WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Етика взаємовідносин лікаря та хворого - Реферат

Етика взаємовідносин лікаря та хворого - Реферат


Реферат на тему:
Інгаляційна терапія.
Поняття про аерозолі. Механізми дії
1. Інгаляційна терапія: поняття, функції та переваги
Інгаляційна терапія - метод лікування, заснований на проникненні лікарських речовин у виді аерозоля в дихальні шляхи людини за допомогою приладів, називаних інгаляторами (небулайзерами). При цьому не порушується цілісність тканин, практично відсутні побічні ефекти і досягається максимальна ефективність при найменших витратах.
Аерозоль - це дрібні частки, зважені в газоподібному середовищі. Аерозолі поділяють по розмірах часток на високодисперсні, середньодесперсні і низкодисперсні. Аерозольні частки розміром більш 5 мкм осідають у ротовій порожнині й у верхніх дихальних шляхах. Частки розміром від 1 до 5 мкм осідають у нижніх дихальних шляхах, а частки діаметром менш 1 мкм вільно видихаються назад.
Інгаляційна терапія застосовується для лікування і профілактики захворювань органів дихання, таких як гострі респіраторні захворювання, хронічні захворювання дихальних шляхів, бронхіальна астма, бронхіти, фарингіти й ін.
Переваги інгаляційної терапії:
можливість безпосереднього і швидкого впливу на зону запалення в слизуватих оболонках;
значно більш дешевий спосіб домогтися швидкого зм'якшення симптомів захворювання і наступного видужання;
речовина, яка використовується в інгаляції, практично не всмоктується в кров і не робить побічних дій на інші органи і системи, як це буває при прийомі таблеток чи ін'єкціях;
можливість використання високих доз препарату з одержанням швидкого позитивного ефекту;
можливість застосування дітям, людям похилого віку й ослаблених хворих;
процедури не вимагають глибокого подиху і точної координації рухів.
Застосування лікарських препаратів залежить від того, які захворювання необхідно лікувати. Небулайзер (пристрій для інгаляцій) дозволяє вводити високі дози лікарських речовин у чистому виді, без домішок, такі як бронходилятатори, антибіотики, антисептики, стероїди, муколітики, фітозбори і мінеральні води.
Інгалятори знайшли широке застосування в пульмонології, фтизіатрії, інтенсивній терапії, ориноларингологіх й аллергології. У випадках, коли зоною впливу препарату є дрібні бронхи, а ліки мають форму сольового розчину, більш кращим є вибір ультразвукових небулайзерів. Вони необхідні також при одержанні індукованого мокротиння в лікувальних і діагностичних цілях. В інших випадках досить застосування компресорних небулайзерів.
Захворювання легень, зокрема бронхіт, бронхіальна астма і туберкульоз легень, виходять на одне з перших місць у структурі захворюваності. Серед невідкладних заходів щодо профілактики і лікування цих захворювань і дихальної реабілітації хворих важливе місце займає респіраторна терапія, основу якої складають інгаляції аерозолей лікарських препаратів. У залежності від локалізації вогнища запалення, клінічної картини захворювання, типу збудника лікар вибирає спосіб лікування і шлях введення лік. Останнім часом при лікуванні захворювань дихальних шляхів широко поширені лікарські форми для місцевого впливу у виді інгаляцій аерозолей.
Перевага інгаляційної терапії перед іншими методами полягає в більш швидкому усмоктуванні лікарських препаратів, збільшенні активної поверхні лікарської речовини, депонуванні його в підслизитому шарі (багатому кровоносними і лімфатичними судинами), створенні високих концентрацій лікарських речовин безпосередньо у вогнищі ураження. Крім того, минаючи печінку, лікарські речовини в незміненому виді діють при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легень більш ефективно, ніж при їх пероральному застосуванні.
2. Поняття про аерозолі,
які використовуються в інгаляційній терапії
У медицині аерозоли підрозділяють по розмірах часток на високо-, середньо- і низкодисперсние. Ніж дрібніше частки аерозоля, тим довше вони залишаються в потоці вдихуваного повітря і тем глибше проникають у дихальні шляхи. Частки діаметром 8-10 мкм звичайно осідають у порожнині рота, 5-8 мкм - у ковтку і гортані, 3-5 мкм - у трахеї і бронхах, 1-3 мкм - у бронхіолах, 0,5-2 мкм - в альвеолах.
Лікарські засоби, які рекомендуються, для використання в інгаляторах (застосовувати тільки по призначенні лікаря):
Натуральні й ефірні олії
Вдихання ефірних олій - ефективний метод ароматерапии. Випливає з обережністю використовувати різні олії, підбор олій повинний бути індивідуальний. Перед застосуванням ефірних олій варто обов'язково проконсультуватися з лікарем. При використанні ефірних олій їхня концентрація не повинна перевищувати 5%.
Лужні розчини
Натрію гідрокарбонат. Застосовується 2% розчин для розрідження слизу і створення лужного середовища у вогнищі запалення. Десятихвилинна інгаляція збільшує ефективність видалення слизисто-гнійної речовини з порожнини носа більше ніж у 2 рази.
Сольові розчини
Натрію хлорид. 0,9% розчин не робить подразливого впливу на слизуваті оболонки, застосовується для їх зм'якшення, для очищення і промивання порожнини носа при влученні їдких речовин. 2% гіпертонічний розчин сприяє очищенню порожнини носа від слизисто-гнійного вмісту.
Бронходилятатори
Атровент - робить як безпосередньо бронходилятуючу дію, так і аналогічний профілактичний ефект, викликає зменшення секреції бронхіальних залоз і попереджає розвиток бронхоспазма. У розчині для інгаляцій через небулайзер застосовується по 1 мол від 3 до 5 разів у день для дорослих.
Сальбутамол - купірує спазм бронхів, зменшує бронхіальний опір і збільшує життєву ємність легень.
Беротек (фенотерол) - для інгаляції через небулайзер застосовують у виді 0,1 % розчину по 2 мол 3-4 рази в день з метою одержання швидкого бронхорасширяющего дії.
Беродуал - препарат швидкої дії з тривалістю дії до 5-6 годин, що дозволяє використовувати його для купіровання бронхоспазму.
Муколітики.
Ацетилцистеїн - застосовується для інгаляцій через небулайзер у виді 20% розчину по 2-4 мол 3-4 рази в день.
Мукоміст - для інгаляцій застосовується ампулированний розчин, що містить у 1 мол 0,2 м активні речовини.
Лазолван - для інгаляційної терапії може застосовуватися при обструктивному хронічному бронхіті в

 
 

Цікаве

Загрузка...