WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Теорія і практика застосування ліків під час вагітності - Реферат

Теорія і практика застосування ліків під час вагітності - Реферат

навіть 999-ти такого не трапилося. Саме можливість тяжких, фатальних наслідків, незалежно від їх частоти, є підставою для категоричної заборони використання препарату під час вагітності. Відзначимо також, що у публікаціях, які пропагують нерекомендовані ліки, стан дитини простежено щонайдовше протягом 7 днів після народження. А хіба очевидно, що прояви негативного впливу на плід не можуть з'явитися пізніше? Досить нагадати давно описаний феномен трансплацентарного канцерогенезу або явище гормон-нейромедіаторного імпринтингу, прояви яких можуть з'явитися через багато років після народження.
Мабуть, читачі вже звернули увагу, що впродовж усієї статті ми оперували термінами "протипоказаний" (заборонений), "не протипоказаний" (дозволений) без якихось градацій, нюансів, деталей, ступенів. Це дійсно так, хоча у фармакотерапії вагітних характер та тяжкість можливої ушкоджуючої дії на плід, інші нюанси та деталі надзвичайно важливі. Ми запозичили ці терміни у вітчизняних фармакологічних керівництвах, довідниках та переважній більшості інструкцій до препаратів. У цьому можна пересвідчитися, переглянувши будь-який наш довідник: максимум, що можна там зустріти, це "протипоказаний у І триместрі", "протипоказаний у кінці вагітності", а у більшості випадків - "протипоказаний при вагітності". Все! Плюс або мінус, так чи ні.
У США прийнято інший підхід, який, на нашу думку, значно адекватніше характеризує можливість застосування медикаментів під час вагітності, дозволяє лікарю свідомо робити вибір. З 1980 року за ініціативою Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів (Food and Drug Administration - FDA) введено розподіл лікарських засобів на категорії залежно від ступеня ризику їхньої тератогенної дії. Покладення в основу тератогенності засобу є зрозумілим і виправданим (саме цей вид антенатальної дії ліків вважається найнебезпечнішим), але на практиці ця класифікація використовується ширше - для характеристики ступеня ризику будь-якого негативного впливу медикаментів на плід з тяжкими наслідками для здоров'я майбутньої дитини. Зважаючи на важливість такої градації ліків і прагнучи надати читачеві змогу самому порівняти існуючі у нас та у США підходи, повністю наведемо класифікацію FDA з деякими власними доповненнями та корективами.
Категорія А. На підставі досліджень на тваринах і повноцінних контрольованих клінічних дослідів встановлено нешкідливість препаратів для плода як у I триместрі, так і у пізніші терміни вагітності. Безпечні лікарські засоби: можуть застосовуватися без обмежень у будь-які терміни вагітності.
Категорія В. Експериментальні дослідження не виявили тератогенної чи іншої ушкоджуючої дії на плід, але достатніх клінічних спостережень ще немає або ускладнення, які спостерігалися у тварин, не виявлені у дітей, матері яких приймали препарати. Умовно безпечні лікарські засоби: можуть застосовуватися під час вагітності за відповідними показаннями.
Категорія С. У тварин встановлено тератогенний чи інший несприятливий (токсичний) вплив на плід, контрольовані клінічні досліди не проводились чи не закінчені або у клінічних спостереженнях відзначено негативну дію препарату, проте користь його застосування напевно перевищує ризик. Потенційно небезпечні лікарські засоби: можуть обмежено застосовуватися у вагітних, якщо неможливо знайти адекватну альтернативу.
Категорія D. Тератогенну чи іншу виразну несприятливу дію на плід доведено як в експерименті, так і в клініці. Застосування під час вагітності безумовно пов'язано з ризиком, який, однак, може бути нижчим, ніж очікувана користь. Небезпечні лікарські засоби: можуть застосовуватися під час вагітності лише за життєвими показаннями. Не можуть вживатися у І триместрі. Хвора повинна бути поінформована про можливі наслідки.
Категорія Х. Тератогенну дію або іншого характеру вплив препарату з тяжкими наслідками для плода доведено в експерименті та клініці. Ризик застосування під час вагітності безумовно перевищує можливу користь. Шкідливі лікарські засоби: категорично протипоказані вагітним і жінкам, які можуть завагітніти.
Як бачимо, лише призначення препаратів категорії Х не може бути виправдане ніякими мотивами, оскільки воно цілком реально перешкоджає досягненню головної мети вагітності - народженню здорової дитини. Якщо лікування такими засобами є життєво необхідним для жінки, вагітність слід перервати. В усіх інших випадках лікар може зважувати співвідношення користь/ризик, обирати оптимальний спосіб дій, виходячи з інтересів матері та пам'ятаючи про інтереси плода. Цей баланс інтересів є чи не найголовнішою умовою адекватної медикаментозної терапії під час вагітності.
Варто акцентувати увагу на вищезгаданій формулі користь/ризик у застосуванні до акушерської фармакології. В усіх фармакологічних довідниках, виданих або перекладених у нашій країні, щодо величезної кількості препаратів можна зустріти таку рекомендацію: перед призначенням вагітній жінці слід ретельно оцінити співвідношення імовірної користі для матері та потенційного ризику для дитини. Лукавство цієї рекомендації полягає в тому, що оцінити "імовірну користь" конкретного препарату для хворої жінки лікар може (власне, необхідність призначення визначається діагнозом, лікувальний ефект є передбачуваним), але "потенційний ризик" для плода він ніяким чином визначити не в змозі. Звідси випливає конкретний висновок: необхідно, щоб у інструкції до кожного лікарського засобу, який не рекомендується до вживання під час вагітності, була інформація про те, якими є можливі наслідки, у якому відсотку випадків їх можна очікувати і, в ідеалі, яким є механізм негативного впливу на плід. Тоді лікар дійсно зможе прийняти адекватне рішення. Без цього вищезгадана рекомендація залишається гаслом, порожніми словами.
Отже, спробуємо підбити підсумок. Між теоретичними "засадами" медикаментозної терапії в акушерстві та її практикою існують протиріччя. У розділі "Протипоказання до застосування ліків під час вагітності" вони зводяться до трьох проблем: теоретична нездоланність рекомендації не застосовувати ліки з невизначеною дією на плід; рутинне збереження в інструкціях протипоказань у ліків із доведеною безпечністю; застосування ліків із доведеним негативним впливом на плід з лікувальною або навіть науковою метою та подальшим пропагуванням такої практики. До цього слід додати недосконалу систему викладення інформації щодо причин заборони препаратів для вагітних в інструкціях та довідниках. Увесь цей комплекс проблем, на нашу думку, входить до компетенції Державного фармакологічного центру. Оскільки цей заклад в Україні концентрує надзвичайно потужні наукові сили,уявляється цілком можливим створити спеціальну комісію, яка б вирішувала конкретні суперечливі питання на кшталт тих, що були порушені у цій статті. Подібної структури поки що немає у жодній з країн СНД, наскільки відомо автору, немає й у інших країнах. Отож маємо шанс бути першими. Але справа аж ніяк не у пріоритеті. Питання, що про них йшлося, гострі, болючі і потребують конкретного вирішення. На це чекають лікарі, це потрібно вагітним жінкам, від цього, зрештою, залежить здоров'я майбутнього покоління.

 
 

Цікаве

Загрузка...