WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Резус-фактор, резус-конфлікт - Реферат

Резус-фактор, резус-конфлікт - Реферат

імовірність проблем підвищується. Адже в крові жінки, що родила, все ще живуть захисні антитіла ("клітки пам'яті"), що залишилися від колишньої вагітності. Вони проривають плацентарний бар'єр і починають руйнувати еритроцити ще не народженої дитини.
Правильне лікування чи засоби профілактики може призначити тільки кваліфікований фахівець. У деяких випадках доводиться прибігати і до ранніх пологів, і до вже описаного вище штучного переливання крові немовляті. В даний час розвиток резус-конфлікту можна запобігти і шляхом уведення спеціальної вакцини - анти-резус-імуноглобуліна - відразу після перших пологів чи переривання вагітності. Цей препарат зв'язує агресивні антитіла, що утворилися в крові матері і загрожують майбутній дитині, і виводить їх з організму. Якщо резус-антитіла не вводилися профілактично, їх можуть вводити і під час вагітності. Профілактику імуноглобуліном резус-негативні жінки повинні проводити протягом 72 годин після пологів, відшарування плаценти, амніоцетозу, мимовільного викидня, аборту, позаматкової вагітності, переливання крові.
Лікування резус-конфлікту найбільш яскравий приклад успіху клінічної імунології. Так що, навіть якщо лікар, глянувши на результати аналізів, сказав: "Резус негативний", не розстроюйтеся - якщо ви пильна і відповідальна мама, з вашою дитиною все буде добре.
Для визначення групи крові простим методом необхідні 8очних піпеток (окрема для кожної групи серії сироватки), дрібна тарілка, флакони з ізотонічним розчином хлориду натрію і гемаглютинуючі сироватки 4 груп двох серій.
Визначення крові за допомогою стандартних сироваток називається "простою реакцією". Визначення виробляється на тарілці, на якій восковим олівцем наносять позначення груп сироваток. Спочатку на тарілку наносять по 1-2 краплі стандартних сироваток відповідно зробленим написам у 2 ряди для двох різних серій. У кожну краплю сироватки додають випробувану кров, узяту з пальця чи з вени, і перемішують погойдуванням. Кількість крові повинна бути в 10-15 разів менше, ніж сироватки. За реакцією спостерігають не більш 5 хвилин, після чого роблять висновок про групу крові по наявності аглютинації.
Розрізняють 4 класичні реакції, характерні для 4 груп крові.
Аглютинація (+) при змішуванні крові зі стандартними сироватками
Група крові Група стандартної сироватки
0(1) А (II) У(Ш) AB(IV)
0(1) - - - +
А (II) + - + +
У(Ш) + + - +
АВ (IV) + + + -
Аглютинація, утворення "піску" у краплі із сумішшю свідчать про наявність групового антигену.
Простий метод визначення групового антигену (групи крові) уточнюється в ізосерологічної лабораторії за допомогою подвійної перехресної реакції - визначенням групових антитіл а і b у досліджуваній сироватці. Вони виявляються за допомогою стандартних еритроцитів А и В, заготовлених від донорів, що мають відповідно А (II) і В (III) групи крові.
У 2 окремі краплі сироватки, нанесені на тарілки, додають стандартні еритроцити груп А и В. Через 5 хвилин визначають результат по наявності аглютинації, що виявляє аглютинін а в крові В (III) групи, аглютинін b у крові А (II) групи, аглютиніни а і b у крові ПРО (I) групи і відсутність аглютинації в крові АВ (IV) групи.
Існує кілька методів визначення Rh-фактора. Найбільш розповсюджений метод конглютинації на чашках Петрі. Для цього дослідження, крім очних піпеток і флакона з ізотонічним розчином хлориду натрію, необхідно мати чашки Петрі, водяну лазню з постійною температурою 46-48 С і стандартні антирезусні сироватки всіх груп системи АВО. Для аналізу беруть антирезусну сироватку двох серій, одногрупну по системі АВО з досліджуваними еритроцитами. У чашку Петрі наносять по 2 краплі антирезусної сироватки, ліворуч - однієї серії, праворуч - іншої в 3 ряди для 3 досліджень. У кожну серію додають по краплі еритроцитів (досліджувані, контрольні Rh-позитивні і контрольні Rh-негативні). Після перемішування чашку Петрі поміщають у водяну лазню на 10 хвилин, після чого розглядають у минаючому світлі.
Наявність аглютинації свідчить про позитивний результат, відсутність її - про негативний. Для контролю в цьому методі використовують свідомо Rh-негативні і Rh-позитивні еритроцити.
Останнім часом для визначення резус-приналежності застосовують експрес-метод. Реакцію проводять у пробірках без підігріву. Для цього необхідна спеціальна, універсальна для всіх груп крові системи АВО сироватка, приготовлена особливим способом на поліглюкині.
У пробірку поміщають 1 краплю сироватки, додають 1 краплю досліджуваних еритроцитів і після 3-хвилинного погойдування заливають 3-5 мол ізотонічного розчину хлориду натрію, тричі перевертають пробірку і визначають результат у відбитому світлі. Наявність аглютинації свідчить про наявність Rh-антигену.
Широко застосовується також желатиновий експрес-метод, заснований на додаванні до крові 1 краплі 10 % розчину желатину і 10-хвилинної інкубації пробірок при +37 °С и додаванні теплого ізотонічного розчину хлориду натрію; роблять перемішування вмісту пробірки. Желатин сприяє зникненню неспецифічної аглютинації.
На цьому ж принципі заснований метод визначення Rh з папаїном.
Любою з цих методів може бути використаний в екстрених випадках. Незалежно від результатів проведених досліджень і наявних даних про ідентичність груп крові донора і реципієнта перед переливанням крові необхідно провести проби на індивідуальну сумісність.
Список використаної літератури:
1. Медична енциклопедія в 4-х томах. - М., 1986.
2. Соломіцький В.І. Все про кров. - К., 1990.

 
 

Цікаве

Загрузка...