WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Алкоголізм, наркоманія, віл/cнід як соціальні проблеми: характеристика та шляхи попередження - Реферат

Алкоголізм, наркоманія, віл/cнід як соціальні проблеми: характеристика та шляхи попередження - Реферат

нових відчуттів, невміння використовувати вільний час, неусвідомленність наслідків вживання наркотиків.
Наркоманія - це зло, яке завдає людині та суспільству важку і часто непоправну шкоду. Вживання наркотиків є шкідливим для всіх органів і систем людини, в першу чергу таких життєво важливих як серцево-судинна система, печінка, нирки, легені, шлунок. У підсумку людина, як правило, стає інвалідом, значно скорочується строк її життя (10-15 років). Виникають стійкі психічні розлади. Людина стає підозрілою, нервовою, злою, засмученою, не здатною до співпереживання і співчуття.
Стрімко падає її інтелект, інтереси стають примітивними, втрачається пам'ять. Вона втрачає інтерес до життя, своїх друзів і близьких. Наркоманія шкідливо відбивається на дітях, які народжуються розумово відсталими, мають серйозні психічні захворювання. Все це пізніше передається з покоління в покоління. Прихильність до зловживання наркотиків спостерігається у осіб морально нестійких, психічно хворих, які не можуть оцінити наслідків своїх дій. Розвитку наркоманії сприяють інші захворювання (психічні розлади, алкоголізм, фізичні дефекти), які знижують здатність до самоконтролю, а також недоліки у вихованні з боку батьків, коли у молоді виникає орієнтація на споживання та розваги.
Вихід із наркотичного сп'яніння супроводжуєтьсябезсиллям, болем у різних частинах тіла, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології військовослужбовців:
- різкі зміни у поведінці (необгрунтована агресивність, злобність, зміна кола друзів та ін.), що не були властивими раніше;
- поява брехливості, відчуженості;
- крадіжки;
- втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень;
- поява у військовослужбовців шприців, голок, гумових жгутів, таблеток, наркотичних речовин;
- поява у військовослужбовців хімічних речовин і оцту, питна сода, перманганат калію та ін.;
- специфічні жаргонні слова у лексиконі військовослужбовців;
- наявність слідів від ін'єкції;
- розлади апетиту;
- коливання розміру зіниць.
Боротьбу з наркоманією полегшує її профілактика. Але сама профілактика - складний процес, який потребує своїх методик, засобів, спеціалістів. Дослідження показують, що приблизно 2-7% молоді в Україні можуть бути віднесені до потенційних споживачів наркопрепаратів. Це - "групи ризику", ціннісна свідомість яких робить їх "відкритими" до позитивно чуттєвого сприйняття лінії поведінки.
Надамо коротку характеристику наркотичних (токсичних) речовин. Сьогодні список наркотичних речовин складає понад 130 найменувань. Найбільш розповсюдженими є деякі види маку, коноплі та галлюциногенів.
Опіоти. Наркотики опійної групи - велика група депресантів центральної нервової системи, що мають морфіноподібний ефект. Наркотики включають в себе натуральні опіоти (природні продукти опійного маку) так і систематичні опіотоподібні з'єднання такі як метадан, героїн, фантанил.
В нашій країні частіше використовується суміш сурагатів опію кустарного виробництва: згущений сік, що добувається з незрілих коробочок маку (склад морфіну - 10%). Іноді для інстракції наркотику використовують додаткові хімікати. Останнім часом готові суміші продаються наркоділками, бо частина починаючих наркоманів не вміє готувати наркотики самостійно. Опійні препарати вживаються внутрішньо у вигляді відварів, настоїв, але частіше вводяться внутрівенно. Героїн тільки починає проникати на територію України і поки значного розповсюдження завдяки високій ціні. Героїн відносять до "тяжких" наркотиків - залежність від нього розвивається у декілька разів швидше ніж інші наркотики.
Гашиш (аноша, канабіс, хеш, черес, кафур, маріхуана). Наркотик "добувають" з листків і стебел коноплі. Зовнішній вигляд його може бути двох видів:
- висушена або не висушена зелена трав'яна частина коноплі більш схожа на тютюн. Буває спресована у кульки або брикетики;
- пресована суміш смоли і дуже змільчених верхівок коноплі - темнокоричнева субстанція, за консистенцією подібна пластилину.
Всі препарати коноплі мають достатньо різкий запах і гіркий смак. Як правило, їх курять, забиваючи у цигарки разом з тютюном. Така цигарка має харктерний вигляд: вона довше звичайної, згорає косо - з одного боку більше, ніж з іншого (звідси жаргонна назва "косяк"). Сформувалася думка про "м'якість" гашишу. У дійсності ж його вживання є первинною стадією для переходу до більш "тяжких" наркотиків (за світовою практикою, 10% тих, хто "покуштував" маріхуану, з часом стають наркотично залежними).
ЛСД - подібні галюциногени. Найбільш розповсюдженим з цієї групи є - екстазі, він поєднує у собі властивості психостимулятора і галюциногена. Головним місцем його продажу стали молодіжні дискотеки. Проводячи час у багаточисельних танцях, необхідно мати витримку, досягти якої можна легко з допомогою "екстазі". Одна таблетка здібна примусити людину рухатися без перерви протягом 8-10 годин. "Екстазі" дорогий препарат, і частіше його споживачі достатньо швидко переходять на систематичний прийом сурогатів опію, які суттєво дешевші.
Токсичні речовини. До цієї групи відносять засоби побутової хімії, стимулятори, анальгетики, транквілізатори і т.п. Всі токсичні речовини можна розподілити на дві групи: одні вводяться шляхом подиху, інші - вводяться при ковтанні. До перших відносяться так званні інгалятори - рідини і гази, які цілеспрямовано вдихаються для отримання стану ейфорії. Найбільш розповсюдженні з них - клей "Момент", бензин, фарби, побутові розчинники, отруйні хімікати. Токсикомани дихають парами цих речовин, нюхають їх. Невелика тривалість їх дії - ці чинники робить найбільш популярними серед молоді.
На сьогодні вже немає жодного регіону України, частина населення якого б не була уражена наркотизацією. Станом на 1.01.2002 р. кількість споживачів наркотиків у державі становила 107 тис., в 8% з яких - віком до 30 років, в їх числі майже чверть жінки, понад 5,4 тис. - неповнолітні. 78% - непрацюючих. Тільки в минулому році від передозування та хвороб, пов'язаних із зловживанням наркотиків померло 2,1 тис. чол.
Традиційні регіони широкої розповсюдженості наркоманії: Крим, Дніпропетровська область, Одеська область, Запорізька область, Луганська область, місто Київ - де зареєстровано 64% споживачів наркотиків.
Особою поширення

 
 

Цікаве

Загрузка...