WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Туберкульоз - Реферат

Туберкульоз - Реферат

кінці їх стовщуються, прояви остеопорозу зменшуються. Проте кісткова тканина не відновлюється. Особливо довго зберігаються порожнини первинного оститу (кісткові каверни) з секвестрами в них та грануляціями (ризик загострення процесу в наступні місяці чи роки). Ступінь морфологічних змін у суглобі варіює від деформівного артрозо-артриту до повного руйнування суглоба та розвитку псевдоартрозу (інтра-артикулярного чи, рідше, екстра-артикулярного - при повному вивиху стегна).
Клінічні прояви кокситу залежать від багатьох чинників, насамперед від стадії процесу, локалізації первинного оститу, характеру його поширення та інтенсивності, віку хворого та його імунологічної й неспецифічної реак-тивності.
У першій стадії, преартритичній, симптоми захворювання не досить виражені та непостійні. Загальні явища полягають у відчутті втоми, кволості, особливо при рухах (ігри чи інші навантаження), періодичному болю у нозі (нерідко в колінному суглобі), особливо вночі. Іноді хворі оберігають ногу від навантаження та накульгують. Оскільки явища інтоксикації нечітко вира-жені, велике діагностичне значення в цей час мають специфічні реакції на інфікованість організму туберкульозними мікобактеріями (туберкуліновий тест за Манту та ін.). Головним у діагностиці туберкульозного кокситу у стадії первинного оститу є рентгенологічне дослідження (рентгенографія у фас та профіль) кульшового суглоба, яке дає змогу виявити характерні зміни в сусідніх кістках - осередок деструкції в кульшовій чи стегновій кістках, часто з наявністю в ньому дрібних секвестрів, та остеопороз кісток, що'ут-ворюють суглоб.
У артритичній стадії туберкульозного кокситу клінічні явища звичайно виражені різко, особливо у стадії розпаду. Це явища загальної інтоксикації, порушення рухомості в суглобі, майже постійний біль у суглобі, особливо під час руху (як активного, так і пасивного), порушення ходьби та згинання, іноді прискорення росту кінцівки внаслідок подразнення ростової зони та гіперемії епіфіза (якщо щене закрились епіфі-зарні пластинки), атрофія та контрактура м'язів ноги на боці ураження.
При контрактурі нога набуває положення згинання в кульшовому та колінному суглобах та приведення її до середини (внутрішня ротація). Місце-вими симптомами кокситу є також збільшення його об'єму, особливо при ексудативній формі артриту та при утворенні напливних абсцесів, які спостерігаються переважно спереду великого вертлюга, під паховою зв'язкою та в ділянці привідних м язів стегна. Окрім згаданих вище трофічних порушень у тканинах ноги - атрофії м'язів на ураженій кінцівці, важливим раннім симптомом кокситу є потовщення складки шкіри на ній (симптом Александрова).
Рентгенологічними ознаками в початковій стадії артритичної фази (си-новіту) є розширення суглобової щілини та остеопороз кісток, а пізніше - звуження щілини суглоба, порушення контурів суглобової поверхні та руйнування кісток суглоба.
У постартритичній стадії (стадія наслідків туберкульозного кокситу) спостерігаються тяжкі порушення функції суглоба (ходьби, рухомості), положення тіла, спричинені руйнуванням суглобових структур, підвивихами та вивихами стегна, відставанням у рості, сколіозом та іншими дсгенеративно-дистрофічни-ми процесами. Рентгенологічне це виявляється як ознаками деструкції суглоба, підвивихами та вивихами стегна, так і елементами репаратив-но-пристосовного характеру (кінцевим розростанням кісток та склеротично-атрофічними явищами, псев-донеоартрозом).
Лікування туберкульозного кокситу, як і інших форм кістково-сугло-бового туберкульозу, комплексне:
ортопедичні (іммобілізація гіпсовими пов'язками та - рідше - витягання), хіміотерапевтичні і хірургічні методи та санаторно-курортне лікування.
Туберкульоз колінного суглоба (гоніт) посідає третє за частотою місце серед форм кістково-суглобового туберкульозу. Як і коксит, він спо-стерігається в дитячому та юнацькому віці і розвивається шляхом мета-стазування мікобактерій з первинного осередку.
Первинний гоніт, як і коксит, зустрічається у формі ексудативного та продуктивного, або фунгозного, артриту. Ексудативний артрит супровод-жується гіперемією та набряком синовіальної оболонки (синовіт) з на-копиченням у порожнині суглоба серозного ексудату з великою кількістю фібрину. Утворення туберкульозних горбиків на синовіальній оболонці не-значне. У цій стадії зміни в суглобі оборотні. Проте часто осідання фібрину, особливо в заворотах суглоба, може призвести до розмежування його порожнин на окремі камери, а подальша організація його та горбиків (поряд із розсмоктуванням останніх) - зумовити обмеження рухомості (кон-трактуру) в суглобі. Ураження ворсинок синовіальної оболонки та відок-ремлення їх у порожнину суглоба, як і випадання в останній згустків фібри-ну, призводять до утворення в суглобі так званих рисових тіл - білої зернистої маси. У разі тривалого перебігу ексудативного туберкульозного синовіту (за несвоєчасного чи недостатнього лікування хворих) процес може перейти в другу форму - фунгозну.
Туберкульозний синовіт характеризується появою болю у суглобі, особливо під час рухів, порушенням його функції (обмеженням об'єму рухів та навантаження на кінцівку), нерідко незначним підвищенням температури тіла, головним болем, пітливістю, особливо вночі, деякою кволістю. Суглоб збільшується в об'ємі за рахунок накопичення ексудату та набряку тканин навколо нього, контури його згладжуються (мал. 84), помітна атрофія м'язів ноги та збільшення товщини шкірної складки на ураженій кінцівці (симптом Александрова).
Спостерігається так зване балотування колінної чашечки, яке є пато-гномонічним симптомом наявності в суглобі рідини. Симптом виявляють шляхом натискання на суглоб з боків його обома долонями і поштовховим натисканням першими пальцями на колінну чашечку в напрямку донизу та назад. Після пускання вона одразу ж відскакує вгору, ляскаючи по кістковій поверхні стегна.
Фунгозна форма гоніту супроводжується розвитком у суглобі (окрім інфільтрації синовіальної оболонки ексудатом та лейкоцитами) грибопо-дібних грануляцій, усіяних туберкульозними горбиками. Грануляції зви-чайно проростають у хрящ, останній розсмоктується та відокремлюється. За недостатнього лікування процес поширюється на кісткові кінці суглоба, його капсулу та зв'язки, внаслідок чого виникають підвивихи та вивихи, а розпад грануляцій призводить до накопичення в суглобі гнійного ексудату, який поширюється за межі суглоба, утворюючи напливні абсцеси та фістули внаслідок розплавлення шкіри.

 
 

Цікаве

Загрузка...