WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Шок. Непритомність, їх ознаки. Перша допомога - Реферат

Шок. Непритомність, їх ознаки. Перша допомога - Реферат

риніт - близько 8%, а бронхіальну астму - близько 5%, то витрати в Україні на рік за цими захворюваннями повинні становити відповідно 168 млн., 384 млн. і 720 млн. у.о. Разом - 1272 млн. у.о. Вражаючі цифри, нехай навіть ці витрати фінансуються не з бюджету, а з кишені хворих. Зрозуміло, що, крім фінансових, алергічні захворювання створюють і інші проблеми, тому що істотно знижують якість життя. Тобто хворі не можуть повноцінно ні працювати, нівідпочивати.
Що ж відбудеться, якщо ми зуміємо виявляти алергії на ранніх стадіях? По-перше, стане можливим застосувати елімінацію, що може бути рівнозначно лікуванню. Це можна проілюструвати численними прикладами тимчасового виїзду хворих із певних місцевостей на період цвітіння відповідних рослин, "відселення" тварин і птахів, що є джерелами алергії, застосуванням відповідних "елімінаційних дієт". У ширшому плані це боротьба з рудеральними (бур'яновими) рослинами типу амброзії, тарганами (їхня роль в алергізації населення сьогодні значна), гризунами, постільними мікрокліщами, певними речовинами на виробництві, цвілевими й іншими грибами, корекція технологій готування їжі, виготовлення речей домашнього вжитку, одягу, іграшок тощо.
Реальнішим є лікування алергенами, тобто СІТ. Ось цитати з офіційного документа Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо СІТ (WHO POSITION PAPER "Allergen immunotherapy therapeutic vaccines for allergic diseases", Geneva, January 27-29, 1997):
· Імунотерапія алергенами - технологія введення алерговакцини, кількість якої постійно збільшується, що дозволяє досягти клінічної ситуації, при якій експозиція причинного алергену вже не спричинює патологічних ознак.
· Застосування імунотерапії алергенами показало її справжню ефективність у хворих з алергічним ринітом (кон'юнктивітом, алергічною астмою) і алергічними реакціями від укусу комах.
· Носова, під'язична або пероральна імунотерапія, використовуючи високі дози алергенів, що вводяться, також може бути ефективною.
І, нарешті, найважливіше з цього документа:
Імунотерапія - єдиний метод, що може впливати на природний перебіг алергічних хвороб, він також може запобігати переходу алергічного риніту в бронхіальну астму.
Вартість річного курсу імунотерапії, незалежно від виду алергічного захворювання, в середньому не перевищує 20 у.о. А коли так, то економія в масштабах України (ми відняли частку хворих, які вже не можуть лікуватися алергенами через несвоєчасність виявлення захворювання) становитиме на рік при полінозі 100 млн., цілорічному риніті - 138 млн. і при бронхіальній астмі - 100 млн. у.о., разом - 338 млн. у.о. При цьому економія - не головне, найголовніше те, про що пише ВООЗ - можливість припинити розвиток захворювання (особливо в дитячому віці), викликати його тривалу ремісію (затихання) або як мінімум віддалити перспективу його медикаментозного лікування.
На проблемі алергенів мені б хотілося зупинитися докладніше, тому що вона є ключовою для алергології. Сучасна наука переконливо довела, що, по-перше, практично будь-які оточуючі нас речовини можуть бути або стати алергенами. Серед них виділяють неінфекційні й інфекційні, а серед неінфекційних, у свою чергу, пилкові, побутові, епідермальні, інсектні та харчові. Пилок рослин, щоб викликати алергію, повинен мати середні розміри, легко переноситися вітром, рослини повинні часто зустрічатися в цій місцевості. З цієї причини пилок квітів, який, як правило, показують, рекламуючи противоалергенні препарати, вкрай рідко буває причиною алергії, тому що він мало леткий і клейкий. А пилок тополі, як це не дивно для багатьох, має менш виражені алергенні властивості, ніж, приміром, пилок "мирної" берези.
Наші алергологи, хоча, загалом, знають "можливості" кожної рослини, дуже потребують конкретної ("прив'язаної" до певної місцевості і термінів) інформації про "пилкування" рослин. Цим займається наука аеропалінологія, яку в нашій країні поки що ігнорують (є окремі ентузіасти в Києві й Вінниці). А за кордоном разом із прогнозом погоди в засобах масової інформації публікуються повідомлення про рівень вмісту пилку в атмосфері міст і його небезпеку для населення. Це стає в нагоді як лікарям, так і хворим.
У світі випускається до сотні пилкових алергенів. В Україні нам удалося випустити близько 20 найбільш "популярних". При цьому важливо уявляти собі так звану проблему крайових алергенів. Річ у тому, що, по-перше, пилок і суцвіття рослин, які ростуть у різних клімато-географічних зонах, можуть відрізнятися за антигенною (імуногенною) будовою. Скажімо, пилок кипариса, що росте на півдні Європи, маловідомий як алерген. Водночас у Криму кипарис - один із "найсильніших" алергенів. По-друге, навколишнє середовище, за рахунок природних і антропогенних ("людських") чинників, істотно модифікує (змінює) склад пилку. Для України в цьому плані помітне значення мають хімічні, біологічні (іноді не виключені й радіонуклідні) забруднювачі атмосфери.
Ще більше проблем із так званими "побутовими" алергенами, виготовленими з пилу жител, до складу якого входять продукти життєдіяльності мікрокліщів, що живляться епідермісом людини, мікрогриби, інші органічні й неорганічні речовини. Нині у нашому архіві є вже до тридцяти серій алергену "домашнього пилу", кілька серій пера подушок, таргана. За замовленням Інституту отоларингології АМН України і великого ентузіаста не тільки оториноларингології, а й алергології, члена-кореспондента АМН України професора Д.Заболотного ми виготовили алергени з пилу жител хворих міста Києва. Надалі плануємо виготовляти зразки з пилу жител інших міст України, а також, за замовленням, із жител конкретних хворих, що матиме для них найбільший лікувальний ефект.
Отже, очевидно - кожна країна просто зобов'язана мати власне виробництво алергенів. Тим більше, що зовсім невелике підприємство (до 20 працюючих) могло б забезпечити алергенами Україну й не тільки. Якщо ми змогли б упровадити свої ноу-хау, то, думаю, за економічною ефективністю лишили б позаду багато великих фармацевтичних підприємств. Міркуйте самі: сьогодні ми вже готові випускати міні-ланцети із заздалегідь нанесеними на них сухими алергенами. З їхньою допомогою можна легко обстежити на алергію жителів найвіддаленіших сіл навіть в умовах фельдшерсько-акушерського пункту. А це дуже важливо для раннього виявлення алергічних захворювань. За допомогою подібних ланцетів можна також визначати стан імунітету. Причому вартість подібних обстежень мінімальна - не набагато більше за вартість одноразових шприців.

 
 

Цікаве

Загрузка...