроцити плоду безупинно знищуються, його печінка і селезінка намагаються прискорити вироблення нових еритроцитів, збільшуючись при цьому в розмірах. Зрештою, і вони не справляються із заповненням убули еритроцитів. Виникає стан анемії (низький вміст у крові еритроцитів, гемоглобіну). Резус-конфлікт може бути причиною поразки головного мозку, порушення функції слуху і мови. У найважчих випадках резус-конфлікт виявляється уродженою водянкою (набряком) плоду, що може привести до його загибелі.
У важких випадках крихітному чоловічку може допомогти штучне переливання крові. Йому вводять одногрупну резус-негативну кров і проводять реанімаційні заходи. Ця операція повинна бути проведена протягом 36 годин після народження маляти - тільки тоді вона найбільш ефективна.
Застрахувати дитину від подібних проблем можна навіть не до народження, а ще до планованої вагітності. По-перше, треба довідатися про свою групу крові і резус-фактор. Крім резус-фактора, можливий розвиток конфлікту, якщо кров матері і дитини несумісні по групі. Групова несумісність розвивається, якщо мама має першу групу крові - 0 (I), а дитина - другу А (II) чи третю В (III).
Отже, як тільки ви вирішили завести дитину, здайте аналіз крові на визначення резус-фактора. Причому зробити це повинні не тільки ви, але і ваш партнер. Якщо у вас обох резус виявляється позитивним, все відмінно. При наявність негативного резусу в обох партнерів, усі їхні діти також будуть резус-негативний і конфлікт виникнути не зможе. Якщо ж у майбутнього батька резус-фактор позитивний, а в мами негативний, то ймовірна резус-приналежність плоду визначається як 50% на 50%. У цьому випадку парі, що планує стати батьками, необхідно проконсультуватися з лікарем: він підкаже майбутній мамі, які профілактичні міри можуть запобігти розвитку резус-конфлікту.
Несумісність партнерів по резус-факторі не привід для розладу чи відмовлення від мрії про дитину. Ті 15% жінок, у яких резус-фактор виявляється негативним, точно також здатні стати мамами чарівних малят. І найчастіше їхня вагітність протікає нітрохи не важче, чим у жінок з позитивним резусом. Просто їм не можна забувати про самий ретельний і регулярний контроль свого здоров'я. Майбутній мамі, що має негативний резус-фактор, прийдеться досить часто здавати кров з вени на наявність антитіл. До тридцяти двох тижнів вагітності цей аналіз проводиться один раз на місяць, з 32-х до 35-ти тижнів - двічі на місяць, а потім аж до пологів щотижня. Ця процедура, звичайно ж, не сама приємна, але вкрай необхідна. До того ж, вона займає так мало часу, що ви навіть не встигнете розстроїтися. За рівнем антитіл у крові вагітної жінки лікар може зробити висновки про передбачуваний резус-фактор у дитини і визначити початок резус-конфлікту.
Як правило, під час першої вагітності резус-конфлікт розвивається рідко, оскільки імунна система матері вперше зустрічається з чужими еритроцитами (червоними кров'яними тельцями) і, отже, згубних для плоду антитіл у крові матері виробляється ще мало. При повторних вагітностях імовірність проблем підвищується. Адже в крові жінки, що родила, все ще живуть захисні антитіла ("клітки пам'яті"), що залишилися від колишньої вагітності. Вони проривають плацентарний бар'єр і починають руйнувати еритроцити ще не народженої дитини.
Правильне лікування чи засоби профілактики може призначити тільки кваліфікований фахівець. У деяких випадках доводиться прибігати і до ранніх пологів, і до вже описаного вище штучного переливання крові немовляті. В даний час розвиток резус-конфлікту можна запобігти і шляхом уведення спеціальної вакцини - анти-резус-імуноглобуліна - відразу після перших пологів чи переривання вагітності. Цей препарат зв'язує агресивні антитіла, що утворилися в крові матері і загрожують майбутній дитині, і виводить їх з організму. Якщо резус-антитіла не вводилися профілактично, їх можуть вводити і під час вагітності. Профілактику імуноглобуліном резус-негативні жінки повинні проводити протягом 72 годин після пологів, відшарування плаценти, амніоцетозу, мимовільного викидня, аборту, позаматкової вагітності, переливання крові.
Лікування резус-конфлікту найбільш яскравий приклад успіху клінічної імунології. Так що, навіть якщо лікар, глянувши на результати аналізів, сказав: "Резус негативний", не розстроюйтеся - якщо ви пильна і відповідальна мама, з вашою дитиною все буде добре.
Розподіл груп крові по системі

 
 

Цікаве

Загрузка...