WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Засоби загартування організму людини. Вплив на кровоносну, дихальну, судинну системи, серце, обмін речовин - Реферат

Засоби загартування організму людини. Вплив на кровоносну, дихальну, судинну системи, серце, обмін речовин - Реферат


Реферат на тему:
"Засоби загартування організму людини.
Вплив на кровоносну, дихальну, судинну системи, серце, обмін речовин"
1. ЗАГАРТОВУВАННЯ ПОВІТРЯМ
І ВПЛИВ ПОВІТРЯ НА ОРГАНІЗМ
Повітря, як відомо, являє собою природну суміш газів, головним чином азоту і кисню. Ця газова оболонка і складає атмосферу нашої планети. Під впливом повітря і води на поверхні Землі відбуваються найважливіші геологічні процеси, формуються погода і клімат.
Існування людини, життєдіяльність її органів і систем багато в чому залежать від хімічного складу і фізичних властивостей атмосферного повітря. Якщо без їжі людина може обходитися десятки днів, без води - 3 дні, то без повітря вона не проживе і 10 хв. Але повітря не тільки постачальник необхідного кисню. Воно прекрасний засіб зміцнення і загартовування організму. Недарма повітряні ванни розглядаються як найбільш ніжні і безпечні процедури. З них звичайно і рекомендується починати систематичне загартовування всього організму.
Перший професор медицини Московського університету С. Г. Зібелін, учень великого М. В. Ломоносова, ратував за профілактичний напрямок у вітчизняній медицині. Він стверджував: "Повітря не тільки життя зберігає, але і здоров'я спостерігає..." У цих словах розкрите найважливіше значення повітря для зміцнення здоров'я людини. Найвизначніші вчені завзято доводили: Купання в повітряному середовищі відповідає природі людини. "Як риба у воді, - стверджував, зокрема, німецький учений XVIII ст. Г. Ліхтенберг, - людина живе, постійно оточена іншою рідиною - повітрям. Купання в останньому може бути більш доцільним, ніж холодна водяна ванна".
Повітряні ванни благотворно діють на людину. Завдяки ним людина стає більш урівноваженою, спокійною. Непомітно зникає підвищена збудливість, поліпшується сон, з'являються бадьорість і життєрадісний настрій. Позитивно впливають повітряні ванни на серцево-судинну систему - сприяють нормалізації артеріального тиску і кращій роботі серця.
Отже, у процесі загартовування повітрям відбувається підвищення працездатності всіх систем, що забезпечують терморегуляцію. Стосовно судинної системи це значить, що чим швидше судини після охолодження (звуження) повернуться до свого нормального стану, тим краще наш організм пристосовується до холоду. Російський фізіолог А. А. Ухтомський писав: "Показником працездатності тканини є її лабільність, тобто швидкість, з яким тканина, відреагувавши, здатна повернутися до вихідного стану. У результаті загартовування повітрям значно підвищується рухливість до ефективність судинних реакцій у людини".
Повітря не тільки постачальник кисню. Утворити вітер, його потоки впливають на природні процеси і явища. Від вітру - урагани і бурі, хвилювання на морських просторах, ерозія ґрунту, усякого роду руйнування...
Інша справа - повітряні потоки помірної сили. Саме вони з усіх природних факторів розглядаються як найбільш ніжні, безпечні, усім доступні процедури. Саме повітря, на думку вчених, найбільш універсальний засіб загартовування. З повітряних ванн медики рекомендують починати систематичне загартовування організму. Це простий, але разом з тим винятково корисний початок не відкладайте в довгу шухляду.
Вплив повітряних потоків на людський організм різнобічний. Це вплив і температури повітря і його вологості, і швидкості руху, і наявності аерозолей - усякого роду твердих і рідких речовин, що знаходяться в стані дрібного роздроблення. Основний фактор, що впливає на людину, - температура повітря.
Повітряна ванна може бути загальною, якщо впливу повітря піддається вся поверхня тіла, або частковою, коли оголюється тільки його частина (тулуб, шия, руки, ноги). Вплив повітряних потоків, що гартує, зв'язано насамперед з різницею температур між ними і поверхнею шкіри. Шар повітря, що знаходиться між тілом і одягом, звичайно має постійну температуру (близько 27-28 °С). Різниця між температурою шкіри одягненої людини і навколишнім повітрям, як правило, невелика. Тому-те віддача тепла організмом майже непомітна. Але як тільки тіло людини звільняється від одягу, процес віддачі тепла стає інтенсивніше. Чим нижче температура навколишнього повітря, тим більшому охолодженню ми піддаємося.
Вплив холодного повітря на велику поверхню тіла викликає в організмі визначену реакцію. У перший момент унаслідок великої віддачі тепла виникає відчуття холоду, потім кровоносні судини шкіри розширюються, приплив крові до шкіри збільшується і відчуття холоду змінюється почуттям приємної теплоти.
Шкідливі речовини в окремих випадках, обумовлених недостатнім провітрюванням навколишньої атмосфери, можуть накопичуватися в приземних шарах повітря, утворити отрутний смог, що нерідко викликає масові отруєння. Особливу небезпеку представляють радіоактивні забруднення, що можуть носити глобальний характер.
2. ЗАГАРТОВУВАННЯ ВОДОЮ І ЇЇ ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ
З древніх часів відома цілюща сила води як випробуваного засобу, що зміцнює здоров'я людини. Холодну воду академік І. П. Павлов, наприклад, вважав одним з найдійовіших засобів боротьби за здоров'я. Один раз під час хвороби академік зажадав холодну воду і став ... купати в ній руку. Доктор, що ввійшов у палату, зупинився в здивуванні. И. П. Павлов, лежачи на спині, продовжував купання руки. От, роблю позику! - тихим і слабким голосом сказав Іван Петрович доктору. - Так адже як же? Адже ви знаєте: я ж виснажений хворобою до межі. Півтора пуда втратив у вазі. У мене навіть голосу немає. І от я лежав і думав: відкіля ж енергію взяти? Кора виснажена. Я повинний зробити для неї позика. Де? У підкірці. Зарядити кору з підкірки. Адже це ж грандіозний акумулятор нервової енергії. З подкоркою же всі найсильніші, кращі емоції зв'язані. З дитинства для мене вода, ріка - це усі. Купання, плавання... І взагалі найсильніші емоції в мене зв'язані з водою... і із шумом її і видом... і, нарешті, температурні роздратування. От я і роблю позику: збуджую підкіркові центри цим купанням... а вони вуж пускай заряджають кору.
Висока ефективність впливу води на організм порозумівається тим, що її теплоємність у 28 разів вище, ніж теплоємність повітря. Так, повітря при температурі 13° С сприймається як прохолодний, у той же час вода тієї ж температури здається холодною. При одній і тій температурі повітря і води організм втрачає у воді майже в 30 разів більше тепла. Саме з цієї причини вода розглядається ,як дуже сильний природний засіб, що гартує.
У водяних процедур є ще одна особливість. Вони, як правило, роблять на людину і механічний вплив. Більш сильна дія в порівнянні з повітрям вода робить і за рахунок розчинених у ній мінеральних солей, газів і рідин. До речі, з метою

 
 

Цікаве

Загрузка...